A A A

Poradnik: jak zrobić dobre zdjęcia w Sylwestra?

29 grudnia 2010, 14:44
Poradnik: jak zrobić dobre zdjęcia w Sylwestra?

Za chwilę skończy się stary rok. Bez znaczenia, czy będziesz go żegnał na balu, na stoku narciarskim, czy w centrum miasta, warto utrwalić ostatnie sekundy AD 2010 na zdjęciu. Przedstawiamy kilka rad, jak stworzyć naprawdę piękne sylwestrowe fotografie!

Gdy liczy się refleks

W sylwestrową noc zimowe niebo rozświetlają kaskady fajerwerków. Przy tego typu zdjęciach ważny jest dystans, dlatego oddal się od miejsca wystrzeliwania sztucznych ogni. Kluczowym elementem jest statyw, bo drżące ręce to prawdziwy wróg udanego zdjęcia fajerwerków. Ostatnie przygotowania dotyczą parametrów aparatu. Przełącz tryb na manualny (oznaczony literką „M”) i zwróć uwagę na przesłonę. Jej ustawienia muszą być regulowane w zależności od mocy podniebnych błysków. Gdy fotografie wychodzą zbyt jasne („przepalone”), wielkość przesłony należy zwiększyć z f/8 na f/16. Dbając o kolorystykę zdjęć, skup się na odpowiednim ustawieniu balansu bieli. W tym przypadku często poleca się tryb dedykowany do oświetlenia żarówkowego. Gdy chcesz zarejestrować dużą liczbę świetlnych wybuchów, czas naświetlania musi być większy niż 10 s.

Kolor podwyższonego ryzyka

Pokryte śniegiem drzewa i ulice oraz szaleństwa na narciarskich stokach aż proszą się o uwiecznienie na zdjęciu. Nie wystarczy jednak po prostu pstryknąć, bo biel to obok czerni jeden z najtrudniejszych do uchwycenia kolorów. Fotografując zimowe pejzaże, odpowiednio dobierz opcje aparatu. Balans bieli najlepiej ustawić na automatyczną opcję AWB. Jeśli nie potrafisz samodzielnie określić czasu ekspozycji, wybierz tryb AV (tryb preselekcji przysłony). Najładniejszy efekt uzyskamy fotografując uroki zimy rano lub popołudniu, gdy słońce świeci dość nisko i obiekty rzucają długie cienie.

Gdy zamierzasz uchwycić na zdjęciach ludzi w ruchu, zwłaszcza pary w tańcu lub szybko szusujących narciarzy, zdjęcia możesz wykonać na dwa różne sposoby. Sposób pierwszy pozwoli uzyskać Ci efekt zamrożenia ruchu – w tym celu czas migawki ustaw tak, by jego wartość nie była mniejsza niż 1/250 [s]. Sposób drugi zapewni uzyskanie zdjęć oddających dynamikę – ustaw czas migawki nie dłuższy niż 1/30 [s]. Dodatkowo włącz tryb autofocus z możliwością śledzenia fotografowanej osoby. Pozostaje już tylko wybrać, kogo/co chcemy sfotografować – wodząc aparatem za wybranym obiektem, uzyskasz efekt panoramowania (obiekt fotografowany będzie ostry, natomiast tło zostanie rozmyte – stopień rozmycia tła zależy od czasu otwarcia migawki).

Hu hu ha, dla sprzętu zima zła

Mróz sprawia, że musimy szczególnie zatroszczyć się o nasz aparat. Przed wyjściem z domu sprawdźmy baterię, bo niska temperatura szybciej ją rozładowuje. Z tego powodu też starajmy się na dworze trzymać sprzęt w futerale lub pod własną kurtką. Warto wyłączyć funkcje pochłaniające dużą ilość energii, np. monitor. Pamiętaj też, że wnosząc aparat z mroźnej sesji do ciepłego pomieszczenia, zanim wyjmiesz go z futerału lepiej zostawić go na jakiś czas w chłodnym miejscu.

Ostatni szlif

Po zimowej foto-sesji nadchodzi czas na zebranie owoców swojej pracy. Przeglądanie zdjęć na komputerze nie jest tak kuszące, jak w albumie, zwłaszcza siedząc wygodnie w fotelu przy kominku. Z drugiej strony wizyta w fotolabie nie wydaje się atrakcyjna, gdy za oknem hula mroźny wiatr, a w kieszeni po świątecznych zakupach zostały tylko drobne. Na szczęście jest rozwiązanie. – W domowym zaciszu tanio i dobrze można zdjęcia wydrukować – mówi Jacek Bryś z firmy Black Point, która produkuje alternatywne materiały do druku oraz papiery fotograficzne Gold i Silver Edition. - Takie rozwiązanie gwarantuje doskonałej jakości zdjęcia, pozwala ograniczyć koszty, a do tego ma jeszcze jedną zaletę – ewentualne mankamenty fotografii możemy wcześniej skorygować w programie graficznym.

Drukując zdjęcia, pamiętajmy, by nie dotykać kolorowej powierzchni zaraz po wydrukowaniu - tusz musi najpierw wyschnąć.

Foto: stock.xchng / tnimalan


Krzysztof Mocek / Informacja prasowa
krzysztof.mocek@firma.interia.pl
Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto