A A A

Procesory M1 mogą znacząco obniżać żywotność dysków SSD

25 lutego 2021, 13:10
Pojawiły się przypuszczenia, że CPU Apple’a mocno obciążają dyski SSD.
Procesory M1 mogą znacząco obniżać żywotność dysków SSD

Krótszy żywot?

Jedną z ważniejszych zeszłorocznych nowości Apple’a były komputery z autorskimi procesorami M1. Okazuje się jednak, że nowa technologia ma swoje mankamenty. Użytkownicy nowych maków odkryli, że komputery wyposażone w nowe chipy mają dużo większą liczbę zapisów danych na dyskach SSD. Już po dwóch miesiącach była ona dużo wyższa, niż w przypadku komputerów z CPU producentów zewnętrznych.

Problem w tym, że przy tak dużym obciążeniu dysku SSD, czas jego życia znacząco spada. Przy bardziej wytężonej pracy, mogą  one kwalifikować się do wymiany już po 2 latach. Po takim czasie bowiem zostanie przekroczony ich parametr TBW (czyli ilości danych, jaką można łącznie zapisać na dysku).

 

Przechowywanie na później

Skąd bierze się problem? Teoretycznie nie musi on leżeć po stronie chipów M1, równie dobrze może wynikać z błędu sterowników czy systemu. Z drugiej strony ma on występować głównie w komputerach z autorskim CPU Apple’a.

W sieci pojawiły się podejrzenia, że tak duża liczba zapisów wynika z nadużywania przez komputery funkcji zwalniania pamięci RAM, poprzez przenoszenie z niej chwilowo zbędnych danych na dysk. W ten sposób system może zachować płynność, bez całkowitego kasowania danych nieużywanych chwilowo aplikacji. W takim wypadku dłuższą żywotność powinny mieć komputery z większym dyskiem lub wyposażone w więcej RAM-u. Firma nie wydała jeszcze oficjalnego oświadczenia w tej sprawie.

fot. Apple


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto