A A A

Przejęcie ARM pod lupą Federalnej Komisji Handlu

19 listopada 2021, 12:00
Nvidia nieprędko kupi ARM. Po dochodzeniach w UE i Wielkiej Brytanii transakcji przygląda się amerykańska FTC.
Przejęcie ARM pod lupą Federalnej Komisji Handlu

USA też sprawdzają

Amerykańska Federalna Komisja Handlu (FTC) „wyraziła zaniepokojenie" zamiarem przejęcia firmy ARM przez Nvidię. Jest to następna przeszkoda na drodze do realizacji plamu amerykańskiego giganta technologicznego i japońskiego SoftBanku, właściciela spółki ARM. Wcześniej transakcja zwróciła uwagę urzędników w Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii. Nvidia zastanawia się, jak zaradzić tym problemom.

Nie wiadomo dokładnie, jakie zastrzeżenia zgłosiła FTC, ale najprawdopodobniej są one podobne do tych, które mają europejskie urzędy ochrony konkurencji.

Przejęcie ARM oznaczać będzie, że właścicielem praw do własności intelektualnej firmy stanie się Nvidia, która zamierza produkować procesory dla centrów danych, superkomputerów (HPC), urządzeń brzegowych i przemysłu motoryzacyjnego. W tych segmentach mają zastosowanie układy na licencji ARM wytwarzane przez potencjalnych konkurentów Nvidii.

Brytyjskie i unijne urzędy ochrony konkurencji wstępnie odrzuciły umowę Nvidii z SoftBankiem. Zapowiedziały jednocześnie rozpoczęcie dochodzeń w sprawie przejęcia. Urząd ds. Konkurencji i Rynku Wielkiej Brytanii (CMA) obawia się, że transakcja doprowadzi do ograniczenia konkurencji wśród producentów mikroprocesorów oraz że wpłynie negatywnie na bezpieczeństwo narodowe UK.

Brytyjska sekretarz ds. cyfrowych Nadine Dorries powiedziała, że „ARM zajmuje wyjątkowe miejsce w globalnym łańcuchu dostaw technologii i musimy mieć pewność, że konsekwencje tej transakcji zostaną w pełni uwzględnione; CMA będzie teraz składać mi sprawozdania na temat konkurencji i bezpieczeństwa narodowego oraz doradzać w sprawie dalszych kroków; zaangażowanie rządu w nasz kwitnący sektor technologiczny jest niezachwiane i z zadowoleniem przyjmujemy inwestycje zagraniczne, ale słuszne jest, abyśmy dokładnie rozważyli konsekwencje tej transakcji".

ARM jest firmą projektującą architektury mikroprocesorów. Na jej licencjach wł\asne układy produkuje m.in. Apple, Samsung i Qualcomm. W 2016 roku firma została sprzedana japońskiemu SoftBankowi. W zeszłym roku ofertę kupna ARM za około 40 mld dolarów złożyła amerykańska Nvidia. Siedzibą ARM jest Cambridge w Wielkiej Brytanii.

fot. blickpixel – Pixabay


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto