A A A

Robot patrzy jak człowiek?

2 września 2021, 08:00
Zespół naukowców z Genui wykazał, że spojrzenie robota wywołuje w ludzkim mózgu bardzo podobne mechanizmy jak spojrzenie innego człowieka.
Robot patrzy jak człowiek?

Gdy robot odwraca wzrok...

Badacze z Istituto Italiano Di Tecnologia pod przewodnictwem prof. Agnieszki Wykowskiej poprosił 40 ochotników, aby zagrali w grę wideo z humanoidalnym robotem siedzącym naprzeciwko nich.

Była to tzw. gra w cykora. Każdy gracz musiał zdecydować, czy kierowany przez niego samochód ma jechać wprost na przeciwnika, czy też zboczyć, aby uniknąć kolizji. Między rundami gracze musieli patrzeć na robota, który czasami odwracał wzrok, a innym razem nie. W tym czasie naukowcy zbierali dane o aktywności elektrycznej ich mózgów za pomocą elektroencefalografu. – Nasze wyniki pokazują, że w rzeczywistości ludzki mózg przetwarza spojrzenie robota jako sygnał społeczny, a ten sygnał ma wpływ na sposób, w jaki podejmujemy decyzje, na strategie, które wdrażamy w grze, a także na nasze reakcje – powiedziała agencji Reutera szefowa zespołu.

 

Przyszłość z robotami

Według raportu sporządzonego przez International Federation of Robotics, światowa sprzedaż robotów wzrosła między 2018 i 2019 rokiem o 32 procent. David Hanson z firmy Hanson Robotics, która wyprodukowała jeden z najbardziej znanych androidów na całym świecie – Sophię – twierdzi, że w 2045 roku dojdzie do pierwszych ślubów ludzi z robotami. Niewykluczone jest również uzyskiwanie przez humanoidalne maszyny praw wyborczych.

fot. Gerd Altmann – Pixabay


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto