A A A

San Diego zabrania rozpoznawania twarzy

18 marca 2020, 15:35
Policja w San Diego zakazała wykorzystywania kontrowersyjnego narzędzia Clearview AI.
San Diego zabrania rozpoznawania twarzy

Aplikacje służące do rozpoznawania twarzy budzą kontrowersje na całym świecie. Ruchy wolnościowe przekonują, że inwigilacja obywateli narusza ich prawa. Mimo to służby w wielu krajach mniej lub bardziej oficjalnie wykorzystują sztuczną inteligencje do śledzenia ludzi.

Tak też postąpiła początkowo policja w San Diego. Próby wykorzystania aplikacji Clearview AI dotyczyły śledztwa w sprawie przestępstw finansowych, które detektywi prowadzili razem z uprawnionymi pracownikami banków. W tej sprawie (i kilku innych, w których wykorzystywano Clearview AI)  nikomu nie postawiono zarzutów, ale decyzja o zakazie używania aplikacji została podjęta dopiero po tych działaniach.

Program Clearview AI powstał trzy lata temu, głównie na potrzeby organów ścigania. Aplikacja pozwala na podstawie zdjęcia wyświetlić wszystkie strony w internecie, na których pojawia się zarejestrowana twarz. Jeśli więc inwigilowana osoba została gdziekolwiek nagrana na kamerze w miejscu publicznym, to jest duże prawdopodobieństwo, że na tej podstawie zostanie określone jej miejsce pobytu. I w tym właśnie miejscu kończą się pozory prywatności.

Przypomnijmy, że o ile technologia rozpoznawania twarzy jest stosowana ze względów bezpieczeństwa w wielu miejscach, o tyle olbrzymie kontrowersje budzi sposób, w jaki właściciele Clearview AI weszli w posiadanie olbrzymiej bazy zdjęć – zostały one zebrane z profili milionów osób w portalach społecznościowych. Mimo sprzeciwu największych z nich (Twittera, Google'a, Facebooka i innych) zdjęcia pozyskane w ten sposób nie zostały usunięte.

Z usług aplikacji korzysta ok. 600 departamentów policji w USA, a nawet FBI. Policja w Chicago zapłaciła 50 tys. dolarów za dwuletnią licencję na używanie Clearview AI. Dostęp do bazy danych ma tam 30 funkcjonariuszy. Organy ścigania chętnie wykorzystują program do ścigania podejrzanych o kradzieże sklepowe i oszustwa związane z kartami kredytowymi, a nawet terroryzm.

Jednak policja w San Diego nie będzie już mogła stosować Clearview AI – m.in. dlatego, że wobec tego narzędzia kierowane są zarzuty o stosowanie algorytmów dyskryminujących pod względem płci i rasy. A to stwarza prawdopodobieństwo fałszywych dopasowań lub ujawniania danych wrażliwych.

fot. geralt – Pixabay

 


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto