A A A

Setki milionów kart SIM narażone na włamanie

30 września 2019, 15:10
Specjaliści ds. cyberbezpieczeństwa odkryli poważne zagrożenie, które dotyczy użytkowników smartfonów.
Setki milionów kart SIM narażone na włamanie

Firma Ginno Security Lab, zajmująca się cyberbezpieczeństwem na rynku mobilnym, poinformowała o poważnym zagrożeniu, na które narażona jest bardzo szeroka grupa użytkowników smartfonów. WIBattack to nowy, groźny wirus stworzony w celu atakowania kart SIM i nawiązywania nieautoryzowanej przez użytkownika łączności.

Kiedy dostanie się na kartę, wirus może nie tylko przesyłać lokalizację ofiary, ale też bez jej wiedzy generować koszty, o których dowiemy się dopiero po otrzymaniu faktury. WIBattack może zarówno wykonywać połączenia, jak i wysyłać płatne SMS-y. Otwiera też drogę innemu szkodliwemu oprogramowaniu poprzez wczytywanie zainfekowanych stron.

Autorzy odkrycia nie podali konkretnych okoliczności narażających użytkownika na infekcję, ale poinformowali, że narażone może być nawet kilkaset milionów kart SIM. O zagrożeniu zostały już poinformowane odpowiednie firmy.

To drugie odkryte w tym roku zagrożenie tego rodzaju - po Simjackerze, który pozwalał na zdalne przejęcie kontroli nad kartą.

fot. pixabay


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (10)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto