A A A

Smartwatche śledzą chińskie dzieci

19 lipca 2019, 11:50
Tysiące chińskich uczniów otrzymało zegarki pozwalające śledzić ich pozycję w czasie rzeczywistym.
Smartwatche śledzą chińskie dzieci

Gazeta „Guangzhou Daily" informuje, że około 17 tysięcy uczniów z 60 szkół podstawowych w Kantonie otrzymało od chińskiego rządu nowe smartwatche.

W inteligentnych zegarkach (zwanych „Safe Campus Smartwatches") zamontowany jest układ informujący rodziców, gdzie znajduje się ich dziecko. Chip został zaprojektowany przez koncern BeiDou Navigation Satellite System (czyli chiński odpowiednik systemów GPS, Glonass i Galileo). Dane lokalizacyjne trafiają w czasie rzeczywistym wprost na smartfony rodziców lub opiekunów. Pozycja zegarka jest określana z dokładnością do 10 metrów.

Chińskie władze utrzymują, że inicjatywa jest częścią większego projektu, który ma pomóc rodzicom w zapewnieniu bezpieczeństwa dzieciom. Uczestnictwo w programie jest dobrowolne. Projekt ma być rozszerzony: planuje się rozdanie ponad ponad 30 tysięcy zegarków dla dzieci oraz tzw. bransoletek bezpieczeństwa dla osób starszych.

Całe przedsięwzięcie jest jednym z pierwszych prowadzonych na tak dużą skalę pokazów możliwości śledzenia w systemie BeiDou. „Guangzhou Daily" mocno podkreśla funkcjonalność układu zastosowanego w zegarku.

System nawigacji satelitarnej BeiDou (Wielka Niedźwiedzica) został uruchomiony w wersji testowej w latach 2000–2003. Od roku 2012 jego wersja regionalna działa na terenie Chin i w rejonach przygranicznych. Na całym świecie sygnał nawigacyjny został udostępniony w zeszłym roku. Dokładność pozycjonowania sięga 5 metrów w rejonie Azji i Pacyfiku oraz 10 metrów na pozostałej części globu.

fot. Guangzhou Daily


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto