A A A

Spotify: droższa muzyka w serwisie

16 sierpnia 2019, 11:30
Szwedzki usługodawca sprawdza, czy może podnieść ceny streamingu.
Spotify: droższa muzyka w serwisie

Spółka Spotify Technology planuje podniesienie ceny usług strumieniowania muzyki. Przeprowadzone w Skandynawii testy mają odpowiedzieć na pytanie, czy klienci w innych krajach będą skłonni zaakceptować podwyżkę opłat.

Szwedzka firma na próbę chce podnieść o około 13 proc. cenę pakietu rodzinnego (znanego w Polsce jako „Premium dla rodziny" i kosztującego miesięcznie 29,99 zł). Poza naszym krajem ta wersja abonamentu kosztuje około 15 dolarów miesięcznie i pozwala korzystać z usług streamingowych maksymalnie pięciu osobom. Spotify oferuje również również plan Premium Duo – dwie subskrypcje dla par mieszkających pod wspólnym dachem – za 12,49 euro (około 14 dolarów lub 24,99 złotych) miesięcznie.

Podwyżka ma zwiększyć przychody firmy w krajach, w których Spotify ma już silną pozycję. Serwis muzyczny jest dominującym graczem w całej Europie, Ameryce Północnej i Ameryce Łacińskiej: użytkownicy z tych regionów stanowią 80 procent klientów firmy.

Dysponując 108 milionami płatnych kont Spotify jest największą na świecie platformą strumieniowania muzyki. Przedsiębiorstwa fonograficzne już od dłuższego czasu naciskają na szwedzką firmę, aby podniosła ceny abonamentu, korzystając właśnie ze swojej silnej pozycji (i w rezultacie same otrzymały więcej pieniędzy za ścieżki dźwiękowe).

Tymczasem na rynkach już zdobytych (Europa i Ameryka) średnia cena płacona przez abonentów Spotify spada od kilku lat. Przyczyną tego zjawiska są rabaty udzielane w celu przyciągnięcia nowych klientów i rosnąca popularność subskrypcji w planach rodzinnych. Obecnie firma niechętnie podnosi ceny, ponieważ wciąż znajduje się w fazie wzrostu i stara się nakłonić klientów do przejścia na płatną wersję usług. Jest to stale niewielka część słuchaczy – szefowie Spotify twierdzą, że darmowy wariant wybiera niemal dziewięć razy więcej osób.

Co istotne, spółka stara się zadomowić w Azji. Musi tam sprzedawać usługi po niskich cenach, aby konkurować z piratami, lokalnymi graczami oraz darmowymi alternatywami specjalizowanych platform strumieniowania muzyki (takimi jak YouTube).

fot. Spotify

 


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto