A A A

Standard 8K doczekał sie unormowania

25 września 2019, 16:20
Już wkrótce będzie można sprzedawać telewizory z certyfikatem zgodności z technologią 8K.
Standard 8K doczekał sie unormowania

Pod koniec lipca Samsung wraz z koreańską telewizją Skylife przeprowadzili próbną transmisję satelitarną 8K. Firmy wykorzystały w tym celu satelitę geostacjonarnego oraz specjalny algorytm kompresji danych. W połowie września The Consumer Technology Association (CTA) wydało oficjalne wytyczne określające wymogi, jakie musi spełniać telewizor, by otrzymać certyfikat zgodności z tą technologią. Można więc mówić o oficjalnym ustanowieniu standardu 8K. Jego zatwierdzenie otwiera drogę do nadawania programów telewizyjnych w ultrawysokich rozdzielczościach.

Według dokumentu sprzęt 8K musi pracować przy rozdzielczości minimum 7680x4320 pikseli i umożliwiać reprodukcję 10-bitowej palety kolorów. Wymagana jest też zgodność z HDR, odświeżanie na poziomie 24, 30 i 60 Hz, współpraca z kodekami H.265 (nowy algorytm kompresji danych) oraz port HDMI 2.1.

Określenie specyfikacji otwiera możliwość sprzedaży urządzeń z odpowiednim certyfikatem. Specjalnego oznaczenia będzie można używać od 1 stycznia 2020 roku, nie zanosi się jednak na to, żeby nowy standard szybko trafił do Polski.

fot. Libron/Wikipedia

 


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto