A A A

Sztuczna inteligencja w walce z chwastami

2 września 2021, 07:00
Uwagę rolników na całym świecie przykuwają samojezdne maszyny do odchwaszczania.
Sztuczna inteligencja w walce z chwastami

Ekologicznie i ekonomicznie

Chwasty to zmora każdego rolnika, czy nawet skromnego działkowicza. Amerykański startup Carbon Robotics znalazł na nie sposób. Autonomiczny robot napędzany sztuczną inteligencją, korzystający ze specjalnego oprogramowania komputerowego do identyfikacji chwastów rosnących na polach, niszczy je precyzyjnymi 150-watowymi impulsami termicznymi pochodzącymi z laserów.

Taka technologia nie tylko daje rolnikom sposób na likwidację chwastów bez sięgania po pestycydy, ale też poprawia jakość gleby. Dzięki temu mogą oni uprawiać więcej produktów ekologicznych. Ważna jest też zwykła ekonomia: dzięki skutecznie walczącym z chwastami maszynom łatwiej jest zaradzić utrzymującemu się niedoborowi siły roboczej i rosnącym płacom. – Oszczędza pieniądze, oszczędza czas i chroni biologię gleby – mówi o tym rozwiązaniu James Johnson, wiceprezes Carzalia Valley Produce w południowo-zachodnim Nowym Meksyku i rolnik w czwartym pokoleniu.

Carbon Robotics zostało założone trzy lata temu przez Paula Mikesella, który pracował wcześniej m.in. w Uberze i Facebooku.

fot. Carbon Robotics


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto