A A A

TaihuLight – chiński superkomputer

21 czerwca 2016, 14:30
Sunway TaihuLight o mocy 93 petaflopów jest umieszczony w Chińskim Centrum Superkomputerowym w Wuxi. Pracując na maksymalnych obrotach, komputer może wykonać ok. 93 000 bilionów obliczeń na sekundę.
TaihuLight – chiński superkomputer

Do czego Chińczycy będą wykorzystywać tak potężną maszynę? TaihuLight znajdzie zastosowanie w zaawansowanym przemyśle, meteorologii (do prognozowania pogody) i analityce. Maszyna ma 40 960 260-rdzeniowych procesorów, co daje łącznie ponad 10,5 mln rdzeni. Superkomputer działa na systemie operacyjnym opartym o Linuksa.

Dzięki stworzeniu TaihuLight, Chiny po raz pierwszy wyprzedziły Stany Zjednoczone w zestawieniu TOP500 najszybszych superkomputerów świata. Chińczycy mają ich 167, podczas gdy Amerykanie o 2 mniej. Biorąc pod uwagę, że 10 lat temu, Chiny miały zaledwie 28 maszyn tego typu, progres jest ogromny.

W TOP10 najszybszych superkomputerów na świecie, Amerykanie mają 4 maszyny, a Chiny dwie, które jednak zajmują dwa czołowe miejsca. Pozostałe superkomputery z "dziesiątki" można znaleźć w Japonii, Szwajcarii, Niemczech i Arabii Saudyjskiej.


Krzysztof Mocek / Informacja prasowa
krzysztof.mocek@firma.interia.pl
Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto