A A A

Trojan bankowy w zhakowanych grach dla Androida

5 czerwca 2016, 05:00
Analitycy bezpieczeństwa Doctor Web regularnie odnotowują przypadki wykrycia urządzeń mobilnych z Androidem zainfekowanych trojanami bankowymi. Aby zapewnić szybsze rozpowszechnianie się złośliwych aplikacji, twórcy wirusów zazwyczaj ukrywają je pod postacią niegroźnych programów.
Trojan bankowy w zhakowanych grach dla Androida

Tym razem agresorzy skupili swoją uwagę na tych użytkownikach, którzy preferują granie w zhakowane gry, co czyni rozgrywkę łatwiejszą i szybszą. Aby z powodzeniem dystrybuować trojana, twórcy wirusa monitorują, czy potencjalna ofiara przeszukuje Internet w celu znalezienia nieuczciwych kodów do gry, ułatwiających jej przejście (na przykład nieskończonych zasobów złota, kryształów, itp.) lub też pobrania zhakowanej wersji ulubionej gry. Tym samym, wśród wyników wyszukiwania, użytkownik zobaczy linki prowadzące do różnych nieuczciwych stron www zaprojektowanych specjalnie w celu oszukiwania naiwnych graczy.

Te strony www potrafią informować użytkowników o ponad 1000 różnych gier mobilnych - z tego powodu wyszukiwarka wyświetla fałszywe linki na początku listy wyników wyszukiwania. Warto zauważyć, że wszystkie zasoby posiadają ważne podpisy cyfrowe, co czyni je potencjalnie godnymi zaufania i bezpiecznymi.

Gdy użytkownik próbuje pobrać grę z takiej strony, zostaje przekierowany na stronę www używaną do rozpowszechniania wirusa Android.BankBot.104.origin pod ukryciem zhakowanej gry lub oprogramowania do oszukiwania w grach. Dodatkowo, oprócz tego trojana bankowego, strona potrafi dystrybuować inne zagrożenia należące do rodziny Android.ZBot.

Android.BankBot.104.origin jest chroniony z użyciem specjalnego programu pakującego, który komplikuje wykrycie trojana przez antywirusa i przeprowadzenie jego analizy. Jedna z jego ostatnich modyfikacji została nazwana Android.BankBot.72. Biorąc pod uwagę fakt, że agresorzy zawsze tworzą nową, przepakowaną wersję trojana, to malware może być wykrywane pod różnymi nazwami. Android.BankBot.104.origin jest zamaskowaną wersją Android.BankBot.80.origin, co w praktyce oznacza, że jego kod został zaszyfrowany z użyciem mocnych metod kryptograficznych.

Android.BankBot.104.origin jest instalowany w urządzeniu mobilnym jako aplikacja o nazwie "HACK". Po uruchomieniu, trojan próbuje uzyskać uprawnienia administratora, a następnie usuwa swój skrót z ekranu domowego systemu.

Następnie trojan określa, czy na urządzeniu jest zainstalowana aplikacja do bankowości online i jak duża suma środków jest dostępna na koncie bankowym użytkownika. W tym celu Android.BankBot.104.origin wysyła specjalną komendę SMS na numery systemu bankowego. Gdy ta operacja mu się powiedzie, trojan próbuje w ukryty sposób przesłać pieniądze z konta bankowego ofiary na rachunek cyberprzestępców.

Co więcej, agresorzy kontrolują trojana ze zdalnego serwera. W ten sposób malware potrafi włączyć przekazywanie połączeń na określony numer, ukrywać i przechwytywać wiadomości SMS, wysyłać wiadomości tekstowe i żądania USSD, oraz wykonywać inne złośliwe działania.

Zdjęcie główne pochodzi ze źródła: ©123RF/PICSEL


Krzysztof Mocek / Informacja prasowa
krzysztof.mocek@firma.interia.pl
Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto