A A A

Twitter: wadliwy algorytm edycji zdjęć

1 sierpnia 2021, 08:30
Firma podjęła działania mające doprowadzić do zwalczenia „rasizm” algorytmu.
Twitter: wadliwy algorytm edycji zdjęć

Kontrowersyjne przycinanie

Algorytm Twittera wykorzystywany w celu przycinania zdjęć okazał się wadliwy. Zastosowanie go prowadzi czasem do wykluczenia z serwisu fotografii osób czarnoskórych. Choć przetestowano cały mechanizm pod kątem uprzedzeń rasowych i nie stwierdzono, by ich oznaki pojawiły się po użyciu kodu, uznano, że algorytm wymaga poprawy.

Twitter organizuje zatem... konkurs dla hakerów i ekspertów w dziedzinie programowania. Portal udostępnił już w sieci pełny kod algorytmu odpowiedzialnego za przycinanie zdjęć i oferuje wysokie nagrody dla każdego, kto zidentyfikuje miejsca, w których kod może kierować się uprzedzeniami. Nagrody pieniężne wynoszą od 500 do 3500 dolarów.

 

Zwalczyć rasizm

Inicjatywa jest częścią podejmowanych przez firmy technologiczne działań, które mają na celu zadbanie o to, by AI działała etycznie. Otwarciu konkursu towarzyszyła dyskusja na temat uprzedzeń, w której zwrócono uwagę m.in. na fakt, że AI może podejmować dyskryminujące decyzje (choćby przy przycinaniu zdjęcia) wobec osób z niższych warstw społecznych. Twitter będzie pracować nad uczynieniem algorytmu bardziej inkluzywnym.

fot. Pixabay


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto