A A A

Twitter zwiększa zasięgi prawicowych wpisów

22 grudnia 2021, 12:00
Naukowcy z Uniwersytetu w Cambridge przeanalizowali algorytmy serwisu mikroblogowego.
Twitter zwiększa zasięgi prawicowych wpisów

Twitter na prawo?

Profesor Uniwersytetu w Cambridge Ferenc Huszar i jego współpracownicy badali, jakie treści polityczne – lewicowe czy prawicowe – wzmacnia algorytm Twittera. Grupa kontrolna obejmowała prawie dwa miliony aktywnych użytkowników Twittera, którym platforma sugeruje wyselekcjonowane treści.

Analizowane były tweety napisane przez 3634 wybranych polityków z głównych partii politycznych w siedmiu krajach. Ponadto pomiar wzmocnienia algorytmicznego objął ponad sześć milionów artykułów z informacjami politycznymi udostępnionych w Stanach Zjednoczonych.

Wyniki badania pokazały, że w sześciu z siedmiu krajów algorytm służący do personalizowania treści wyświetlanych użytkownikom znacząco faworyzował tweety z politycznie prawicowych źródeł. Twitter miał także preferencyjnie traktować prawicowe amerykańskie serwisy informacyjne.

Autorzy badania uważają, że jego wyniki mogą być istotnym głosem w debacie na temat roli algorytmów personalizacji w kształtowaniu opinii politycznych.

fot. geralt – Pixabay


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (1)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto