A A A

UE nie będzie samowystarczalna w produkcji półprzewodników

2 grudnia 2021, 11:00
Według Komisji Europejskiej wciąż będzie trzeba polegać na dostawach chipów z zewnątrz.
UE nie będzie samowystarczalna w produkcji półprzewodników

Nikogo nie stać na inwestycje

Chociaż w UE zużywa się setki milionów chipów rocznie, tylko bardzo niewielką ich część produkuje się na terenie Unii. Zachęty takich państw jak Niemcy, aby najwięksi wytwórcy układów scalonych budowali w UE fabryki, mają niewielki wpływ na zmianę tej sytuacji.

Jednak nawet gdyby światowi giganci produkcji półprzewodników wybudowali w UE zakłady, nie oznaczałoby to przecież niezależności. Samowystarczalność to własna technologia i know-how, a nie lokalizacja fabryk.

Czołowi producenci półprzewodników, tacy jak Intel, Samsung czy TSMC wydają dziesiątki miliardów dolarów rocznie na inwestycje związane z produkcją komponentów do budowy mikroprocesorów i rozwój technologii z nią związanych. Według wielu analityków kraj, w którym miałaby powstać niezależna branża półprzewodników, musiałby wspomóc ją kwotą przynajmniej 150 mld dolarów w ciągu pięciu lat. Pieniądze należałoby przeznaczyć np. na ulgi podatkowe. Żadne państwo UE nie ma ani takich możliwości, ani zamiarów.

Dzisiaj w Europie powstaje około 10 proc. mikroprocesorów, podczas gdy w roku 1990 było to 40 proc. Margrethe Vestager, komisarz Unii Europejskiej ds. konkurencji przyznaje, że aby zwiększyć europejską podaż układów i komponentów do ich produkcji, UE musiałaby wesprzeć europejskich producentów. Urzędniczka nie podała jednak żadnych propozycji takiego działania ze strony unijnej administracji.

fot. Pixabay


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto