USA przoduje w ilości rozsyłanego spamu

Sophos opublikował swój najnowszy raport zawierający listę dwunastu najbardziej spamujących krajów w trzecim kwartale 2010 roku.
Od drugiego kwartału tego roku, produkcja spamu pochodzącego ze Stanów Zjednoczonych znacząco wzrosła z 15,2% do 18,6% światowego spamu. Oznacza to, że prawie jedna na pięć niechcianych wiadomości pochodzi z USA. Stany Zjednoczone produkują niemal 2,5 razy więcej spamu niż kolejny na liście kraj – Indie.
Wielka Brytania zanotowała spadek o jedną pozycję w stosunku do poprzedniego kwartału – z czwartej na piątą – i jest odpowiedzialna za 5% globalnego spamu.
Lista dwunastu krajów, które od lipca do września 2010 r. wysłały najwięcej spamu kształtuje się następująco:
1. Stany Zjednoczone 18,6%
2. Indie 7,6%
3. Brazylia 5,7%
4. Francja 5,4%
5. Wielka Brytania 5,0%
6. Niemcy 3,4%
7. Rosja 3,0%
7. Korea Południowa 3,0%
9. Wietnam 2,9%
10. Włochy 2,8%
11. Rumunia 2,3%
12. Hiszpania 1,8%
Pozostałe 38,5%
Rozkład spamu ze względu na kontynenty w okresie lipiec - wrzesień 2010:
Europa 33,1%
Azja 30,0%
Ameryka Północna 22,3%
Ameryka Południowa 11,5%
Afryka 2,3%
Pozostałe 0,8%
Prawie wszystkie wiadomości spam pochodzą z komputerów zainfekowanych złośliwym oprogramowaniem (znanych jako boty lub zombie), które są kontrolowane przez cyberprzestępców. Jedna z głównych taktyk wykorzystywanych przez cyberprzestępców do rozwoju botnetów polega na nakłanianiu użytkowników do kliknięcia w złośliwe linki - zawarte w spamie lub wiadomościach w sieciach społecznościowych - które kierują do zainfekowanych złośliwym oprogramowaniem stron internetowych.
Sophos zauważa również wzrost spamu w sieciach społecznościowych w trzecim kwartale 2010, z mocno nagłaśnianym exploitem ‘OnMouseOver’, wykorzystywanym do generowania spamu na Twitterze i ciągiem ataków scam na Facebooku, tworzonych przez spamerów do zarabiania na naiwności użytkowników. Sophos zaleca, aby firmy automatycznie aktualizowały oprogramowanie antywirusowe i uruchomiły skonsolidowane rozwiązania dla poczty e-mail oraz przeglądarek internetowych, aby bronić się przed spamem i wirusami.
Źródło: Sophos