A A A

Unia Europejska postawi własne serwery DNS

21 stycznia 2022, 10:00
Unijny DNS ma uniezależnić Wspólnotę od serwerów nazw zewnętrznych dostawców.
Unia Europejska postawi własne serwery DNS

Na unijnych DNS-ach urzędnicy będą blokować treści

Podjęto decyzję o zbudowaniu unijnej infrastruktury DNS (Domain Name System). Unia Europejska chce się w ten sposób uniezależnić od zewnętrznych operatorów tej usługi. W unijnym wydaniu ma ona nosić nazwę DNS4UE i być nieodpłatnie dostępna dla instytucji, firm i osób prywatnych. UE obecnie szuka firm, które podjęłyby się zrealizowania inwestycji.

Urzędnicy z Brukseli chcą poprzez DNS4UE zabezpieczyć się przed możliwymi awariami usługi u firm spoza Unii oraz mieć możliwość blokowania domen, które należą do przestępców. Na unijnym DNS-ie będą blokowane usługi internetowe związane z działalnością hakerską czy rozpowszechnianiem złośliwego oprogramowania. UE chce również mieć możliwość blokowania innej zawartości na podstawie decyzji sądów.

Do czego służy DNS?

Na systemie DNS opiera się w dużej mierze działanie internetu. Oprogramowanie serwerów nazw tłumaczy nazwy domen z rozszerzeniami na adresy IP. Dzięki temu przeglądarka może wyświetlić stronę WWW po wpisaniu domeny, np. pcformat.pl.

fot. mmende – Pixabay


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto