A A A

W Polsce rejestruje się prawie 3000 domen dziennie

6 sierpnia 2013, 12:09
Internauci zarejestrowali w drugim kwartale 2013 roku ponad 250 000 nazw w domenie .pl, dzięki czemu liczba nowych rejestracji była o ponad 11 000 większa niż w analogicznym okresie ubiegłego roku - wynika z raportu instytutu badawczego NASK dotyczącego rynku nazw domeny .pl. Tym samym, z ponad 2800 rejestracji dziennie, był to najlepszy drugi kwartał w historii polskiego rejestru.
W Polsce rejestruje się prawie 3000 domen dziennie

​Internauci zarejestrowali w drugim kwartale 2013 roku ponad 250 000 nazw w domenie .pl, dzięki czemu liczba nowych rejestracji była o ponad 11 000 większa niż w analogicznym okresie ubiegłego roku - wynika z raportu instytutu badawczego NASK dotyczącego rynku nazw domeny .pl. Tym samym, z ponad 2800 rejestracji dziennie, był to najlepszy drugi kwartał w historii polskiego rejestru.

Do rejestru domeny .pl w drugim kwartale 2013 roku wprowadzono 256 847 nowych nazw. Największą liczbę rejestracji zanotowano w kwietniu, kiedy ich łączna liczba przekroczyła 90 000. Przełożyło się to na wysoką średnią rejestracji dla całego drugiego kwartału, która wyniosła 2822 dziennie. Ostatecznie polski rejestr zakończył pierwsze półrocze 2013 roku z liczbą 2 445 114 aktywnych nazw.

Biorąc pod uwagę siedzibę abonentów, największa liczba rejestracji przypadła na rzecz osób i podmiotów z województwa mazowieckiego, śląskiego i małopolskiego, gdzie wprowadzono prawie 46 proc. nazw. Na drugim biegunie znalazły się województwa podlaskie, lubuskie, opolskie i świętokrzyskie, spośród których żadne nie przekroczyło progu 3 proc. wszystkich rejestracji.

Ranking dziesięciu największych rejestrów Unii Europejskiej w drugim kwartale 2013 roku nie uległ zmianom. Pierwsze miejsce utrzymał rejestr niemiecki, w którym znajduje się ponad 15 mln aktywnych nazw. Domena .pl, podobnie jak w poprzednim rankingu, zajęła szóstą pozycję. Wyprzedziły ją między innymi rejestr brytyjski dysponujący ponad 10 mln nazw oraz holenderski posiadający ich 5 mln.

Pierwszą pozycję wśród partnerów obsługujących aktywne nazwy domeny .pl, z 21 proc. udziałem, zajmuje Home.pl S.A. Kolejnymi podmiotami są NetArt Spółka Akcyjna S.K.A. oraz Consulting Service. W sumie na koniec pierwszego półrocza polski rejestr współpracował z 193 partnerami, którzy obsługiwali łącznie blisko 99 proc. wszystkich nazw domeny .pl.

Dodatkowo instytut badawczy NASK poinformował w raporcie, że z dniem 1 lipca br. rozpoczął obsługę domeny .gov.pl. Jest to wynik porozumienia Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej z Instytutem Podstawowych Problemów Techniki PAN.

Michael Faes  fot: sxc.hu


Krzysztof Mocek / Informacja prasowa
krzysztof.mocek@firma.interia.pl
Tagi: internet
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto