A A A

W portalach społecznościowych klikamy bez sensu

10 grudnia 2010, 14:13
W portalach społecznościowych klikamy bez sensu

Eksperyment przeprowadzony na portalach Facebook i Twitter wykazał, że 97% respondentów bez zastanowienia korzysta z odnośników zamieszczonych na platformach społecznościowych, nie sprawdzając ich uprzednio pod kątem bezpieczeństwa.

BitDefender uprzedza użytkowników, aby sprawdzali wszelkie udostępnione odnośniki przed otworzeniem zawartości, która się za nimi kryje.

Badanie miało na celu określenie, czy ciekawość nadal jest najlepszą przynętą w kampaniach rozsiewania szkodliwego oprogramowania, skierowanych na członków sieci społecznościowych, oraz sprawdzenie jak łatwo złowić użytkowników w pułapkę fałszywych odnośników.

Podczas pierwszej części eksperymentu na Facebooku i Twitterze zostały założone profile testowe, a następnie za ich pomocą zbudowano krąg przyjaciół zainteresowanych czytaniem najnowszych wiadomości z różnych dziedzin. W przeciągu trzech tygodni profile testowe dostarczały ciekawskim czytelnikom (ich ostateczna liczba wyniosła 1,928) bezpieczne linki do artykułów na popularne tematy: wypadki, bezpieczeństwo, show biznes i odkrycia naukowe. Wszystkie zaopatrzone były informacją: „jeśli link nie działa, powiadom mnie proszę, abym użył innego systemu skrótów”

W drugiej części eksperymentu, która trwała tylko jeden tydzień, trzy adresy URL prowadzące do stron zawierających złośliwe oprogramowanie zostały skrócone i zmodyfikowane tak, aby stały się niedostępne i, oczywiście, nieszkodliwe. Udostępnionym odnośnikom towarzyszyła taka sama jak poprzednio prośba: jeśli link nie działa, proszę o informację. W ten sposób autor eksperymentu mógł sprawdzić minimalną liczbę użytkowników, którzy próbowali wejść na podaną stronę. Po otrzymaniu odpowiedzi, że adres nie działa, profil testowy mógł przesłać drugi, bezpieczny link do właściwej relacji. Rezultat jest zdumiewający. Pomimo niezliczonych kampanii ostrzegawczych, mających na celu uświadamianie użytkownikom możliwych zagrożeń kryjących się za skrótami „gorących” odnośników, 97% respondentów bez zastanowienia próbowało wejść na podstawione strony.


Krzysztof Mocek / Informacja prasowa
krzysztof.mocek@firma.interia.pl
Tagi: internet
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto