A A A

Windows Phone 8.1 - mobila aktualizacja Microsoftu

2 kwietnia 2014, 21:50
Na konferencji Build 2014 w San Francisco Microsoft zaprezentował nową wersję systemu operacyjnego Windows Phone, oznaczonego jako 8.1.
Windows Phone 8.1 - mobila aktualizacja Microsoftu

Nowy system operacyjny to przede wszystkim rozbudowane opcje personalizacji. Teraz użytkownik może umieścić na ekranie głównym więcej kafelków - nawet na urządzeniach z mniejszymi ekranami. Tę opcję można włączyć w ustawieniach telefonu, więc nikt nie jest skazany na korzystanie z dodatkowego rzędu - można pozostać przy poprzednim układzie.

W Winodws Phone 8.1 można również zmienić wygląd kafelków - nie tylko ich kolor, ale również fakturę/tło. Jest to znacząca zmiana, która wyraźnie zmienia wygląd systemu, zastępując płaskie kolorowe elementy nowym tłem. Microsoft delikatnie przeprojektował również ekran blokady.

W nowej wersji systemu pojawiło się także wspominane od dłuższego czasu centrum powiadomień - Action Center. Dzięki niemu znacznie łatwiejsze stanie się zarządzanie powiadomieniami oraz obsługą dwóch kart SIM.

Kolejną nowością jest WiFi Sense, czyli funkcja ułatwiająca wyszukiwanie publicznych sieci WiFi oraz szybkie łączenie się z nimi. Ułatwi również bezpieczne udostępnianie sieci z telefonu oraz haseł. Pozwoli zdefiniować do czego osoby podłączone będą mogły z niej korzystać.

Najważniejszą nowością wydaje się jednak asystent głosowy o nazwie Cortana. Jest to odpowiedź Microsoftu na Siri z iOS oraz Googe Now z Andoida. Producent chwali się, że jest ona niezwykle mocno powiązana z użytkownikiem i jego danymi. Podczas wyszukiwania wiadomości i wyświetlaniu informacji czy podpowiedzi przeszukuje sieć, skrzynkę mailową, korzysta również z danych o znajomych użytkownika - jego powiązaniach z nimi.

 

Cortana uczy się użytkownika, aby lepiej z nim współpracować. Najpierw to my udostępniamy jej informacje o naszych zainteresowaniach, ulubionych miejscach, znajomych i rodzinie oraz dajemy dostęp do kalendarza i skrzynki mailowej. Asystentka uczy się także na podstawie zadawanych przez nas pytań czy wyszukiwanych w sieci informacjach. Co ciekawe, wiele odpowiedzi podaje w gotowej postaci, wyświetlając je w oknie aplikacji, a nie jako linki w wyszukiwarce.

Podczas prezentacji mieliśmy okazję przekonać się, że Cortana nie ma żadnych problemów z wyszukiwaniem najlepszych restauracji w okolicy, zapisywaniem powiadomień w kalendarzu - co ciekawe, uprzedzi nas, jeśli nowe przypomnienia pokrywa się w innym, zapisanym wcześniej na ten sam dzień i tą samą godzinę. Możemy ją poprosić o przypomnienie, aby zapytać co coś konkretną osobę przy okazji najbliższej rozmowy telefonicznej - powiadomienie zostanie wyświetlone w oknie rozmowy.

Kolejne mniej znaczące zmiany obejmują kalendarz oraz nowy sposób wprowadzania tekstu - coś na wzór Swype Samsunga. Microsoft chwali się, że jego nowa klawiatura jest najszybsza ze wszystkich dostępnych na rynku, co pokazano na zabawnym wideo - porównując ją ze Swype.

Tak prezentują się najważniejsze elementy nowego oprogramowania Microsotu na urządzenia mobilne. Niestety aktualizacja do Windows Phone 8.1 zostanie udostępniona dopiero za kilka miesięcy - na razie nie wiadomo kiedy dokładnie. Wiemy jednak, że pierwsze smartfony działające pod kontrolą tej wersji pojawią się w sprzedaży pod koniec kwietnia lub ma początku maja.

Winodws Phone 8.1 na wszystkie smartfony Nokia Lumia pojawi się latem tego roku.

 


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (2)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
ptrick
ptrick
3 kwietnia 2014, 08:47
Bo są to 2 różne systemy robione przez 2 różne, niezależne oddziały w MS, które nie mają nic wspólnego praktycznie.
avatar
~Anonim
3 kwietnia 2014, 08:36
Witam! [quote=~Anonim][...] Winodws Phone 8.1 na wszystkie smartfony Nokia Lumia pojawi się latem tego roku.[/quote] Spodziewałem się raczej, że aktualizacja na smartfony pojawi się równolegle z "Windows 8.1 Update 1" dla pecetów:smutny:. A skąd takie różnice?:oczy:
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto