A A A

Wspominamy Jacka Trzmiela

7 października 2021, 09:00
Nie każdy wie, że szefem Atari był niegdyś Polak.
Wspominamy Jacka Trzmiela

13 grudnia 1928 roku w Łodzi urodził się Jack Tramiel (a raczej Jacek albo Icek Trzmiel) – amerykański biznesmen polsko-żydowskiego pochodzenia. W czasie wojny trafił wraz z rodziną obozu koncentracyjnego. Przeżył tylko on.

Po wojnie i wyemigrowaniu do USA chwytał się rozmaitych zajęć – między innymi serwisował maszyny do pisania. W 1954 założył firmę Commodore International, produkującą właśnie taki sprzęt. Później – wskutek zalania rynku tańszymi modelami z Japonii – przebranżowił ją na produkcję analogowych (od 1962 elektronicznych) kalkulatorów, już pod szyldem Commodore Business Machines.

W połowie lat 70. historia zaczęła się powtarzać: tania elektronika z Azji zmusiła Tramiela by zaczął szukać nowych rynków zbytu. Przedsiębiorca doszedł do wniosku, że będzie produkował mikrokomputery. Zaczął w 1975 roku od mało znanego modelu KIM-1. W roku 1977 powstał nieźle przyjęty Commodore PET, a w 1980 Tramiel odniósł spory sukces komercyjny dzięki urządzeniu VIC-20 – przodkowi kultowego C64 (z 1982 roku) – chyba najlepiej sprzedającego się w historii ośmiobitowca.

W 1984 roku po tarciach z zarządem biznesmen odszedł z CBM, by przejąć stery konkurencyjnego Atari; właśnie Tramielowi zawdzięczamy szesnastobitowego Atari ST (1985), a także Atari Falcona (1993) – moim zdaniem najlepszego w historii szesnastobitowca o zamkniętej architekturze. Ale cóż, mające otwartą architekturę pecety były już nie do powstrzymania... Jack Tramiel w 1996 przeszedł na emeryturę i zmarł na atak serca w roku 2012.

fot. Wikipedia


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto