A A A

Wykryto nową lukę w procesorach AMD

9 marca 2020, 08:00
Zagrożenie związane jest z błędami pamięci podręcznej podzespołów. Czy są powody do obaw?
Wykryto nową lukę w procesorach AMD

Badacze z politechniki w Graz (Graz University of Technology) poinformowali wczoraj (8 marca) o wykryciu nowej luki w procesorach AMD. Podatność występuje w większości CPU wyprodukowanych przez „czerwonych" w latach 2011–2019 i dotyczy pamięci podręcznej L1D. Podobną podatność odkryto dawniej w procesorach Intela.

Zagrożenie pozwala przeprowadzić ataki dwóch rodzajów, a ich skutkiem jest uzyskanie przez hakera dostępu do danych. Teoretycznie jest więc się czego obawiać, w praktyce jednak przeprowadzenie takiego ataku jest czasochłonne ze względu na niewielkie porcje informacji, jakie można jednorazowo wykraść (to maksymalnie kilkubitowy fragment). W praktyce pozyskanie jakiejkolwiek informacji może więc zająć w najlepszym wypadu kilka godzin.

Usterka została wykryta przez badaczy już w sierpniu, jednak uczelnia wstrzymywała się z jej upublicznieniem; skontaktowała się jedynie z AMD. Do ujawnienia problemu skłonił ich brak odpowiedzi ze strony firmy. Dopiero ta decyzja sprawiła, że producent zabrał głos.

Zdaniem koncernu nie ma powodu do obaw, a najlepszym zabezpieczeniem przed ewentualnym wystąpieniem tego typu ataków będzie po prostu stosowanie antywirusów oraz aktualizowanie bibliotek programistycznych i systemu.

fot. Pixabay


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto