A A A

Nowa mapa w starym GPS

PC Format 02/2010
Z leciwego urządzenia do nawigacji samochodowej można zrobić nowoczesne narzędzie z aktualną mapą i wygodnym interfejsem. I to bez ingerencji w fabryczne zabezpieczenia GPS-u. Jak to wykonać, pokazujemy w artykule. [Jan Zieliński]

Jeśli masz kilkuletnią nawigację samochodową ze starymi mapami, a producent nie umożliwia ich aktualizacji lub instalacji nowego oprogramowania, sam musisz zadbać o jej uaktualnienie. Nową aplikację do nawigacji kupisz przez internet lub w sklepie. Jeśli jest problem z jej instalacją, bo urządzenie zostało przed taką operacją zablokowane, nie radzimy ingerować w system operacyjny. Jest to nie tylko skomplikowane, ale w dodatku może spowodować uszkodzenie całego urządzenia. Lepszym rozwiązaniem są specjalne programy, które pomagają usunąć blokadę.

Przykładem jest MioPocket Lite, przeznaczony do urządzeń GPS firmy Mio. Program ten nie ingeruje na stałe w system operacyjny. Działa na karcie pamięci – włożenie jej do urządzenia uruchamia proces odblokowywania, a jej wyjęcie i restart urządzenia przywraca ustawienia fabryczne. W warsztatach pokazujemy, jak odblokować nawigację samochodową Mio C52 i jak zainstalować na tym urządzeniu AutoMapę, a dodatkowo – jak przystosować menu MioPocket Lite do współpracy z AutoMapą.

Usuwanie blokady z urządzenia Mio C520

W celu doinstalowania dowolnego oprogramowania na urządzeniu nawigacji samochodowej niezbędna jest pusta karta pamięci, odpowiednia dla tego urządzenia, na którą wgrywa się specjalny program. W warsztacie wykorzystaliśmy GPS Mio C520 z gniazdem kart SD.


Znajdź na naszej płycie DVD program MioPocket Lite i rozpakuj jego zawartość na dysku swojego komputera, a następnie przegraj ją na czystą kartę pamięci. Jeśli chcesz odblokować urządzenie Mio inne niż C520, może być konieczna zmiana nazwy plików MioAutoRun.exe i MioAutoRun.mscr, o czym przeczytasz na anglojęzycznej stronie  www.freewebs.com/miopocket-lite/installation.htm.


Włącz urządzenie Mio C520 i włóż do niego kartę pamięci. Po chwili na ekranie urządzenia wyświetli się komunikat: Please wait MioPocket Lite is loading... This may take several minutes... a następnie na dole ekranu pojawi się pasek postępu ładowania programu. Może to trwać od kilkunastu sekund do nawet kilku minut.


Po załadowaniu programu wyświetli się pytanie o sposób instalacji MioPocket Lite. Jeśli chcesz przerwać operację, kliknij Exit.

Opcja SD-Card oznacza, że aplikacja odblokowująca GPS jest uruchamiana z karty pamięci SD znajdującej się w gnieździe. Nie powinno się wyjmować karty z gniazda, gdy urządzenie działa, ponieważ może to skutkować błędem aplikacji, restartem urządzenia oraz przywróceniem ustawień fabrycznych. Opcja druga, SD-Free, jest przeznaczona dla osób, które mają podłączony do gniazda kart pamięci moduł Wi-Fi. W tym przypadku aplikacja MioPocket Lite zainstaluje się w pamięci wbudowanej w urządzenie GPS. Jeśli nie korzystasz z Wi-Fi, wybierz opcję SD-Card. Znowu wyświetli się komunikat: Please wait MioPocket Lite is loading... This may take several minutes, a po chwili pytanie, czy zamierzasz używać modułu Wi-Fi w gnieździe SD: Do you intend using a WiFi SD card with your device? Kliknij  .


W kolejnym wyświetlonym oknie zobaczysz komunikat: MioPocket Lite will now complete installation and reboot your device, kliknij , aby zakończyć operację usuwania blokady urządzenia. Zrestartuje się ono automatycznie i po chwili będzie gotowe do pracy z każdą nowo zainstalowaną aplikacją – w przypadku Mio C520 aplikacja musi być przystosowana do Windows CE 5.0.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (1)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
avatar
kurczag
opera
22 sierpnia 2010, 20:47
pomoc
Witam mam odblokowaną nokię 500 i po zainstalowaniu auto mapy wycisz mi komunikaty głosowe .Jeśli w panelu sterowania podgłoszę to i tak głos zostaje wyciszony .Proszę o pomoc co mam zrobić aby mieć komunikaty głosowe kurczag@poczta.fm z góry dziękuję za pomoc
zgłoś do moderacji »
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

 • 2023
 • 2022
 • 2021
 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto