A A A

Ogromna przesyłka

PC Format 11/2007
Pocztą elektroniczną nie zdołasz przesłać pliku o wielkości kilkuset magabajtów. Możesz jednak skorzystać ze specjalizowanego serwisu, na którego serwerze umieścisz przesyłkę, żeby ją potem udostępnić innemu internaucie.

W artykule pokażemy, jak działają serwisy przekazujące dane, a także zaproponujemy kilka rozwiązań, abyś mógł porównać ofertę i wybrać tę, która najbardziej ci odpowiada.

Wybierając serwis, poznaj zasady jego działania. Sprawdź, jaka jest maksymalna wielkość pojedynczego pliku, który możesz zamieścić na serwerze. Dowiedz się, czy unikatowy adres URL, który otrzymasz, możesz zabezpieczyć hasłem (uniemożliwi to dostęp do pliku osobom niepowołanym). Niektóre serwisy dodatkowo oferują zabezpieczenie podczas transmisji danych na serwer (protokół SSL).

Limit czasu pobierania danych jest zazwyczaj ustalany przez serwis na okres 24 godzin, ale upewnij się, czy taki sam jest w wypadku serwisu, którym jesteś zainteresowany. Sprawdź, jak długo pliki są przechowywane na serwerze i po jakim czasie od chwili ich zamieszczenia są usuwane przez administratora. Do korzystania z serwisów nie potrzebujesz dodatkowego oprogramowania, wystarczy przeglądarka stron WWW, ale niektóre witryny oferują oprogramowanie ułatwiające np. wysyłanie i pobieranie danych lub wznowienie zerwanego transferu.

Jak przekazywać duże załączniki, pokażemy na przykładzie serwisu SendSpace.

Rejestrowanie konta i korzystanie z serwisu SendSpace

Witryna jest w języku polskim i przyjmuje pliki o maksymalnej wielkości 200 MB. Dane są usuwane z serwera po 21 dniach od chwili ostatniego pobrania pliku.


Zacznij od rejestracji konta w serwisie. Otwórz stronę www.sendspace.pl, a następnie kliknij odsyłacz REJESTRACJA. Znajduje się on na głównej stronie serwisu.


Wypełnij formularz rejestracyjny. Koniecznie podaj prawdziwy adres poczty elektronicznej i zapamiętaj hasło. Wypełnij pozostałe pola zgodnie z instrukcją i kliknij przycisk ZAREJESTRUJ MNIE. Możesz także zaznaczyć pole przy opcji Wysyłaj powiadomienia o wgranych plikach na email i dzięki temu odbierać potwierdzenia wgrania pliku. Odbierz pocztę i kliknij link aktywacyjny zawarty w treści wiadomości.


Twoje konto jest już aktywne. Możesz zamieścić swój plik na serwerze. Kliknij Przejdź do wgrywania plików. Następnie kliknij przycisk Wybierz i w wywołanym oknie dialogowym wskaż plik, który chcesz wysłać (maksymalnie 200 MB).


Poniżej możesz wpisać tytuł wiadomości oraz przesłać krótką treść. W pole E-mail odbiorcy wpisz adres e-mailowy adresata, do którego chcesz wysłać plik. Kliknij przycisk WGRAJ PLIK.


Serwis rozpocznie wgrywanie pliku. Postęp operacji możesz obserwować na pasku. Po zakończeniu wysyłania danych witryna wyświetli raport o pomyślnie przesłanym pliku. Widzisz tutaj także kilka odsyłaczy, które możesz bezpośrednio wysłać przez komunikator lub wkleić na forum dyskusyjne.


Bardzo ważny jest również odnośnik Link do usunięcia pliku, służący do skasowania pliku z serwera SendSpace. Dzięki niemu w każdej chwili możesz usunąć dane, np. po pobraniu ich przez adresata. Odnośnik najlepiej skopiować i zapisać w dokumencie tekstowym.


Aby usunąć plik, przeklej link z pola Link do usunięcia pliku w pole adresu przeglądarki i wczytaj stronę. Po chwili zobaczysz pytanie, który plik chcesz skasować. Aby potwierdzić czynność, kliknij USUŃ PLIK.


Jeżeli w kroku 4 wpisałeś adres e-mailowy adresata, odbierze on wiadomość. Aby rozpocząć pobieranie, wystarczy kliknąć odsyłacz zawarty w treści wiadomości.

Serwisy, w których można zamieszczać pliki do przesłania

www.yousendit.com
Umożliwia przesyłanie plików o wielkości do 100 MB. W serwisie nie trzeba się rejestrować. Plik jest przechowywany przez 7 dni i można go pobrać 100 razy. Strona oferuje dodatkowe płatne pakiety zwiększające możliwości korzystania z serwisu.

www.plikownik.pl
Jest to polski serwis, w którym można zamieszczać przeznaczone do przesłania pliki o wielkości 50 MB. Dane mogą być przechowywane na serwerze serwisu przez 60 dni.

www.megaupload.com/pl
Godny uwagi serwis, w którym można przechować plik nawet 500 MB. Dane kasują się automatycznie po 21 dniach od ostatniego pobrania (po rejestracji okres przechowywania danych wydłuża się do 90 dni). Dodatkowym ułatwieniem jest menedżer plików online.

www.files-upload.com
Maksymalny plik, jaki można umieścić w tym serwisie, to 300 MB. Po zarejestrowaniu się użytkownik może wysłać plik o wielkości nawet 1 GB. Przesyłki są przechowywane na serwerze aż 6 miesięcy.


Tagi: internet
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

 • 2023
 • 2022
 • 2021
 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto