A A A

Ogromne kino

PC Format 5/2008
Twoje marzenia o odtwarzaniu na komputerze filmów w oszałamiających rozdzielczościach możesz zrealizować praktycznie bez żadnych nakładów finansowych. Wystarczy odpowiednie oprogramowanie.

Filmy w standardzie HD (High Definition), charakteryzujące się doskonałą jakością, są dostępne nie tylko na drogich i niezbyt w Polsce rozpowszechnionych nośnikach Blu--ray. Zresztą do ich ewentualnego odtworzenia potrzebowałbyś odpowiedniego sprzętu – czytnika płyt Blu-ray, stacjonarnego bądź montowanego w obudowie komputera. Możesz jednak przekonać się naocznie o jakości filmów HD – jeżeli tylko twój komputer spełnia warunki sprzętowe (patrz ramka „Wymagania sprzętowe PC dla HD”). Wystarczy, że posłużysz się odpowiednim oprogramowaniem – aplikacją do odtwarzania filmów oraz zestawem odpowiednich kodeków. A najlepiej, gdy wszystko będzie zawarte w jednym produkcie.

Wymagania sprzętowe PC dla HD

Jeżeli chcesz się cieszyć możliwością odtwarzania wysokorozdzielczych filmów HD na swoim komputerze, musisz zadbać o to, by twój sprzęt miał co najmniej następujące parametry:

Dla filmów HD 720p
Procesor: 2,4 GHz
Pamięć: 384 MB RAM
Karta graficzna: wyposażona w 64 MB własnej pamięci
Monitor: wyświetlający obraz w rozdzielczości co najmniej 1024x768 pikseli
Karta dźwiękowa
Głośniki stereo

Dla filmów HD 1080p
Procesor: dla klasy Core 2 Duo co najmniej 1,8 GHz, w przypadku Pentium 4 lub podobnych, co najmniej 3 GHz
Pamięć: 512 MB RAM
Karta graficzna: wyposażona w 128 MB własnej pamięci
Monitor: wyświetlający obraz w rozdzielczości co najmniej 1920x1440 pikseli
Wielokanałowa karta dźwiękowa
Głośniki 5.1

Uniwersalny odtwarzacz filmów HD

Proponujemy skorzystanie z bardzo dobrego i prostego w obsłudze odtwarzacza GOM Media Player. Program nie tylko bez problemu odczytuje pliki wideo w rozdzielczości HD, ale także nie zmusza użytkownika do ręcznej instalacji dodatkowych kodeków, gdyż te są automatycznie instalowane razem z programem. Jego dodatkową zaletą jest rozpoznawanie wielu formatów wideo.

Instalacja GOM Media Playera


GOM Media Player możesz zainstalować praktycznie na każdej wersji Windows, począwszy od Windows 98SE, aż po najnowszy Windows Vista. Program instalacyjny uruchom, korzystając z menu naszego krążka lub dwukrotnie klikając ikonę GOMPLAYERENSETUP.


W oknie instalatora GOM Player Setup, które się pojawi, kliknij Next.


Zapoznaj się z tekstem licencji na program (program jest darmowy do zastosowań niekomercyjnych) i zaakceptuj ją, klikając I Agree.


Kolejny etap to wybór instalowanych składników programu. Możesz poprzestać na domyślnych zaznaczeniach i od razu przejść do kolejnego etapu, klikając Next. Jeżeli jednak chcesz korzystać z GOM Playera jako głównego odtwarzacza plików wideo zainstalowanego w systemie, zaznacz pole wyboru przy pozycji Associate files. Ponadto, jeżeli chcesz, by instalator umieścił ikonę skrótu do programu na pulpicie Windows, zaznacz Desktop icon. Jeśli ma się pojawić na pasku szybkiego uruchamiania, zaznacz Quicklaunch icon. Jeżeli zechcesz mieć ikonę w menu Start, zaznacz pole wyboru Start Menu Group. Po dopasowaniu ustawień kliknij Next.


Instalator wyświetli domyślną ścieżkę docelową instalacji. Najlepiej pozostaw ją bez zmian i kliknij Install.


Po przekopiowaniu plików programu na dysk twardy kliknij przycisk Finish. Ponieważ pole wyboru Run GOM Player jest domyślnie zaznaczone, program uruchomi się automatycznie bezpośrednio po zakończeniu instalacji.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

 • 2023
 • 2022
 • 2021
 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto