A A A

Panele Vivald iego

PC Format 4/2017
Szeroki ekran to doskonałe miejsce do wyświetlania mnóstwa dodatkowych informacji. Zaletę tę wykorzystuje Vivaldi przeglądarka stron WWW. Za pomocą zestawu paneli można w wygodny sposób przeglądać zawartość jednocześnie dwóch różnych serwisów internetowych. Robert Szyszka


Przeglądarki internetowe nie służą już jedynie do nawigowania po stronach WWW. Wbudowane funkcje i różnego rodzaju dodatki poszerzają zakres ich możliwości. Doskonałym przykładem są panele w przeglądarce Vivaldi, które świetnie sprawdzają się na panoramicznych monitorach. Oprócz zestawień pobieranych plików czy list zakładek w panelach możesz tworzyć i zapisywać notatki. Inną ciekawostką jest możliwość wyświetlania obok siebie dwóch widoków stron – klasycznego oraz mobilnego. Takie rozwiązanie idealnie nadaje się do jednoczesnego czytania treści interesującej strony i kontrolowania poczty czy Facebooka.

Przeglądarka Vivaldi

Vivaldi to przeglądarka internetowa zbudowana na podstawie Opery. W założeniach twórców ma to być szybka i intuicyjna w obsłudze aplikacja skupiająca użytkowników niezadowolonych ze zmian wprowadzonych w Operze. Program ma oferować „funkcjonalny” powrót do Opery w wersji 12, oczywiście uzupełnionej o nowe funkcje. Liczba użytkowników Vivaldiego nie jest jeszcze duża, ale nie oznacza to, że aplikacja nie jest warta uwagi.

Włączanie paska bocznego i paneli

Aby można skorzystać z paneli, trzeba najpierw włączyć widok paska bocznego. Można to zrobić na kilka sposobów. Dostępne są przełączniki i polecenia w menu, do paska da się również dostać w sposób pośredni, wywołując jedną z funkcji, które obsługuje, np. wyświetlając zakładki czy dodając od razu do panelu stronę internetową.


Uruchom przeglądarkę. Domyślnie widok paska bocznego jest wyłączony, wystarczy jednak kliknąć niewielki przycisk w lewym dolnym rogu okna, aby wyświetlić pasek boczny w oknie przeglądarki Vivaldi.


Inna metoda to użycie menu. Kliknij przycisk menu na belce programu, wybierz Widok oraz Pokaż panele. Ten sam efekt uzyskasz, wybierając z powyższego menu Panel zakładek, Panel pobierania bądź Panel notatek.


Widok paneli włączysz także, dodając do niego wybraną stronę internetową. W tym celu wystarczy wyświetlić ją na ekranie, kliknąć prawym przyciskiem myszy w dowolnym miejscu na tej stronie i wybrać z menu podręcznego polecenie Dodaj stronę do panelu WWW.


Alternatywnym sposobem dodania strony do panelu jest kliknięcie przycisku ze znaczkiem plusa + widocznym na pasku bocznym, a następnie użycie małego przycisku + znajdującego się w oknie Dodaj panel WWW obok adresu internetowego.


Jeżeli chcesz dodać do listy paneli witrynę bez jej otwierania, powtórz kroki z poprzedniego kroku, ale zanim potwierdzisz dodanie strony w polu Dodaj panel WWW wpisz ręcznie adres internetowy.


Widok stron w panelu dostosowywany jest automatycznie do jego szerokości. Z reguły responsywne witryny wyświetlane są w trybie mobilnym. Jeżeli jednak serwis nie został odpowiednio przygotowany, użytkownik może sam określić sposób prezentacji. Wystarczy w tym celu kliknąć prawym przyciskiem myszy ikonę strony w panelu i z menu kontekstowego wybrać Pokaż wersję desktopową lub Pokaż wersję mobilną.


Raz ustawiona szerokość paska obowiązuje dla wszystkich paneli. Co jednak, gdy zawartość jakiejś strony jest nieczytelna? Wystarczy poszerzyć pasek, a następnie kliknąć prawym przyciskiem myszy ikonę strony i zaznaczyć Indywidualna szerokość. Od tego momentu ten jeden panel będzie prezentowany w szerszym lub węższym pasku bocznym. Zmiana szerokości nie zawsze jednak działa prawidłowo.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

 • 2023
 • 2022
 • 2021
 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto