A A A

Sterowanie na odległość

PC Format 03/2012
W razie potrzeby bez większych trudności możesz sterować komputerem umieszczonym z dala od miejsca, w którym przebywasz. W artykule prezentujemy bardzo prostą i uniwersalną metodę usługę LogMeIn. DARIUSZ HAŁAS

LogMeIn to usługa płatna, jednak jeden z jej wariantów jest oferowany zainteresowanym bez żadnych dodatkowych kosztów. Możliwości w stosunku do wersji komercyjnych są oczywiście uboższe, ale w zastosowaniach domowych w zupełności wystarczające.

Za pomocą usługi LogMeIn Free możesz uzyskać zdalny dostęp do komputera przez przeglądarkę internetową, a także za pośrednictwem platform mobilnych (iOS i Android). Komputer, którym chcesz zdalnie sterować, nie musi być stale włączony, może być uśpiony. Usługa LogMeIn w razie potrzeby „obudzi” peceta, z którym chcesz się połączyć. Połączenie między urządzeniem, z którego bezpośrednio korzystasz, a zdalnym komputerem jest realizowane szyfrowanym kanałem, więc nie ma ryzyka, że ktoś z zewnątrz „podsłucha” twoją transmisję danych.

Raz skonfigurowane połączenie ze zdalnym komputerem możesz realizować w bardzo wygodny sposób – uruchamiając po prostu skrót umieszczony na pulpicie komputera, z którego się łączysz. Chcąc uzyskiwać połączenie ze zdalnym komputerem, musisz mieć na nim zdefiniowane twoje konto użytkownika chronione hasłem lub musisz znać dane uwierzytelniające do jednego z kont użytkowników na zdalnej maszynie.

Rejestracja i instalacja LogMeIn

Uzyskanie dostępu do dowolnego komputera za pomocą usługi LogMeIn jest możliwe po założeniu konta w serwisie LogMeIn i zainstalowaniauodpowiedniego oprogramowania na komputerze, do którego chcesz mieć zdalny dostęp.


Uruchom przeglądarkę internetową na komputerze, do którego będziesz chciał mieć zdalny dostęp, i wpisz adres https://secure.logmein.com/products/free/. Gdy strona zostanie wczytana, kliknij widoczny na niej przycisk Try it Free.


Pojawi się okno formularza rejestracyjnego. Zakładamy, że jeszcze nigdy nie korzystałeś z LogMeIn, więc nie masz konta w tym serwisie. Wypełnij zatem pola formularza i ewentualnie – jeżeli nie chcesz otrzymywać korespondencji z serwisu – odznacz pole wyboru Send me news about LogMeIn. Uważaj, żeby nie zaznaczyć pola wyboru I will use LogMeIn for IT support, bo będzie to równoznaczne z aktywowaniem płatnej wersji usługi. Odmiana darmowa nie może być wykorzystywana do profesjonalnego wsparcia (serwisu komputerów, administracji komputerami w firmie itp.). Po wypełnieniu formularza kliknij Continue. Dobrym pomysłem jest aktywowanie od razu zarejestrowanego w ten sposób konta – można to zrobić, odbierając pocztę z podanego adresu e-mailowego i klikając znajdujący się w e-mailu link aktywacyjny.


W oknie, które się wyświetli po kliknięciu przycisku  Continue, kliknij przycisk Download, w celu pobrania agenta usługi LogMeIn. Agent musi być zainstalowany na każdym komputerze, do którego chcesz uzyskać zdalny dostęp.


Przejdź do folderu, w którym zapisałeś pobrany plik, i dwukrotnie kliknij jego ikonę. Proces instalacji jest bardzo prosty i sprowadza się do potwierdzania kolejnych etapów. Gdy dotrzesz do kolejnego etapu zalecamy zmianę domyślnie wpisanej w polu nazwy komputera na jakąś bardziej czytelną, na przykład Komputer domowy. Po zmianie nazwy kontynuuj instalację.


Na ostatnim etapie instalacji, w obszarze powiadomień, na pasku zadań Windows 7 pojawi się nowa ikona oraz „dymek” informujący, że ten komputer jest teraz dostępny zdalnie za pośrednictwem serwisu LogMeIn.com. Zamknij „dymek”, a następnie kliknij Finish w oknie instalatora. Program LogMeIn zostanie uruchomiony automatycznie. W oknie LogMeIn Pro (w wersji darmowej przez ograniczony czas masz funkcje wersji Pro) zobaczysz aktywną kartę Welcome. Na razie proponujemy, byś nic nie robił w tym oknie. Po prostu zamknij je (agent połączeń będzie nadal działał w tle, o czym świadczy obecność jego ikony w zasobniku systemowym) i przesiądź się do innego, podłączonego do internetu komputera, w celu przetestowania zdalnego dostępu.

LogMeIn a zapora ogniowa

Usługa LogMeIn jest znanym produktem i jako taka nie powinna być blokowana przez zapory ogniowe wyposażone w predefiniowane listy znanych programów. Może się jednak zdarzyć, że połączenie realizowane przez LogMeIn zostanie zablokowane. W takim wypadku sprawdź, czy używanej przez ciebie zaporze nie trzeba przypisać nowej reguły zezwalającej na połączenia realizowane przez opisywane w artykule rozwiązanie.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto