A A A

Tanio lub za darmo

PC Format 12/2007
Telefonia internetowa jest reklamowana jako najlepszy sposób na oszczędne dzwonienie. Ile prawdy jest w tym sloganie? Przetestowaliśmy usługi czterech operatorów, Gadu-Gadu, Onet Skype, Tlen i Spik, żeby ci podpowiedzieć, który świadczy je na najkorzystniejszych dla ciebie warunkach.
W artykule znajdziesz:
 • Cechy dobrego komunikatora z modułem VoIP
 • Opinie o jakości i atrakcyjności cenowej rozmów przez telefonię internetową
 • Porównanie czterech najpopularniejszych polskich komunikatorów z modułem VoIP

Rozwój komunikatorów postępuje w ekspresowym tempie. Nie tak dawno korzystanie z niewielkich programów przeznaczonych do masowej komunikacji w internecie ograniczało się do wymiany wiadomości tekstowych. Dzisiaj liczący się komunikator musi oferować rozmowy głosowe, wideo, a także możliwość nawiązywania połączeń z telefonami komórkowymi i stacjonarnymi. Właśnie pod tym kątem przetestowaliśmy polskie komunikatory.

Co to jest VoIP

VoIP, czyli Voice over Internet Protocol, popularnie nazywany telefonią internetową, to technologia pozwalająca przesyłać dźwięki (mowę) za pomocą łączy internetowych.

Dzięki wykorzystaniu globalnej sieci możliwe jest nawiązanie darmowej komunikacji między komputerami, a także znaczne obniżenie kosztów połączeń, zarówno z telefonami stacjonarnymi, jak i sieciami komórkowymi.

Z telefonii internetowej możesz także korzystać bez pośrednictwa komputera. Wystarczy zakupić specjalizowaną bramkę i ją skonfigurować. Połączenia wykonujesz tak samo jak w przypadku tradycyjnego telefonu, jednak twoja rozmowa toczy się za pośrednictwem łącza internetowego.

Czy warto korzystać z telefonii internetowej

Najważniejszą zaletą telefonii internetowej są niskie ceny połączeń. Za kilkuminutową rozmowę przeprowadzoną z numerem stacjonarnym zapłacisz mniej niż 50 groszy. Tańsze są również połączenia z sieciami komórkowymi i numerami zagranicznymi. Do dzwonienia potrzebujesz tylko odpowiedniej aplikacji, połączenia z internetem oraz słuchawek i mikrofonu.

Gratką są jednak przede wszystkim darmowe rozmowy nawiązywane między komputerami niezależnie od miejsca, w jakim się znajdują. Wystarczy, że ty i twój rozmówca zainstalujecie na swoich komputerach taką samą aplikację.

Niewątpliwie największym problemem telefonii internetowej jest jakość prowadzonych za jej pośrednictwem rozmów. Niestety, nawet przy zastosowaniu szybkich łączy pojawiają się zakłócenia. Do znacznego obniżenia komfortu rozmowy wystarczy, że przez chwilę połączenie nie zapewni minimalnego stałego przesyłu danych. Mowa ulega wtedy zniekształceniom, słowa docierają urywane, a dźwięk staje się metaliczny, uniemożliwiając komunikację.

W komunikacji za pomocą VoIP liczy się nie tylko jakość rozmowy, ale także funkcje komunikatora oraz oferta operatora. Dlatego, zanim skorzystasz z usług, powinieneś się dowiedzieć, na jakiej zasadzie komunikator realizuje połączenia, a także, jakie są ich ceny. Za co musisz zapłacić, a co jest darmowe.

Cechy dobrego modułu VoIP

INTUICYJNA OBSŁUGA
Telefonia internetowa jest przeznaczona także dla początkujących użytkowników komputera, dlatego korzystanie z aplikacji i modułu VoIP powinno być bardzo łatwe, a informacje podawane w sposób przystępny i przejrzysty.

ROZMOWA AUDIO-WIDEO
Komunikator powinien przede wszystkim umożliwiać nawiązywanie darmowych rozmów głosowych i wideo między użytkownikami komputerów podłączonych do sieci.

ZASILANIE, BILINGI, PŁATNOŚCI
Istotnym udogodnieniem jest zapewnienie użytkownikowi kilku sposobów zasilania konta. Godni uwagi są także operatorzy, którzy umożliwiają płacenie za usługi co uzgodniony czas. Bilingi i historie rozmów powinny być szczegółowe i przystępnie przedstawione.

CIEKAWA OFERTA USŁUGODAWCY
Dobrze, gdy operator oferuje dodatkowe udogodnienia, takie jak poczta głosowa, numery stacjonarne oraz przekierowania. Usługi powinny być darmowe.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (1)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
avatar
kazik167
opera
13 listopada 2007, 21:05
dobry i potrzebny artykol
Chciałem nawiazac polaczenie na glos przez GG ale nic z tego nie wyszlo, bo nic nie piszecie jak odebrac polaczenie gdy ktos dzwoni do mnie.Dobrze ze ten temat pojawil sie w PC format ale brak w nim tego jednego zdania jak odebrac polaczenie. Pozdrawiam K.D
zgłoś do moderacji »
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

 • 2023
 • 2022
 • 2021
 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto