Test Lenovo ThinkPad X1 Carbon
Każda firma chce mieć w swojej ofercie produkt jedyny w swoim rodzaju i niepowtarzalny ThinkPad X1 Carbon właśnie do takich należy.
Konfiguracja
Rodzina X1 Carbon została ostatnio odświeżona za sprawą nowych procesorów – testowany egzemplarz korzysta z układu Broadwell ze zintegrowaną grafiką Intel HD Graphics 5500. Ma 8 GB pamięci i bardzo szybki dysk SSD 360 GB. Konfiguracja nadawałaby się do grania, choć komputer jest jednostką wyraźnie przeznaczoną do zastosowań biznesowych. Wskazuje na to obecność czytnika linii papilarnych, zabezpieczeń Intel vPro oraz Opal 2.0 (dla dysku SSD), układu szyfrującego TPM, układu ThinkEngine, obudowy z włókien węglowych spełniającej wojskowe normy wytrzymałości itd.
Sprzęt wyróżnia się matowym, dotykowym ekranem IPS o rozdzielczości 2560x1440. Do wyposażenia należą modem LTE, dwa urządzenia wskazujące i wygodna, podświetlana klawiatura.
Użytkowanie
Wydajny procesor wspomagany szybkim dyskiem SSD i pojemną pamięcią RAM stanowi bardzo zgrany zestaw. Laptop błyskawicznie reaguje na polecenia, system i aplikacje bardzo szybko się uruchamiają. Na zasilaniu sieciowym wentylator przy obciążeniu procesora zaczyna dość głośno szumieć, ale przy zasilaniu bateryjnym laptop pracuje ciszej. Bateria wystarcza na 10 godzin pracy, a w stanie spoczynku, przy włączonym, przyciemnionym ekranie, nawet na 16 godzin.
Każdy detal ThinkPada X1 Carbon został tak przemyślany, by sprzęt idealnie sprawdzał się w pracy. Wygodna klawiatura, touchpad i trackpoint, powłoka dotykowa, ekran na zawiasie otwierającym się w zakresie 180 stopni, wysoka jasność i rozdzielczość ekranu, bardzo mała waga i grubość – jest tego wiele. Można jednak znaleźć pewne minusy, choćby przycisk Fn w lewym rogu klawiatury (tam, gdzie zwykle jest Ctrl) czy przyciski zintegrowane z powierzchnią roboczą touchpada. Jeśli użytkownik jest w stanie się do tego przyzwyczaić, a także zaakceptuje wysoką cenę, będzie to dla niego laptop idealny.