Konto Microsoftu obowiązkowe dla Windows 11? Korporacja eliminuje popularne obejście
Nowa wersja popularnego systemu operacyjnego nie pozwoli skorzystać z komendy wiersza poleceń, aby obejść wymóg logowania się na konto Microsoftu podczas konfiguracji Windowsa 11.
Jak możemy przeczytać w poście na stronie Microsoftu, obsługa skryptu "bypassnro.cmd" została usunięta w ramach Insider Preview Build 26200.5516. Decyzja to podobno została podyktowana "zwiększeniem bezpieczeństwa i komfortu użytkowania systemu Windows 11". Podkreślono również, że zmiana ta ma zagwarantować, że wszyscy użytkownicy zakończą konfigurację systemu z dostępem do Internetu i kontem Microsoftu. Dlaczego korporacji tak na tym zależy? Tego akurat nie wyjaśniono.
Microsoft chce, aby wszyscy mieli swoje konto
Wymóg połączenia z siecią i posiadania konta Microsoftu był jednym z najczęściej krytykowanych elementów Windowsa 11. Nie minęło jednak wiele czasu, nim użytkownicy nauczyli się go obchodzić. Jednym z najpopularniejszych sposobów było właśnie wywołanie wiersza poleceń i wpisanie wspomnianej w poprzednim akapicie komendy, co pozwalało bez większych przeszkód zakończyć instalację systemu i go uruchomić.
W związku z posunięciem Microsoftu metoda ta jednak przestała być dostępna. Czy istnieje więc sposób, aby mimo to dokończyć konfigurację systemu bez potrzeby podpinania się do Internetu i logowania no konto Microsoftu? Jak się okazuje, tak.
Jak zauważył jeden z użytkowników X-a, phantomofearth, wciąż możemy obejść ten wymóg, jednak aktualnie wymaga to nieco więcej pracy. Aby tego dokonać, powinniśmy otworzyć regedit (czyli edytor wpisów w rejestrze), a następnie utworzyć DWORD (32-bitową liczbę całkowitą bez przypisanego znaku) w lokalizacji "HKLM\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\OOBE". Na koniec pozostaje ustawić jej wartość na 1 oraz zresetować naszą maszynę.
Jeszcze inny sposób został odkryty przez internautę o pseudonimie WIther OrNot, a całość udokumentował na krótkim materiale wideo.
W skrócie – podczas konfiguracji Windowsa 11 wciskamy Shift+F10, a w wywołanym wierszu polecenia wpisujemy komendę "start ms-cxh:localonly". Pozwala nam to utworzyć użytkownika lokalnie i obejść wymóg logowania się na konto Microsoftu.
Jakub Dmuchowski, dziennikarz pcformat.pl