HardwareTest komputera Zotac Zbox pico PI320

    Test komputera Zotac Zbox pico PI320

    W laptopach elektronika stanowi coraz mniejszą część urządzenia większość to obudowa, ekran, klawiatura, akumulator itd. Gdyby pozbyć się tych części, powstałby pecet wielkości smartfona.

    Test komputera Zotac Zbox pico PI320

    Budowa

    Zotac Zbox to marka znana wszystkim fanom małych pecetów. Dostępne do tej pory rozwiązania były tzw. kadłubkami, w których można było instalować pamięć RAM oraz dysk według własnego uznania – podobnie zresztą wyglądały minipecety innych producentów. Teraz integracja poszła tak daleko, że pamięć RAM i flash również jest przylutowana do płyty głównej, a całość jest wielkości grubszego smartfona.

    Sercem peceta jest procesor Atom Z3735F o nominalnej częstotliwości 1,33 GHz (w trybie turbo – 1,83 GHz). Współpracuje z 2 GB pamięci RAM oraz 32 lub 64 GB pamięci flash pod kontrolą 32-bitowej wersji Windows 8.1. Specyfikacja do złudzenia przypomina zatem tablety lub hybrydy z systemami Microsoftu. Sprzęt ma również minimalny zestaw portów: wyjście HDMI, wyjście słuchawkowe, trzy wyjścia USB 2.0, port LAN (100 Mb/s) oraz czytnik kart pamięci. W komplecie jest uchwyt mocujący do otworów VESA.

    Wydajność

    Od sprzętu nie należy oczekiwać wysokiej wydajności – na pewno odpadają gry, a także skomplikowane zadania typu przetwarzanie filmów czy muzyki. Urządzenie sprawdza się za to świetnie w roli komputera biurowego (w komplecie z ekranem Full HD, wygodną klawiaturą i myszą), stacjonarnego odtwarzacza audio-wideo albo odtwarzacza dowolnych materiałów w sklepach czy przestrzeni publicznej. Cztery rdzenie procesora działają sprawnie, pamięć flash zastosowana zamiast dysku twardego powoduje, że system uruchamia się w kilkanaście sekund, a programy otwierają się niemal od razu. Nie bez znaczenia jest fakt, że moc sprzętu to tylko 4–8 W.

    Obraz

    Pojawia się tylko jedna wątpliwość – jeżeli markowy tablet o takiej konfiguracji może kosztować 500 zł (a przecież dodatkowo ma ekran i akumulator), to dlaczego pecet bez tych elementów kosztuje 850 zł? To zdecydowanie za dużo – dobrą ceną urządzenia byłoby 300–400 zł, wtedy popularność byłaby gwarantowana.

    Dane techniczne Zotac Zbox pico PI320:

    procesor Intel Atom Z3735F, pamięć 2 GB DDR3L-1333 oraz 32 GB flash, wyjścia HDMI i sluchawkowe, interfejsy 3xUSB 2.0, Fast Ethernet, Wi-Fi 802.11n, Bluetooth i czytnik kart microSD, wymiary 116x66x19 mm, waga 150 g

    Plusy
    • Bardzo małe wymiary i waga
    • Wyjątkowo niski pobór energii
    • Komfortowa praca w aplikacjach biurowych
    Minusy
    • Wydajność nie wystarcza do zaawansowanych prac

    Wybrane dla Ciebie