A A A

Test zestawów kina domowego

PC Format 04/2015
Aby oglądać filmy w komfortowych warunkach, możesz samemu skompletować świetny sprzęt albo kupić cały zestaw. Przetestowaliśmy cztery gotowe zestawy w cenie do 1500 zł. Artur Wyrzykowski
W artykule:
 • Jakie wyposażenie powinien mieć zestaw
 • Od czego zależy jakość dźwięku
 • Podsumowanie testu czterech zestawów
 • Recenzje testowanych produktów

Zestaw kina domowego to produkt dla osób, które nie chcą zagłębiać się w techniczne niuanse związane ze sprzętem audio i wideo. Ma wszystko, co potrzebne do oglądania filmów, słuchania muzyki i oglądania zdjęć, a także korzystania z różnych usług sieciowych.

Elementy zestawu

Kino domowe nie wygląda zbyt okazale – oprócz kompletu sześciu głośników (jeśli jest to zestaw 5.1) w pudełku znajdziesz tylko odtwarzacz i drobne akcesoria (pilota, kable). Największe znaczenie ma właśnie odtwarzacz, który stanowi jednostkę centralną. Obowiązkowo powinien być wyposażony w czytnik Blu-ray do odtwarzania filmów z płyt, bardzo często ma także port USB do odtwarzania różnych materiałów wideo z pamięci flash albo dysków przenośnych. Droższe zestawy mają także interfejs Bluetooth (czasem także NFC) do odtwarzania muzyki z urządzeń mobilnych.

Oprócz funkcji odtwarzania istotny jest też wzmacniacz wielokanałowy, najczęściej wyposażony w sześć wyjść. Ma on tak dobraną moc, by poprawnie współpracować z głośnikami znajdującymi się w komplecie. Do standardowych funkcji zestawu należy także odbiornik radiowy.

Jeśli zależy ci na współpracy kina domowego z siecią, zwróć uwagę na zestaw interfejsów oraz funkcji sieciowych. Dobre urządzenia mają zarówno port LAN, jak i Wi-Fi. Potrafią odtwarzać pliki z sieci lokalnej (DLNA, SMB), jak również bezpośrednio z internetu, np. z YouTube.

Instalacja i obsługa

Zestawy kina domowego są łatwe do uruchomienia, a producenci stosują wiele zabiegów, by nie doszło do pomyłek podczas podłączania kabli. Często są one zakończone takimi wtyczkami, by nie dało się pomylić biegunowości, która jest kluczowa dla odpowiedniego brzmienia. Kable i złącza są kolorowe, by nie zamienić głośników przednich, tylnych i centralnych. Mają taką długość (nawet 10 metrów), by tylne głośniki bez problemu dało się umieścić w odpowiednim miejscu pokoju. Dodatkowo niektóre zestawy mają bezprzewodowe łącze dla tylnych głośników, by uniknąć prowadzenia kabli przez cały pokój.

Również podłączenie do telewizora jest łatwe – często wystarcza tylko jeden kabel HDMI, o ile telewizor i kino domowe mają zwrotny kanał audio (dostępny w wersji HDMI 1.4). Jeśli go nie ma, sygnał audio z telewizora można wyprowadzić wyjściem optycznym.

Po podłączeniu sprzętu komfort obsługi zależy głównie od menu ekranowego – czy jest intuicyjne, nie ma błędów, działa płynnie i ma odpowiednie funkcje. Wiele zależy także od pilota zdalnego sterowania, który powinien być wygodny, a także zapewniać szybki dostęp do wielu funkcji. Zarówno menu, jak i piloty zdalnego sterowania są różnej jakości, ale ostatecznie do każdego rozwiązania da się przyzwyczaić.

Możliwości zestawów

Każdy zestaw kina domowego będzie odtwarzał filmy i muzykę z płyt, a jeśli ma USB, to również z dysków zewnętrznych. Będzie miał też korektor barwy dźwięku, radio, funkcje konfiguracji dźwięku i obrazu. Przy zakupie warto zwrócić uwagę na mniej standardowe rzeczy, choćby interfejs sieciowy i możliwości wynikające z jego obecności. Przede wszystkim jest to odtwarzanie multimediów z sieci lokalnej – ważne wtedy, gdy masz sporą ilość materiałów zgromadzonych np. na dysku sieciowym. Takie materiały mogą być odtwarzanie z użyciem znanego standardu DLNA, ale ma on sporo wad. Dlatego dobrze byłoby, gdyby odtwarzacz potrafił uzyskać dostęp do zasobów sieciowych również przez protokół SMB (udostępnianie plików w Windows), co działa znacznie sprawniej.

W przypadku aplikacji sieciowych zwróć przede wszystkim uwagę na to, jakie usługi są dostępne. Niekiedy są to tylko podstawowe aplikacje (YouTube, Picasa, Facebook), a czasem jest ich o wiele więcej (np. Player TVN, ipla, Tuba.FM itd.). Dużą różnorodność zapewniają najwięksi producenci sprzętu.

Dobre brzmienie

Oprócz tego, co sprzęt potrafi, istotne jest także to, w jaki sposób odtwarza. Podstawą są dobre głośniki oraz wzmacniacz audio. Niezbędny jest wielodrożny system składający się z dwóch-trzech przetworników oraz osobnego subwoofera. Do tego dochodzą wymyślne technologie produkcji membran i obudów. Aby prawidłowo odbierać filmy, niezbędne będzie wsparcie technologii dźwięku przestrzennego, przede wszystkim Dolby Digital oraz DTS.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

 • 2023
 • 2022
 • 2021
 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto