A A A

Wymiana plików w sieci

PC Format 04/2010
Wirtualne dyski powstały, aby ułatwić użytkownikom dostęp do danych z każdego komputera podłączonego do sieci. Internauci uznali, że to równie doskonały, jak P2P czy P2M, sposób na wymienianie się plikami. Porównujemy dwa najpopularniejsze polskie publiczne dyski Chomikuj.pl oraz 5Fantastic.pl. [Paweł Bijata]

Wraz z rosnącą szybkością internetowych łączy coraz popularniejsze stało się przechowywanie danych na dyskach sieciowych. Dzięki takiej usłudze możemy mieć dostęp do informacji z każdego komputera podłączonego do internetu. Co można przechowywać? Między innymi dokumenty tekstowe, hasła, pliki multimedialne, zdjęcia. Dostęp do plików może (ale nie musi) być zabezpieczony hasłem. Szybko okazało się jednak, że wirtualne dyski to także doskonały sposób na udostępnianie plików znajomym oraz wymienianie się danymi. I właśnie w tym celu są najczęściej wykorzystywane serwisy Chomikuj.pl i 5Fantastic.pl.

Za darmo

Oba testowane mechanizmy oferują użytkownikom bardzo podobne usługi. Serwisy różni przede wszystkim sposób obsługi, zakres darmowej oferty oraz ceny transferów i ich szybkość. Zakładając konto w Chomikuj, internauta dostaje bezpłatnie nieograniczone miejsce na serwerze, możliwość wysyłania plików na swoje konto oraz ich późniejszego pobierania w dowolnej chwili. Dodatkowo serwis oferuje 50 MB transferu na ściąganie plików z publicznych dysków innych użytkowników. Przy obecnej wielkości plików i prędkości łączy internetowych to raczej symboliczny gest. Za kolejne megabajty trzeba płacić lub zdobywać punkty, które można wymieniać na transfer. Punkty otrzymujemy na starcie (1000, przy czym wymiana może nastąpić dopiero przy 5 tys. punktów) oraz za każdy megabajt ściągnięty z naszego dysku przez innych użytkowników (np. 100 punktów za 200 do 300 pobranych megabajtów).

W 5Fantastic po rejestracji użytkownik otrzymuje możliwość pobierania i wysyłania danych w obrębie własnego konta (tak jak w Chomikuj) oraz ściągania danych bez limitu megabajtów z innych kont, ale za to z mocno ograniczoną prędkością transferu. Darmowe ściąganie polecamy naprawdę cierpliwym osobom. W 5Fantastic działa także system punktów. Na starcie otrzymujemy ich 100 oraz 400 za zainstalowanie aplikacji OneWay (specjalistyczny program do pobierania i wysyłania). Każdy punkt to 1 MB na pobieranie. Punkty można zdobyć lub kupić.

Za pieniądze

Zarówno w 5Fantastic, jak i w Chomikuj można płacić za pobieranie danych z nielimitowaną prędkością. W Chomikuj dokupujemy transfer w gigabajtach, np. 1 GB (1024 MB) kosztuje 1,80 zł (płatne przelewem) lub 2,44 (płatność SMS-em). Można także kupić abonament ChomikExplorer – 11 zł (SMS), 8,30 (przelew) za miesiąc, 3 GB danych tygodniowo, lub ChomikManiac – 22 zł za miesiąc, 10 GB danych tygodniowo. W 5Fantastic dokupujemy tylko punkty, które następnie wymieniamy na transfer. Wychodzi trochę taniej niż w Chomikuj. Za 1500 punktów musimy zapłacić od 1,80 (przelew) do 2,44 zł (SMS). Co daje nam 1,46 GB (1 MB transferu = 1 punkt, 1 GB = 1024 MB). W 5Fantastic dostępne są także karty klubowe. Do korzystania z każdej z nich jest wymagana odpowiednia liczba punktów na koncie oraz określony staż użytkownika (czas, jaki posiadasz konto w serwisie).

Możliwości

Oba testowane serwisy oferują użytkownikowi podobne możliwości. Można wysyłać, przetrzymywać i pobierać pliki. W Chomikuj o wiele lepiej rozwiązano zarządzanie własnymi zbiorami. Można tworzyć foldery i utrzymywać porządek w plikach. Takiej funkcji brakuje niestety w 5Fantastic. Ogólnie obsługa tego ostatniego serwisu jest trochę mniej intuicyjna. Na przykład funkcja Wzbogać plik jest całkowicie niezrozumiała aż do jej pierwszego użycia (chodzi o dodanie hasła do zbioru, określenie, czy jest to katalog publiczny czy prywatny, dodanie zdjęcia itp.)

Dużym plusem 5Fantastic jest globalna wyszukiwarka plików dostępna dla wszystkich zarejestrowanych użytkowników serwisu. Mechanizm działa precyzyjnie i obejmuje wyszukiwanie zaawansowane (np. pliki audio lub wideo). Takiej funkcji nie mają internauci korzystający z Chomikuj (mogą tylko wyszukać użytkownika). Z pełnych możliwości wyszukiwarki plików mogą korzystać osoby, które wykupiły konta premium (ChomikExplorer lub ChomikManiac).


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

 • 2023
 • 2022
 • 2021
 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto