A A A

Zachowaj wspomnienia

PC Format 11/2013
Duże ilości zdjęć najlepiej przechowywać w formie cyfrowej, bo nie sposób wszystkie wywołać. Jednak najważniejsze fotografie warto wydrukować i umieścić w albumie. O sposobach przeniesienia ich na papier piszemy w artykule. GRZEGORZ ŁUKASIK


Największą zaletą fotografii cyfrowej jest to, że można zrobić tysiące zdjęć bez ponoszenia kosztów filmów, papieru i usług ich wywoływania. Niestety to, co jest zaletą, jest również wadą – tysięcy zgromadzonych przez lata fotografii nie sposób przejrzeć ani pokazać znajomym. Musiałbyś pamiętać, na którym dysku je zapisałeś, w którym folderze, według jakich dat czy słów kluczowych ich szukać. Warto więc z każdego ważnego wydarzenia wybrać kilka, kilkanaście zdjęć i zapisać je na dysku, w smartfonie albo wydrukować. Papierowe fotografie na pewno będą najbardziej odporne na działanie czasu – po album na półkę sięgniesz zawsze w tak samo prosty sposób. Dlatego zachęcamy do drukowania, które przy niedużej liczbie odbitek kosztuje naprawdę niewiele.

Wywoływanie zdjęć w fotolabie

Jedną z metod przeniesienia zdjęć na papier jest skorzystanie z usług fotolabu. To najbardziej komfortowe rozwiązanie. Nie musisz mieć drukarki fotograficznej, martwić się o niewłaściwe kolory czy zatkane dysze głowicy. Przy niewielkich formatach (np. 10x15 cm) zdjęcia będą tanie. Warto pamiętać, że cena może zależeć od liczby fotografii – im więcej, tym taniej. Dlatego warto realizować większe zamówienia, np. po wakacjach zebrać zdjęcia z całego roku, by uzyskać rabat, a za przesyłkę zapłacić tylko raz.

Format zdjęć

Już w trakcie fotografowania trzeba pamiętać o tym, że nie zawsze format zdjęcia cyfrowego jest taki sam, jak format odbitki. Starsze aparaty robiły zdjęcia 4:3, później 3:2, a najnowsze robią zdjęcia nawet w „telewizyjnym” formacie 16:9. Tymczasem najczęściej zamawiamy odbitki formatu 10x15, czyli o proporcjach 3:2.

Jeśli proporcje krawędzi zdjęć cyfrowych i papierowych nie są zgodne, obraz zostanie po bokach (albo u góry i u dołu) obcięty. Można także zamówić takie odbitki, by na papierze zmieściła się całość obrazu, ale przy dwóch krawędziach ewentualnie zostanie nieładny margines. Trzecią opcją jest ręczne kadrowanie wszystkich zdjęć przed wywołaniem (patrz ramka „Edycja zdjęć”), choć jest to pracochłonne. Aby ułatwić sobie życie, najlepiej od razu ustawić w aparacie odpowiedni format.

Gdzie wywoływać zdjęcia

Wybór punktu usługowego należy do ciebie, a przede wszystkim zależy od miejsca twojego zamieszkania. Mieszkańcy większych miast mają dostęp do sieci sklepów, takich jak: Empik, Fotojoker, Media Markt czy Rossmann, a także innych punktów (w tym również samoobsługowych), w których można na miejscu wywołać zdjęcia. Warto wypróbować firmę znajdującą się najbliżej miejsca pracy czy zamieszkania, a zrezygnować dopiero wtedy, gdy ceny okażą się zbyt wysokie albo nie będziesz zadowolony z jakości odbitek.

Mieszkańcy małych miejscowości z reguły mają niewielki wybór punktów. Jednak sytuację ratuje możliwość wywoływania zdjęć przez internet. Nawet wymienione sieci przyjmują pliki w ten sposób, choć np. w Empiku jest możliwość zamówienia odbitek pocztą (co jednak generuje dodatkowe koszty). W Media Markt takiej opcji nie ma – trzeba je odebrać osobiście. Oprócz tego istnieje wiele firm działających tylko w internecie, w tym również na Allegro, a ceny odbitek zaczynają się już od 20 groszy za sztukę.

Zakres usług

Oferta firm drukujących zdjęcia jest tak bogata, że w zasadzie można zrobić z fotografiami wszystko, co podsunie wyobraźnia. Podstawą są tradycyjne zdjęcia, które można zamawiać na papierze matowym lub błyszczącym, z białymi ramkami lub bez nich, na papierze standardowym lub o podwyższonej jakości. W przypadku ważnych okazji lepszą pamiątką będzie fotoksiążka czy fotoalbum. Do gamy usług należą zdjęcia panoramiczne, fototapety, kalendarze, kartki pocztowe itd.

Drukować można nie tylko na papierze, ale także kubkach czy kuflach, podkładkach pod naczynia, podkładkach pod myszki, puzzlach, maskotkach, magnesach na lodówkę, a nawet poszewkach na poduszki. W warunkach domowych nie ma szans na takie wydruki.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

 • 2023
 • 2022
 • 2021
 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto