A A A

Zawładnij klawiaturą

PC Format 04/2010
Szybkie pisanie na klawiaturze komputera staje się dziś coraz bardziej przydatną umiejętnością. Krótki kurs szybkiego pisania doda ci wprawy i oduczy złych nawyków. [Agnieszka Serafinowicz]

Szybkie pisanie – poprawne ułożenie dłoni

Większość osób, które dopiero zaczynają pracę z komputerem, pisze na klawiaturze, wykorzystując do tego celu wyłącznie palce wskazujące obu rąk. Tymczasem w celu uzyskania biegłości w pisaniu na klawiaturze najlepiej od razu używać wszystkich palców. Dzięki temu unikniesz złych nawyków i w krótszym czasie nauczysz się szybko pisać. Ilustracja pokazuje poprawne ułożenie dłoni na klawiaturze. Poszczególnymi kolorami oznaczono zakresy klawiszy przyporządkowane poszczególnym palcom.

Do nauki szybkiego pisania na klawiaturze komputera proponujemy wykorzystanie programu RapidTyping. Aplikacja działa w każdej wersji systemu Windows: od XP po najnowszą siódemkę.

Program RapidTyping znajdziesz na dołączonym do bieżącego wydania krążku CD w dwóch wersjach: standardowej i przenośnej (ang. portable). Wersję standardową trzeba zainstalować na komputerze. Natomiast przenośną możesz umieścić np. na flashdysku, nosić ze sobą i uruchamiać na każdym komputerze w dowolnym miejscu, w którym się znajdziesz, albo na komputerze przenośnym.

Program RapidTyping ma nieco nietypowy interfejs. Został przygotowany w taki sposób, by zachęcić do nauki pisania głównie młodszych użytkowników komputera. Jest to jednak doskonały trener szybkiego pisania dla każdego, nie tylko dla dzieci.

Pierwsze uruchomienie i konfiguracja RapidTyping

Instalacja programu RapidTyping przebiega standardowo. Po jej uruchomieniu, najlepiej za pośrednictwem menu naszej płyty, po prostu potwierdzaj kolejne etapy kreatora instalacji. Nie musisz modyfikować żadnych ustawień instalatora.


Po zakończeniu instalacji program uruchomi się automatycznie. Pierwszym oknem programu, które zobaczysz na ekranie, będzie okno kreatora wstępnej konfiguracji. Pierwszy etap tego kreatora to wybór języka interfejsu. Niestety nie ma jeszcze polskojęzycznej wersji. W dalszej części zakładamy, że będziesz korzystał z anglojęzycznego interfejsu. Pozostaw zatem zaznaczoną domyślnie ikonę English i kliknij przycisk  Next.


Kolejny etap to wpisanie danych ucznia. Możesz pozostawić pola wypełnione domyślnie słowem guest (z ang. gość) albo wpisać własne dane. Niezależnie od podjętej decyzji kliknij Next.


Następny etap jest znacznie ważniejszy. Spośród dostępnych na liście Keyboard Type typów układów klawiatury wybierz odpowiadający klawiaturze, z której korzystasz. Wybór dowolnej pozycji z listy skutkuje wyświetleniem podglądu danego układu klawiszy. Zwróć uwagę na umieszczenie klawisza [Enter] oraz klawisza [backslash (lewy ukośnik \)]. W przypadku klawiatur laptopów najpopularniejszy jest układ o nazwie [PS/AT#1], natomiast pełnowymiarowe klawiatury komputerów stacjonarnych często mają układ [PS/AT #3]. Zwróć uwagę, że rysunek widoczny w tym oknie pokazuje też rozmieszczenie dłoni i poszczególnych palców ponad klawiszami. Więcej na temat poprawnego ułożenia dłoni podczas pisania znajdziesz w ramce „Szybkie pisanie – poprawne ułożenie dłoni”. Po wyborze odpowiedniego układu klawiszy kliknij Next.


W kolejnym oknie masz możliwość wyboru animacji. Domyślnie animacje są włączone i takie ustawienie na razie pozostaw. Jeżeli będzie to cię później drażniło, możesz animacje wyłączyć. Pokażemy, jak to zrobić już z głównej części programu. Kliknij Next.


Czas na ustawienie jednostek pomiaru prędkości. Program umożliwia wybór pomiędzy słowami na minutę –  WPM, a znakami na minutę – CPM. Domyślnie zaznaczona jest miara CPM i taką pozostaw. Kliknij Next, by zakończyć pracę kreatora.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

 • 2023
 • 2022
 • 2021
 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto