Internetowy pamiętnik
Przygotowując własną stronę internetową, warto się zastanowić nad prowadzeniem dziennika sieciowego w formie blogu, umożliwiającego komentowanie poszczególnych wpisów przez internautów odwiedzających twoją witrynę. W sieci znajdziesz wiele bezpłatnych serwisów blogowych, dzięki którym założysz własny pamiętnik w ciągu kilku minut.
Zanim założysz konto w takim serwisie, zobacz, jak wyglądają przykładowe blogi. Zwróć szczególną uwagę na przejrzystość prezentowanych wpisów, możliwość modyfikacji szablonów i liczbę reklam dołączanych przez firmę obsługującą mechanizm blogowy. Utworzony blog będziesz mógł potem połączyć ze swoją stroną internetową za pomocą prostego kodu HTML.
Zakładanie konta i uruchamianie blogu
W naszym przykładzie pokazujemy, jak uruchomić własny dziennik w serwisie Blogger.com.
Krok 1
W przeglądarce internetowej wpisz adres www.blogger.com i kliknij przycisk Utwórz Bloga. Jeżeli masz konto w serwisie Gmail lub innej usłudze Google, zaloguj się na stronie, wpisując swój login i hasło w pola Użytkownik (e-mail) i Hasło.
Krok 2
Na kolejnej stronie Utwórz konto Google wypełnij formularz rejestracyjny. W polach Adres e-mail i Wpisz ponownie adres e-mail podaj adres swojej skrzynki pocztowej (w dowolnym serwisie). Następnie wymyśl hasło składające się z co najmniej 8 znaków i wprowadź je dwukrotnie w pola Wprowadź hasło i Wpisz ponownie hasło. Teraz podaj nazwę użytkownika, którą będą podpisywane wszystkie wpisy na twoim blogu, i wpisz ją w polu Nazwa wyświetlana. Na końcu przepisz kod z obrazka i zaakceptuj regulamin serwisu, zaznaczając pole: Akceptuję Warunki korzystania z usługi. Aby kontynuować rejestrację, naciśnij Dalej.
Krok 3
Po poprawnym wypełnieniu formularza zobaczysz drugi krok rejestracji Nazwij bloga. Nadaj tytuł swojemu dziennikowi sieciowemu i wpisz jego nazwę w pole Tytuł bloga, a następnie wybierz adres swojego blogu, który będzie działał w domenie blogspot.com. Aby sprawdzić, czy wymyślony przez ciebie adres jest wolny, kliknij odnośnik Sprawdź dostępność. Kliknij przycisk Dalej.
Krok 4
W kolejnym etapie, Wybierz szablon, dobierz odpowiednią skórkę dla swojego blogu. Masz do dyspozycji kilka standardowych wzorców, które później możesz edytować. W każdej chwili możesz zmienić wygląd witryny lub zaprojektować własny styl. Aby zobaczyć, jak prezentują się szablony, kliknij odnośnik podgląd szablonu. Po wyborze wzorca naciśnij przycisk Dalej.
Krok 5
Po chwili na ekranie zobaczysz komunikat informujący o zakończeniu rejestracji: Twój blog został utworzony. Możesz dodawać już swoje pierwsze wpisy i notatki lub edytować wygląd swojego dziennika sieciowego. W tym celu kliknij Rozpocznij blogowanie. Twój blog jest już aktywny pod adresem, który podałeś przy rejestracji.
Pulpit nawigacyjny Blogger
Po założeniu konta w serwisie po każdym logowaniu zostaniesz przeniesiony do strony Pulpit nawigacyjny. Z tego miejsca możesz szybko dodać do blogu nowy wpis, klikając przycisk NOWY POST. Jeżeli chcesz edytować opublikowane notki, kliknij odnośnik Edytuj posty. Z pulpitu nawigacyjnego szybko przejdziesz do zarządzania ustawieniami swojego blogu. W tym celu należy kliknąć odnośnik Ustawienia. Warto uzupełnić też swój profil o podstawowe informacje o autorze blogu, m.in. datę urodzenia, płeć, miejscowość i województwo, oraz krótko przedstawić swoje zainteresowania, ulubione filmy, muzykę i książki. Aby edytować profil lub dodać zdjęcie, kliknij odpowiednio odnośnik Edytuj profil lub odnośnik Edytuj zdjęcie.
Krok 1
Po zakończeniu rejestracji zostaniesz przeniesiony na stronę umożliwiającą dodawanie nowych wpisów. W zakładce Zamieszczanie postów i kategorii Nowy post wprowadź w pierwsze pole tekstowe tytuł notatki, a w poniższe pole tekstowe wpisz treść nowego wpisu. np. To mój pierwszy post :). Pasek narzędziowy z ikonami umożliwia wizualną edycję treści, np. zmianę kroju, wielkości i koloru czcionki.
Krok 2
Jeżeli chcesz załadować obraz lub zdjęcie z komputera lub dodać grafikę z internetu, kliknij ikonę
. W nowym oknie, w sekcji Dodaj obraz ze swojego komputera, kliknij przycisk Wybierz..., aby wskazać na dysku grafikę do załadowania. Serwis akceptuje pliki w formatach: JPG, GIF, BMP i PNG, o maksymalnej wielkości 8 MB. W celu dodania zdjęcia z sieci, wprowadź adres internetowy obrazka w pole URL. Następnie w sekcji Wybierz układ wybierz jeden z czterech układów prezentacji zdjęcia. Na końcu zaakceptuj regulamin, zaznaczając pole Akceptuję warunki korzystania z usługi, i kliknij przycisk Przekaż obraz. Po zakończeniu przesyłania zdjęcia zobaczysz komunikat Obraz został dodany. Kliknij przycisk GOTOWE, aby wstawić zdjęcie w treść notatki.
Krok 3
Wybierając ikonę
, możesz wzbogacać treść wpisów o własne filmy. Blogger akceptuje najpopularniejsze formaty wideo, o wielkości do 100 MB. W nowym okienku, Dodaj wideo do posta, kliknij przycisk Wybierz... i wskaż na dysku materiał wideo. Następnie w pole wprowadź nazwę nagrania. Przed rozpoczęciem przesyłania filmu zaakceptuj regulamin, zaznaczając pole Zgadzam się na Warunki umowy dotyczące przekazywania, a następnie naciśnij przycisk Przekaż wideo.
Krok 4
Jeżeli chcesz ustawić datę publikacji wpisu lub zablokować możliwość dodawania komentarzy, kliknij odnośnik Opcje posta. Aby zobaczyć podgląd wiadomości, najpierw zapisz wiadomość, klikając przycisk ZAPISZ TERAZ, a następnie kliknij odnośnik Podgląd. Zaawansowani użytkownicy, którzy znają podstawy języka HTML, mogą dodawać i edytować wpisy z użyciem kodu HTML. W tym celu należy wybrać zakładkę Edytuj kod HTML.
Krok 5
Po przygotowaniu i sprawdzeniu wpisu opublikuj go na swoim blogu, klikając przycisk PUBLIKUJ POSTA. Po chwili zobaczysz komunikat: Twój post został pomyślnie utworzony. Aby zobaczyć notkę na blogu, kliknij odnośnik Wyświetl post.
Krok 6
Aby przejść do edycji opublikowanych wpisów, kliknij odnośnik Edytuj posty. Zostaniesz przeniesiony na kolejną stronę z listą twoich postów. Aby edytować wybrany wpis, kliknij odnośnik Edycja. Jeśli natomiast chcesz usunąć wybraną notkę, kliknij odnośnik Usuń na zawsze.
Zarabiaj na swoim blogu
Serwis Blogger.com umożliwia zarabianie pieniędzy dzięki reklamom w usłudze Google AdSense. Po połączeniu obu kont na podstawie zawartości twojego blogu pojawią się reklamy, które będą wyświetlane w wybranych przez ciebie miejscach. Jeżeli użytkownicy przeglądający twój blog klikną reklamę, ty zarobisz pieniądze. Po uzbieraniu 100 dolarów Google wypłaci pieniądze na wskazany przez ciebie rachunek bankowy.
Krok 1
Na stronie edycji blogu przejdź do zakładki Zyski. W sekcji: Zarabiaj pieniądze dzięki usłudze AdSense wybierz miejsce, w którym mają być wyświetlane reklamy, np. Wyświetlaj reklamy na moim pasku bocznym i w moich postach i kliknij przycisk Następne.
Krok 2
Na kolejnej podstronie zaznacz opcję: Utwórz nowe konto AdSense i kliknij przycisk Następne. Jeżeli masz już konto w usłudze Google AdSense, skorzystaj z niego, wybierając opcję Użyj istniejącego konta AdSense. W naszym przykładzie zakładamy nowe konto.
Krok 3
Wyświetli się strona z formularzem rejestracyjnym. Uczestnikami programu mogą być osoby, które ukończyły co najmniej 18 lat. W sekcji Typ konta z rozwijanej listy Typ konta wybierz Osoba, a z listy Państwo lub terytorium wybierz Polska. Następnie w sekcji Dane kontaktowe podaj nazwę odbiorcy płatności, dane adresowe i numer telefonu. Natomiast w sekcji Zasady polityki programowej musisz zaznaczyć wszystkie pola wyboru. Aby kontynuować proces rejestracji, kliknij przycisk Prześlij informacje.
Krok 4
Jeżeli poprawnie wypełniłeś formularz, zobaczysz na kolejnej stronie podsumowanie wprowadzonych informacji. Sprawdź dokładnie poprawność danych, bo później nie będziesz mógł zmienić nazwiska odbiorcy płatności ani państwa. Aby zatwierdzić zmiany i utworzyć konto w usłudze AdSense, kliknij przycisk Utwórz konto.
Krok 1
W celu skonfigurowania funkcji swojego dziennika sieciowego przejdź do zakładki Ustawienia. W kategorii Podstawowe możesz zmienić tytuł blogu, dodać opis oraz zdecydować m.in. o dodaniu blogu do katalogu serwisu Blogger, funkcji przeszukiwania blogu przez wyszukiwarki i możliwości szybkiej edycji wpisów wprost z blogu. Wprowadzone zmiany należy zatwierdzić przyciskiem ZAPISZ USTAWIENIA.
Krok 2
Przejdź do kategorii Formatowanie. W sekcji Pokaż wybierz liczbę notatek, które będą wyświetlane na stronie głównej, np. 10. Na tej podstronie możesz ustawić format nagłówka daty i znacznika czasu lub zmienić strefę czasową. Domyślnym językiem dla twojego blogu w sekcji Język jest polski.
Krok 3
W kolejnej kategorii ustawień, Komentarze, możesz ukryć wszystkie dotychczasowo opublikowane przez użytkowników komentarze. W tym celu w sekcji Komentarze zaznacz opcję Ukryj. W dowolnym momencie będziesz mógł włączyć wyświetlanie komentarzy, zaznaczając opcję Pokaż. Następnie w sekcji Kto może komentować? zaznacz opcję Każdy, tak aby każdy odwiedzający internauta mógł dodać komentarz do twojej notatki. W sekcji Miejsce formularza komentarzy wybierz lokację, w której ma być osadzony formularz dodawania nowego komentarza, np. Osadzony pod postem. Jeżeli chcesz mieć możliwość moderowania komentarzy, czyli przeglądania ich przed publikacją, przejdź do sekcji Moderowanie komentarzy i zaznacz opcję Zawsze. Domyślnie w sekcji Pokażać weryfikację obrazkową dla komentarzy jest zaznaczona opcja Tak, dzięki czemu przed publikacją użytkownik będzie musiał przepisać kod z obrazka. Jeżeli chcesz być informowany o nowych komentarzach, podaj swój adres e-mailowy w sekcji E-mail z powiadomieniem o komentarzu. Zatwierdź zmiany przyciskiem ZAPISZ USTAWIENIA.
Krok 4
W kategorii Archiwizowanie w sekcji Częstotliwość archiwizowania z rozwijanej listy wybierz Bez archiwizacji, jeżeli nie chcesz, aby twoje posty były regularnie przenoszone do archiwum.
Krok 5
Jeżeli chcesz tworzyć blog z przyjaciółmi, wybierz w zakładce Ustawienia kategorię Uprawnienia. W sekcji: Autorzy bloga kliknij przycisk Dodaj autorów. Po chwili zobaczysz pole tekstowe, w którym należy wpisać adresy e-mailowe osób, które chcesz zaprosić do współtworzenia blogu. Kolejne adresy rozdzielaj przecinkami. Aby wysłać zaproszenia, kliknij przycisk Zaproś.
Krok 1
Rozmieszczeniem elementów na stronie i układem blogu możesz zarządzać, korzystając z zakładki Układ. W kategorii Elementy strony zobaczysz makietę przedstawiającą układ twojego blogu z podziałem na poszczególne moduły. Zacznij od zmiany nagłówka strony. Kliknij odnośnik Edycja w mo dule z tytułem blogu.
Krok 2
W nowym oknie możesz zmienić tytuł blogu oraz uzupełnić opis. Jeżeli zamierzasz połączyć blog ze swoją stroną internetową, warto zadbać o elementy, które będą świadczyły o spójności i bliskim powiązaniu strony domowej z dziennikiem sieciowym. W sekcji Obraz możesz dodać grafikę, która będzie elementem nagłówka (wcześniej przygotuj odpowiednią grafikę w dowolnym programie graficznym). W naszym przykładzie skorzystaliśmy z grafiki wykorzystanej na własnej stronie WWW, opisywanej w pierwszej części kursu. Przed wybraniem obrazu zaznacz opcję Zmniejsz, aby dopasować. Kliknij przycisk Wybierz... i wskaż na dysku obraz pliku, który ma zostać załadowany. Następnie w sekcji Miejsce docelowe zaznacz opcję Zamiast tytułu i opisu i kliknij przycisk ZAPISZ.
Krok 3
W podobny sposób możesz edytować każdy z zamieszczonych modułów na stronie. Kliknij odnośnik Edycja widoczny w prawym dolnym rogu każdego modułu.
Krok 4
Możesz wzbogacić swój blog o dodatkowe moduły. Kliknij odnośnik Dodaj gadżet, aby otworzyć okno z listą dodatkowych elementów, które uatrakcyjnią twój internetowy pamiętnik. W oknie Dodaj gadżet wybierz jeden z sugerowanych dodatków lub z menu po lewej stronie wybierz Najpopularniejsze, aby zobaczyć gadżety, które są najczęściej dołączane do blogów przez innych użytkowników. Aby dodać jeden z nich, kliknij ikonę z plusem widoczną obok opisu wybranego gadżetu.
Krok 5
W zakładce Układ przejdź do kategorii Czcionki i kolory. Na tej podstronie możesz modyfikować kolorystykę wybranego szablonu. Po lewej stronie okna zobaczysz listę elementów z kwadracikiem wypełnionym kolorem, który aktualnie jest używany. Na liście zaznacz element, któremu chcesz przypisać nowy kolor, i w prawej części witryny wybierz jeden z dostępnych kolorów. Jeżeli chcesz zmienić krój lub rozmiar czcionki, z listy elementów wybierz Czcionka tekstu i w prawej części strony wybierz odpowiednią czcionkę, na przykład Verdana. Zachowaj wprowadzone zmiany i modyfikacje przyciskiem ZAPISZ ZMIANY.