Jak przyspieszyć zamykanie Windows - z forum PC Formatu
Chciałbyś podzielić się swoją wiedzą z internautami, wygrać atrakcyjną nagrodę i przy okazji znaleźć się na łamach PC Formatu? Możesz to robić co miesiąc na forum PC Formatu, w dziale FAQ.
Jak przyspieszyć zamykanie Windows
W tym poradniku pokażemy, jak skrócić czas, przez jaki system Windows czeka, aż uzna, że aplikacja lub usługa nie odpowiada na żądanie zamknięcia. Im mniejsza wartość, tym szybciej zamknie się system.
MAKSYMILIAN „MAXUS” LACH
Aby skrócić czas potrzebny do zamknięcia systemu, należy zmienić jedną wartość w rejestrze systemowym. Nie jest to skomplikowane.
Krok 1
Jeżeli masz system Windows 7, kliknij przycisk START w lewym dolnym rogu ekranu. W polu paska wyszukiwania wpisz regedit i wciśnij klawisz [Enter]. Jeżeli masz system XP, wybierz z menu start polecenie Uruchom. Otworzy się nowe okno. W polu tekstowym okna wpisz regedit i wciśnij klawisz [Enter].
Krok 2
Po wciśnięciu klawisza [Enter] pojawi się okno Registry Editor.
Krok 3
Rozwiń następującą gałąź drzewka: HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control
Krok 4
Kliknij dwa razy lewym przyciskiem myszy pozycję WaitToKillServiceTimeout. Pojawi się okienko Edit String.
Krok 5
W polu Wartość (na screenie jest pokazany angielski Windows, więc jest napisane Value data) wpisz 2000 (wartość w tym polu podaje się w milisekundach). Zatwierdź przyciskiem OK, następnie zamknij okna, i gotowe!
Jak sprawdzić model płyty głównej
Aby się dowiedzieć, jaka płyta główna została zastosowana w twoim komputerze, nie musisz go rozkręcać. Wystarczy skorzystać z jednego z wielu programów narzędziowych.
ALEKSANDER „MR123QA” DODOV
Informacja na temat modelu płyty głównej jest istotna, gdy chcesz sprawdzić, czy nie ma nowszej wersji BIOS-u lub jaki procesor czy pamięć RAM będzie z nią bezproblemowo współpracować. Nazwę modelu płyty są w stanie podać różne programy, takie jak: Everest, AIDA32, CPU-Z, HwInfo32.
Everest
Po włączeniu programu wyświetla się okienko, w którym klikasz Płyta główna i jeszcze raz Płyta główna. Aplikacja Everest w najprostszej wersji dla użytkowników domowych jest darmowa. Jeżeli Everest nie wykrywa nowej płyty głównej, warto wypróbować jego nowszą wersję oznaczoną AIDA64.
AIDA32
Włączasz program, po czym klikasz Płyta główna i jeszcze raz Płyta główna. Wyświetla się model i nazwa płyty głównej. (Użycie jest identyczne do programu Everest tylko AIDA32 ma starszą bazę danych. AIDA32 sprawdzi się przy starej płycie, której Everest nie wykrywa.)
CPU-Z
Włączasz program CPU-Z i po włączeniu klikasz zakładkę Mainboard. W rubryce Manufacturer odczytujesz nazwę producenta płyty głównej, natomiast poniżej znajduje się oznaczenie jej modelu. W tym samym dziale możesz też sprawdzić BIOS, którego dane zapisane są poniżej.
HwInfo
Włączasz program – uruchamiają się dwa okienka. W mniejszym, pod nazwą karty graficznej jest podany model płyty głównej oraz BIOS-u.
Dxdiag
Możesz użyć innego sposobu, działającego na komputerach z zainstalowanym DirectX (czyli prawie na wszystkich): kliknij przycisk Start i w pole uruchom + wpisz dxdiag. W zakładce System i w tabelce informacyjnej o systemie znajduje się informacja o producencie systemu (płyty głównej) i modelu systemu (model płyty głównej).
BIOS
Kolejnym sposobem jest zatrzymanie komputera podczas uruchamiania i przeczytanie wyświetlającej się nazwy płyty. Jeśli nie nadążasz z odczytywaniem pojawiających się tam danych, zatrzymaj wyświetlanie, naciskając klawisz [Pause]. Na samej górze ekranu powinieneś zobaczyć nazwę płyty głównej .