Jak wyposażyć tablet
Nowo kupiony tablet jest bardzo często ubogi w aplikacje. Aby rozwinąć jego możliwości, warto zainstalować nowe programy pobrane z cyfrowego sklepu. Poniżej znajdziesz nasze propozycje większość to programy bezpłatne.
Pliki w chmurze
Dropbox
Platforma: Android, iOS
Cena: darmowy
Ponieważ mobilne systemy domyślnie nie zapewniają bezprzewodowego przesyłania plików z komputera na tablet, warto się samodzielnie zatroszczyć o taką możliwość. W tym celu wystarczy zainstalować w urządzeniu darmowy klient usługi sieciowej Dropbox. Wcześniej, za pomocą komputera, musisz założyć konto w usłudze i zainstalować program na komputerze. Na dysku peceta zostanie utworzony specjalny katalog. Każdy plik, który do niego wgrasz, będzie dostępny bezpośrednio z tabletu – urządzenie musi mieć połączenie z internetem (podobnie komputer). Dropbox potrafi otwierać pliki, które zostały przesłane na tablet. Jeśli nie radzi sobie z danym formatem pliku, możesz za pomocą skrótu klawiszowego szybko wysłać plik do innego programu, bardziej odpowiedniego do obsługi danego formatu.
Alternatywna przeglądarka
Opera Mobile
Platforma: Android
Cena: darmowy
Jakość fabrycznie zainstalowanej przeglądarki internetowej w systemie Android zależy od urządzenia. Jeśli masz zastrzeżenia do aplikacji dostarczonej z twoim tabletem, pobierz przeglądarkę Opera Mobile. Aplikacja umożliwia wyświetlanie stron na kartach, pozwala pobierać pliki, synchronizować zakładki w usłudze Opera Link (np. z przeglądarką zainstalowaną na komputerze) i szybko wczytuje witryny w trybie opera turbo. Bardzo ciekawą funkcją jest możliwość aktywowania elementów flash widocznych na stronie – domyślnie są one nieaktywne, dzięki czemu nie trzeba oglądać np. denerwujących reklam. Jeśli chcemy obejrzeć element flash, wystarczy kliknąć wyświetlany na nim przycisk „play”.
Wściekłe ptaki
Angry Birds HD
Platforma: Android, iOS
Cena: darmowy
Tablet to nie tylko narzędzie do pracy, ale też do zabawy, np. grami wideo. Na urządzenia z Androidem i iOS można za darmo pobrać hit ostatnich miesięcy – grę Angry Birds w wersji HD. Fabuła (jeśli można ją tak nazwać) tej pomysłowej zręcznościówki jest banalna – ptaki są wściekłe, bo zielone świnie ukradły im wysiadywane jajka. Zadaniem gracza jest wystrzeliwanie ptaków z procy tak, aby poczyniły jak największe szkody w stadku porywaczy. Jednak świnie są sprytne i chowają się przed ptasimi pociskami za różnymi przeszkodami. Sprawę utrudnia dodatkowo ograniczona liczba prób strzału na każdym poziomie. Swoimi wynikami w grze można się pochwalić przed innymi graczami w sieciowym rankingu.
Mobilne biuro
Quick Office HD Pro
Platforma: Android 3.0
Cena: około 47 zł
Pakiet biurowy to aplikacja, której często brakuje w nowym tablecie (niektórzy producenci dołączają jedynie wersje trial programów). Przy tym pakiety biurowe należą do najdroższych aplikacji w cyfrowych sklepach. Opisywana aplikacja została stworzona specjalnie z myślą o najnowszej wersji systemu Android i dużych ekranach. Obsługuje formaty biurowe Microsoftu (także prezentacje Power Pointa) i pliki PDF. Potrafi także zapisywać i pobierać pliki w kilku usługach sieciowych, np. Google Docs i Dropbox, co znacznie ułatwia synchronizację dokumentów z komputerem lub smartfonem. Dzięki bardzo dobrej klawiaturze systemu Android 3.0 praca z w programie jest bardzo wygodna.
Dobry czytnik
GoodReader
Platforma: iOS
Cena: około 16 zł
GoodReader to najlepszy czytnik PDF-ów w AppStore. Przy okazji potrafi otwierać także kilka innych formatów plików. Program pozwala segregować dokumenty w katalogach, pobierać pliki PDF bezpośrednio z sieci, a nawet przesyłać pliki z i do komputera bez pośrednictwa programu iTunes (w tym celu w sieci lokalnej tworzy wirtualny dysk sieciowy – dostępny np. przez przeglądarkę internetową). W najnowszej wersji dodano możliwość pobierania plików z usług sieciowych, m.in. Google Docs. Pliki możesz pakować zipem i wysyłać e-mailem.
Tabletowe media center
DoubleTwist
Platforma: Android
Cena: darmowy
Z pozoru DoubleTwist jest jednym z wielu darmowych odtwarzaczy multimedialnych. Oprócz odtwarzania filmów i muzyki potrafi obsłużyć podcasty i daje dostęp do internetowych rozgłośni radiowych – a właściwie do internetowych zbiorów muzyki posegregowanych według gatunków muzycznych. Istnieje też możliwość odtwarzania plików z podłączonego do tabletu pendrive’a. Po zakupie kosztującego około 14 zł modułu o nazwie AirSync program zamienia się w media center – potrafi synchronizować bibliotekę z iTunes oraz umożliwia oglądanie mediów strumieniowych, np. na konsoli Xbox 360 i PS3.
Szybka korekta
Photoshop Express
Platforma: Android, iOS
Cena: darmowy
Ta wersja programu graficznego firmy Adobe służy do szybkiej i prostej obróbki zdjęć – nie tylko wykonanych aparatem tabletu, ale też wgranych do jego pamięci. Aplikacja daje dostęp do większości podstawowych narzędzi Photoshopa – kadrowania, zmiany proporcji i obracania fotografii. Istnieje możliwość regulacji ekspozycji, nasycenia kolorów i kontrastu. Program ma także kilka filtrów fotograficznych, które można nakładać na zdjęcia, oraz redukcję szumów. W każdej chwili możliwe jest anulowanie wykonanych zmian, a natężenie poszczególnych efektów reguluje się, przesuwając palec od jednej krawędzi ekranu do drugiej. Edytowaną fotkę można wysłać na Facebook. Funkcje programu da się rozszerzyć o kosztujący ok. 12 zł dodatek Adobe CameraPack, który zastępuje domyślą aplikację fotograficzną systemu i potrafi m.in. usuwać szum z wykonanego właśnie zdjęcia.
Radio z tabletu
TuneIn Radio
Platforma: Android, iOS
Cena: darmowy
Radio FM, dostępne w niektórych smartfonach, w tabletach zostało całkowicie zapomniane. Można jednak zainstalować odtwarzacz radia internetowego. TuneIn Radio ma bardzo bogatą bibliotekę rozgłośni – także wiele polskich stacji (w tym rozgłośnie nadające analogowo). Rozgłośnie są posegregowane według gatunków muzycznych, a stacje informacyjne wedle podejmowanych na antenie tematów. Możliwe jest też wyszukiwanie stacji na podstawie danych o położeniu. Program pozwala stworzyć listę ulubionych rozgłośni, buforować i nagrywać audycje. W przypadku słuchania muzyki za pośrednictwem sieci 3G można obniżyć koszty transmisji danych, obniżając bitrate przekazu.
Wideo na żądanie
ipla
Platforma: Android, iOS
Cena: darmowy
W Android Market i App Store można znaleźć sporo aplikacji, które pozwalają oglądać filmy, seriale i programy telewizyjne na żywo lub na żądanie. Jednak ogromna większość jest przeznaczona dla widzów z zagranicy (a część treści niedostępna z polskich IP). Polski rodzynek wśród tych usług to ipla. W bazie usługi znajdziesz programy znane m.in. z anteny Polsatu, TV4 i Superstacji. Programy pogrupowano tematycznie; są seriale (tylko polskie), programy rozrywkowe, programy i transmisje sportowe oraz audycje muzyczne. W aplikacji dostępna jest też transmisja na żywo trzech kanałów: Polsat News, TV Biznes i Superstacja. Program pozwala zapisać do 20 materiałów wideo w pamięci tabletu.
Wśród przyjaciół
Friendly
Platforma: iOS
Cena: darmowy
iOS nie ma domyślnego klienta Facebooka, ale z App Store można pobrać kilka takich aplikacji. Jedną z lepszych jest darmowa Friendly (wersja bez reklam kosztuje ok. 3 zł). Program ma możliwości zbliżone do usługi dostępnej przez stronę internetową. Obsługuje czat i gry. Pozwala także zmieniać ustawienia konta. Friendly można skonfigurować tak, aby wyświetlał powiadomienia, np. o urodzinach znajomych, na pulpicie tabletu. Dostęp do aplikacji zabezpieczysz kodem PIN.