Niezbędne programy
System operacyjny na twoim nowym komputerze już działa. Zapewne utworzyłeś także ratunkowe płyty DVD, które w razie awarii systemu pozwolą łatwo ponownie zainstalować system według wskazówek zamieszczonych w poprzednim artykule dotyczącym wstępnej konfiguracji całkiem nowego komputera. Kolejnym etapem działań jest instalacja niezbędnych aplikacji.
Kompletny zestaw przydatnych programów znajdziesz na naszym CD. Oprócz tego na płycie umieściliśmy pełną, 90-dniową, wersję programu Eset SmartSecurity 4, stanowiącego połączenie antywirusa, dwukierunkowej zapory ogniowej i wielu innych funkcji zabezpieczających. Producent zachwala mechanizmy sztucznej inteligencji, które chronią komputer nawet przed nieznanymi jeszcze zagrożeniami.
Zabezpieczenia to nie wszystko. Komputer przecież służy do pracy. Dlatego kolejnym programem, którego instalację zalecamy, jest darmowy pakiet biurowy Open Office 3.1.0 – 1. Za pomocą tego pakietu otworzysz bez problemu pliki Worda, Excela oraz PowerPointa, a funkcje OpenOffice’a w zupełności wystarczą w komputerze domowym.
Podłączanie do internetu przez sieć Wi-Fi
Aby móc zarejestrować instalowane oprogramowanie (tak jak to jest np. w przypadku zamieszczonego na naszym krążku programu ESET Smart Security 4), twój komputer musi być podłączony do internetu. Poniżej pokazujemy, w jaki sposób podłączyć komputer do już istniejącej sieci bezprzewodowej. Zakładamy, że znasz parametry tej sieci.
Krok 1
Po uruchomieniu Windows powinieneś zobaczyć uruchamiające się automatycznie po starcie systemu okno System Windows - Zapraszamy!. W oknie tym kliknij element Połącz z Internetem. Następnie kliknij przycisk Połącz z Internetem, który pojawi się w górnej części okna.
Krok 2
Zobaczysz okno kreatora: Połącz z Internetem. W pierwszym etapie musisz wybrać sposób, w jaki chcesz się łączyć. Zgodnie z naszymi wcześniejszymi założeniami (łączenie się przez sieć bezprzewodową) wybierz: Bezprzewodowa. Jednak użytkownicy neostrady, którzy mają modem podłączony do komputera, powinni wybrać drugą pozycję: Połączenie szerokopasmowe (PPPoE). Wróćmy do sieci Wi-Fi.
Krok 3
W kolejnym oknie kreatora, Połącz z Internetem, zobaczysz listę wykrytych sieci bezprzewodowych. Z listy tej wybierz swoją sieć. W naszym przykładzie sieć ma nazwę 3G: Sieć z włączonymi zabezpieczeniami, ale pamiętaj, że nazwa sieci jest zupełnie dowolna i nadaje ją ta osoba, która konfiguruje sieć bezprzewodową. Zaznacz właściwą sieć i kliknij Połącz.
Krok 4
Następny etap to – oczywiście w przypadku sieci zabezpieczonych – wpisanie klucza zabezpieczeń. Klucz ten również może być dowolny i jest nadawany przez osobę, która konfigurowała daną sieć. Po wpisaniu odpowiedniego klucza kliknij Połącz.
Krok 5
System rozpocznie łączenie się z daną siecią bezprzewodową. Jeżeli poprawnie wpisałeś klucz zabezpieczeń, po chwili powinieneś zobaczyć komunikat, że zostałeś pomyślnie połączony z siecią. Warto pozostawić zaznaczone oba widoczne pola wyboru Zapisz tę sieć / Uruchom to połączenie automatycznie, gdyż dzięki temu nie będziesz już musiał ponownie przeprowadzać opisanych działań. Twój komputer będzie się już łączył z wybraną siecią w sposób całkiem automatyczny. Kliknij Dalej.
Krok 6
Ostatnim etapem działania opisywanego kreatora jest testowanie łącza internetowego. Jeżeli twoja sieć bezprzewodowa ma połączenie z internetem (np. poprzez router Wi-Fi), po chwili powinieneś zobaczyć komunikat informujący o tym, że jesteś połączony z internetem. Kliknij Zamknij.
Sposób na kontrolę konta użytkownika
Na naszym krążku zamieściliśmy program Norton UAC. To darmowe narzędzie, które ułatwia korzystanie z irytującego wielu użytkowników mechanizmu kontroli konta użytkownika w Windows Vista. Po instalacji tej aplikacji systemowe okna potwierdzeń kontroli konta użytkownika zostaną zastąpione oknami potwierdzeń Norton UAC. Jest to zmiana nie tylko kosmetyczna. Norton UAC umożliwia zapamiętanie ustawień dotyczących konkretnej aplikacji, dzięki czemu powtórne uruchomienie danego programu nie wygeneruje już irytującego komunikatu kontroli konta użytkownika.
Zabezpiecz komputer – instalacja ESET SmartSecurity 4
Zaczynamy od instalacji pakietu ochronnego. Plik instalacyjny pakietu ESET SmartSecurity znajdziesz na naszym CD w dwóch wersjach: 32-bitowej oraz 64-bitowej. Wybierz wersję właściwą dla twojej wersji Windows Vista. Poniższy opis dotyczy wersji 32-bitowej, której instalację zalecamy oczywiście na 32-bitowych wersjach Windows.
Krok 1
Uruchom proces instalacji, wybierając odpowiednią opcję z menu naszego krążka. Ewentualnie za pomocą Eksploratora Windows odnajdź na płycie i dwukrotnie kliknij ikonę ess_nt32_PLK.
Krok 2
Uruchomi się Instalator ESET Smart Escurity. Zakładamy, że na komputerze nie masz zainstalowanych żadnych innych programów zabezpieczających. Jednak jeżeli tak nie jest, najpierw odinstaluj wszystkie aktualnie zainstalowane programy zabezpieczające. Niekiedy sami producenci preinstalują na nowych komputerach próbne oprogramowanie ochronne. Przed kontynuacją instalacji ESET należy wszelkie tego typu programy usunąć z systemu. Jeżeli na twoim komputerze nie ma innych programów zabezpieczających, kliknij Dalej.
Krok 3
Kolejne etapy instalacji nie odbiegają od standardowych dla większości aplikacji Windows. Najpierw zaakceptuj umowę licencyjną, zaznaczając opcję Akceptuję warunki Umowy Licencyjnej i klikając przycisk Dalej. Następnie wybierz typ instalacji. Pozostaw domyślnie zaznaczoną opcję Typowa (zalecane najlepsze ustawienia) i kliknij przycisk Dalej.
Krok 4
W następnym etapie w oknie instalatora zobaczysz dwa pola, w których musisz podać nazwę użytkownika i hasło. Aby uzyskać te dane, musisz się najpierw zarejestrować przez internet. Zakładamy, że twój komputer jest już podłączony do internetu zgodnie z przedstawionymi w poprzednim warsztacie wskazówkami.
Krok 1
Uruchom teraz przeglądarkę internetową i w pasku adresowym wpisz www.eset.pl/pcformat.pl. Na wczytanej stronie w polu Numer seryjny wpisz PCF2-rhat33s9 i kliknij przycisk Dalej. Uwaga! Wielkość liter we wpisywanym numerze seryjnym produktu ma znaczenie!
Krok 2
Na kolejnej stronie wypełnij formularz, zwracając szczególną uwagę na to, by podawany w polu Adres e-mail adres był poprawny. Po wypełnieniu formularza kliknij Dalej.
Krok 3
Następna strona to jeszcze jedno pole formularza, w którym ponownie wpisz podany wcześniej adres e-mailowy i potwierdź jego poprawność, klikając Dalej.
Krok 4
Na kolejnej stronie otrzymasz informację, że niezbędne do korzystania z pełnej wersji programu dane, czyli nazwa użytkownika i hasło, zostaną przesłane na podany przez ciebie adres e-mailowy w ciągu godziny. Jednak z naszego doświadczenia wynika, że e-mail z danymi uwierzytelniającymi otrzymasz już po kilku minutach.
Krok 1
Otrzymane e-mailem dane wpisz do pól widocznych w oknie instalatora programu i kliknij Dalej.
Krok 2
W kolejnym oknie instalatora zobaczysz zaznaczone pole wyboru: Włącz system monitorowania zagrożeń ThreatSense.Net. Pozostaw to pole aktywne, dzięki czemu twój komputer będzie lepiej chroniony przed zupełnie nowymi, nieznanymi jeszcze zagrożeniami. Kliknij Dalej.
Krok 3
Z rozwijanej listy widocznej w kolejnym etapie kreatora instalacji wybierz Włącz wykrywanie potencjalnie niepożądanych aplikacji i kliknij Dalej. Etap konfiguracji ustawień instalacji dobiegł końca. Kliknij Instaluj, by rozpocząć kopiowanie plików programu na dysk.
Krok 4
Po przekopiowaniu plików na dysk instalator wyświetli komunikat o poprawnym zakończeniu instalacji. Kliknij Zakończ.
Krok 5
Bezpośrednio po zakończeniu instalacji wyświetli się okno dialogowe informujące o wykryciu nowej sieci. Chodzi oczywiście o twoją sieć domową. Masz do wyboru dwie możliwości. Odnośnik Dokładna ochrona kliknij, gdy nie chcesz, by dany komputer był widoczny w sieci (także domowej) oraz by udostępnianie nie było możliwe. Tę opcję polecamy jednak w sytuacjach, gdy korzystasz np. z publicznych punktów dostępowych do internetu (w przypadku wykrycia każdej nowej sieci ten komunikat pojawi się ponownie). W sieci domowej lepszym wyborem jest odnośnik Zezwól na udostępnienie. Od tej pory twój komputer jest już chroniony.
Przydatne do multimediów
Windows ma już wbudowany własny odtwarzacz o nazwie Windows Media Player. Niestety, w domyślnej konfiguracji nie potrafi on odtworzyć wielu formatów ani wyświetlać np. napisów dialogowych. Jest jednak na to sposób. Wystarczy, że skorzystasz z odrębnie instalowanego dodatku o nazwie FFDShow. Ponieważ program ten jest dość często aktualizowany, proponujemy pobranie i zainstalowanie najnowszej wersji z internetu. Zawsze aktualną wersję FFDShow pobierzesz ze strony http://www.free-codecs.com/download/FFDshow.htm
Biurowy niezbędnik – pakiet OpenOffice
Kolejnym przydatnym oprogramowaniem, zwłaszcza w nowym komputerze, jest zamieszczony na naszym krążku pakiet biurowy OpenOffice. Poprowadzimy cię przez proces instalacji tego pakietu.
Krok 1
Kliknij ikonę OOo-3.1.0-1-Win32-ux.pl lub wybierz opcję instalacji za pośrednictwem menu naszego krążka. Po krótkiej chwili zobaczysz okno kreatora instalacji . Proces instalacji przebiega standardowo. Kliknij Dalej, a następnie potwierdź kolejny etap instalacji, nie zmieniając domyślnych ustawień i kliknij Zainstaluj.
Krok 2
Zobaczysz okno właściwego kreatora instalacji pakietu: OpenOffice.ux.pl 3.1 - Kreator instalacji. Najpierw kliknij Dalej. Następnie określ, czy program ma być wykorzystywany tylko przez ciebie, czy też przez każdego użytkownika, który ma lub będzie miał konto na danym komputerze. Sugerujemy pozostawienie domyślnej opcji Dla wszystkich używających tego komputera. Kliknij Dalej jeszcze dwukrotnie, po czym kliknij Instaluj.
Krok 3
Rozpocznie się kopiowanie plików. Gdy operacja się zakończy, kliknij Zakończ. To jednak nie koniec instalacji, gdyż pojawi się drugie okno, w którym zostanie uruchomiony kreator darmowego programu mSejf umożliwiającego przechowywanie kopii zapasowych ważnych dokumentów online. Kliknij Dalej. Zaakceptuj licencję i potwierdzaj kolejne etapy instalacji. Gdy pliki zostaną skopiowane, odznacz zaznaczone domyślnie pole wyboru Uruchom program mSejf 1.0.1.31 i kliknij przycisk Zakończ.
Krok 1
Pakiet OpenOffice składa się z sześciu niezależnych programów: edytora tekstu Writer, arkusza kalkulacyjnego Calc, edytora graficznego Draw, aplikacji do tworzenia prezentacji Impress, narzędzia do budowania i edycji baz danych Base oraz modułu Math ułatwiającego tworzenie i edytowanie formuł i równań matematycznych. Zacznij od rejestracji programu. Rozwiń menu Start, a następnie folder Openn office.ux.pl 3.1 i wybierz OpenOffice.ux.pl.
Krok 2
W oknie: Witaj w OpenOffice.ux.pl 3.1 kliknij Dalej. Następnie uzupełnij formularz rejestracyjny swoimi danymi i ponownie kliknij Dalej.
Krok 3
W ostatnim oknie kreatora możesz zdecydować, czy chcesz rejestrować się online – nie jest to obowiązkowe, jeżeli chcesz – pozostaw zaznaczoną opcję Chcę się zarejestrować teraz. Jeżeli nie chcesz się rejestrować w OpenOffice, wybierz po prostu opcję Nie chcę się rejestrować i kliknij przycisk Zakończ.
Krok 4
Po zamknięciu okna kreatora rejestracji zobaczysz menu startowe pakietu Open Office.ux.pl. Z tego menu, czy też okna, możesz wybrać typ dokumentu, nad jakim chcesz pracować. W zależności od twojego wyboru uruchomi się właściwy składnik pakietu biurowego.