Temat numeruTwórca kreskówek

    Twórca kreskówek

    CrazyTalk Animator to aplikacja wyposażona w komplet narzędzi do łatwego tworzenia animacji. Ich możliwości docenią osoby zajmujące się amatorskim tworzeniem kreskówek i filmów, ilustratorzy oraz projektanci stron internetowych i prostych gier.

    Twórca kreskówek

    Umieszczanie postaci, tła i elementów dodatkowych

    Podstawy obsługi programu wyjaśnimy, opisując tworzenie przykładowej animacji z poruszającą się postacią.

    Krok 1

    Po uruchomieniu programu zamknij planszę powitalną przyciskiem Close. Następnie kliknij górną zakładkę Actor, przejdź do bocznego panelu Content Manager i wybierz jeden z folderów, np. Comic.

    Krok 2

    Z prawego panelu wybierz miniaturę jednej z gotowych postaci, złap ją myszką i nie puszczając lewego klawisza przeciągnij ją na obszar sceny. Rozmiary oraz położenie umieszczonej postaci możesz dowolnie zmieniać myszką.

    Obraz

    Krok 3

    Kolejnym elementem dodanym do przygotowywanej sceny będzie tło. Kliknij zakładkę Scene, przejdź do bocznego panelu Content Manager i wybierz miniaturę jednego z teł, złap ją myszką i nie puszczając lewego klawisza przeciągnij ją na obszar sceny. W wyświetlonym oknie Create Media kliknij przycisk Background. Tło pojawi się pod rysunkowym bohaterem.

    Obraz

    Krok 4

    Tworzoną scenę możesz wzbogacić o dodatkowe elementy dostępne w katalogu Props.

    Obraz

    Tworzenie animacji z efektami specjalnymi

    Zbudowana scena zawiera na razie tylko elementy statyczne. Czas ożywić główną bohaterkę.

    Krok 1

    Kliknij zakładkę Animation, następnie przejdź do bocznego panelu Content Manager i przejdź do katalogu Motion – Perform.

    Obraz

    Krok 2

    Zaznacz postać w obszarze sceny, następnie w prawym panelu wybierz miniaturę jednej z gotowych animacji, np. Begging, i kliknij ją dwukrotnie. Animacja zostanie dodana, a postać zacznie się poruszać. W ten sam sposób możesz dodać kolejne animacje, tworząc sekwencję ruchów. Aby sprawdzić efekty dotychczasowej pracy, kliknij przycisk Play na panelu sterowania pod obszarem sceny.

    Obraz

    Krok 3

    Kliknij ikonę Show Timeline lub naciśnij klawisz F3 na klawiaturze. Wyświetli się panel, dzięki któremu na osi czasu możesz zmienić czas trwania animacji oraz ustalić moment, w którym postać zacznie i przestanie wykonywać wskazane ruchy, włączy się podkład audio itd.

    Obraz

    Krok 4

    Kolejne elementy, które mogą wzbogacić animację, to efekty specjalne. Są one dostępne w zakładce Special FX. Wszystkie efekty specjalne dodaje się do animacji w standardowy sposób, klikając dwukrotnie wybraną ikonę.

    Obraz

    Eksport animacji do pliku wideo

    Gdy animowana scena zostanie przygotowana, będziesz mógł zapisać ją na dysku. Do wyboru masz kilka formatów wyjściowych.

    Krok 1

    Kliknij zakładkę Export, wyświetli się panel boczny, którego zawartość podzielona jest na trzy zakładki Video, Image i Web. Zakładka <Video> pozwala zapisać animację w postaci klipu wideo – odpowiedni format wyjściowy wybierzesz z rozwijanego menu Format. Poniżej za pomocą suwaków możesz dopasować jakość wideo i audio, zmienisz też rozmiar ramki wideo.

    Obraz

    Krok 2

    W sekcji Export Specified Section możesz określić zakres klatek animacji, które zostaną wyeksportowane (jeśli chcesz eksportować całą animację, wybierz All). Aby rozpocząć eksportowanie animacji, kliknij przycisk Export i wskaż na dysku folder, w którym plik zostanie zapisany.

    Krok 3

    Zakładka Image pozwala wyeksportować animację w postaci sekwencji pojedynczych klatek (obrazków), które następnie będzie można poddać dalszej edycji w innej aplikacji. Dzięki zakładce Web wygenerujesz plik wideo o parametrach dostosowanych do wyświetlania w internecie.

    Wybrane dla Ciebie