Zarządzanie treścią witryny
W tej części kursu skupiamy się na dodawaniu treści i podstron do strony internetowej. Pokazujemy też, jak zarządzać biblioteką mediów i jakie jeszcze ustawienia skonfigurować przed oficjalnym uruchomieniem witryny.
Na początku tej części kursu warto wyjaśnić różnicę między wpisem a stroną. W przypadku tradycyjnego układu witryny o charakterze bloga wpisy będą publikowane chronologicznie na stronie głównej, według daty ich dodania. Można im przypisać dowolne kategorie (jedną lub kilka) oraz odpowiednio otagować, w celu utrzymania porządku w nawigacji i łatwego ich wyszukiwania. Jeśli zatem chcesz tworzyć nowe aktualności na stronie i publikować artykuły, wykorzystaj do tego celu wpisy w panelu administracyjnym.
Strony to inaczej statyczne podstrony witryny, które mogą być działami na twojej stronie internetowej. Utworzone strony w panelu administracyjnym są zazwyczaj podstawą do projektowania menu nawigacyjnego witryny, które jest ulokowane w górnej części strony lub na pasku bocznym. Podczas tworzenia stron możesz je hierarchizować, np. konstruując dział „O nas”, możesz go podzielić na kilka dodatkowych podstron: „Nasz zespół”, „Referencje” i „Kontakt”. W tym przypadku schemat hierarchii wyglądałby tak: O nas -> Nasz zespół, Referencje, Kontakt.
Zarządzanie kategoriami i dodawanie nowego wpisu
Zanim utworzysz nowy artykuł na stronie, warto przygotować kategorie dla wpisów, dzięki którym utrzymasz porządek w publikowanych artykułach.
Krok 1
Uruchom przeglądarkę internetową i wpisz adres swojej strony z dopiskiem /wp-admin. Adres witryny powinien wyglądać tak: http://nazwadomeny.pl/wp-admin.
Krok 2
Z lewego menu wybierz kolejno: Wpisy i Kategorie. Na stronie Kategorie jest domyślnie utworzona tylko jedna kategoria – Bez kategorii.
Krok 3
Aby dodać nową kategorię, wpisz w polu Nazwa nazwę, np. Aktualności. Pole Uproszczona nazwa możesz pozostawić puste, mechanizm samodzielnie utworzy nazwę, która będzie widoczna w adresie URL. Kliknij teraz przycisk Dodaj nową kategorię.
Krok 4
Jeżeli chcesz utworzyć hierarchię kategorii, np. podzielić kategorię Aktualności na Software, Hardware, Telekomunikacja, wprowadź odpowiednią nazwę w polu Nazwa dla nowej kategorii, np. Telekomunikacja,i rozwiń listę Rodzic. Wybierz z niej kategorię Aktualności i kliknij przycisk Dodaj nową kategorię.
Krok 5
Postępując analogicznie, utwórz tyle kategorii, ile potrzebujesz dla swojej strony.
Krok 1
Z lewego menu wybierz kolejno:Wpisy i Dodaj nowy. Na stronie Dodaj nowy wpis, w polu tekstowym wpisz tytuł dla wpisu.
Krok 2
Standardowo masz do dyspozycji tekstowy edytor dodawania treści, który jest przeznaczony dla osób znających podstawy HTML. Wygodniejszym sposobem wprowadzania treści jest edytor wizualny, który aktywuje się po kliknięciu zakładki Wizualny. Edycja w tym trybie jest zbliżona do pracy w pakiecie biurowym. Do dyspozycji masz podstawowe narzędzia formatowania: pogrubianie, kursywa, przekreślenie, tworzenie listy wypunktowanej lub numeracyjnej, wstawianie bloku z cytatem, wstawianie poziomej linii, narzędzia wyrównania tekstu oraz tworzenie hiperłączy.
Krok 3
Po kliknięciu ostatniej ikony z podstawowego paska aktywujesz dodatkowe narzędzia formatowania: zarządzanie akapitami i nagłówkami, podkreślenie, justowanie, kolorowanie tekstu i wstawianie znaków specjalnych.
Krok 4
Wprowadź treść wpisu w poniższe pole tekstowe. Istotnym elementem jest podzielenie wpisu na zajawkę i pełną treść. Zajawka to fragment, który będzie widoczny na stronie głównej witryny lub na stronie z kategoriami wpisów. Postaw kursor myszy w miejscu, w którym chcesz oddzielić tekst, i kliknij ikonę Wstaw znacznik 'Czytaj więcej'.
Krok 5
W sekcji Format masz do dyspozycji kilka rodzajów wpisów. W ten sposób możesz dostosować wpis zawierający np. plik dźwiękowy, galerię albo film.
Krok 6
Teraz w sekcji Kategorie zaznacz kategorię dla wpisu, w naszym przykładzie Aktualności. Możesz też otagować artykuł, wpisując kolejne tagi po przecinku w polu tekstowym, w sekcji Tagi.
Krok 7
W sekcji Featured Image po kliknięciu odnośnika Ustaw ikonę wpisu możesz przypisać obrazek dla danego artykułu. Warto to zrobić, ponieważ teksty wzbogacone zdjęciami są bardziej atrakcyjne dla odbiorcy niż sam tekst.
Krok 8
Po kliknięciu odnośnika otworzy się okno Ustaw ikonę wpisu. Domyślnie jest zaznaczona zakładka Biblioteka multimediów, z której możesz wybrać obrazek z bazy plików graficznych na twoim serwerze. Jeśli nie dodawałeś jeszcze plików, kliknij zakładkę Dodaj pliki i kliknij przycisk Wybierz pliki, aby wskazać na dysku pliki, które chcesz przesłać na serwer. Po przesłaniu pliku kliknij przycisk Ustaw ikonę wpisu.
Krok 9
W opcji dodawania wpisu możesz mieć jeszcze dodatkowe opcje, które pojawiają się po zainstalowaniu dodatkowych wtyczek. Wypełnij je zgodnie z wymaganiami i wskazówkami. Aby opublikować wpis, przewiń stronę na samą górę do sekcji Opublikuj. W tym miejscu możesz ustawić datę publikacji wpisu (również zaplanować publikacje na późniejszy termin). Jeżeli chcesz opublikować wpis, kliknij przycisk Opublikuj. Możesz też zapisać projekt jako szkic, klikając Zapisz szkic, lub zobaczyć podgląd na stronie po kliknięciu przycisku Podejrzyj.
Dodawanie mediów lub galerii
Treść wpisu możesz wzbogacić o dowolne ilustracje, zdjęcia lub filmy. Mechanizm przesyłania plików ma ograniczenie wielkości pojedynczego pliku do 100 MB.
Krok 1
Aby w treści wpisu dodać materiały multimedialne, kliknij na stronie dodawania wpisu przycisk Dodaj medium.
Krok 2
Po otwarciu okna Wstaw media masz standardowo do dyspozycji bibliotekę multimediów na serwerze. Aby przesłać nowe pliki na serwer, kliknij zakładkę Dodaj pliki i metodą przeciągnij i upuść lub po kliknięciu przycisku Wybierz pliki prześlij pliki na serwer.
Krok 3
Z tego okna możesz też utworzyć galerię. W tym celu kliknij odnośnik Utwórz galerię i w zakładce Biblioteka multimediów, przytrzymując klawisz Ctrl, zaznacz zdjęcia, z których chcesz utworzyć galerię. Kliknij przycisk Stwórz nową galerię.
Krok 4
Aby zmienić kolejność zdjęć, poprzesuwaj je według uznania kursorem myszy. W sekcji USTAWIENIA GALERII rozwiń listę Odnośnik do i wybierz Plik multimedialny. Możesz też zdefiniować liczbę kolumn dla miniaturek. Aby zakończyć wstawianie galerii do wpisu, kliknij Wstaw galerię.
Krok 5
Jeśli aktualizowałeś wpis, pamiętaj, aby zaktualizować artykuł kliknięciem przycisku Zaktualizuj. W naszym przykładzie wpis wygląda tak:
Konfiguracja podstawowych ustawień
Przed oficjalnym uruchomieniem strony należy jeszcze skonfigurować kilka opcji w panelu administracyjnym. Pokazujemy, których opcji nie pominąć.
Krok 1
Z lewego menu wybierz Ustawienia, potem wybierz Ogólne. W polu Tytuł witryny możesz zmienić dotychczasowy tytuł strony. Zmień koniecznie domyślną treść w polu Opis.
Krok 2
Przewiń stronę do sekcji Format daty i wybierz jedną z dostępnych opcji, np. 20 lipca 2014, oraz sposób zapisywania godziny, np. 22:19, w sekcji Format godziny. Kliknij Zapisz zmiany.
Krok 3
Z lewego menu, pod zaznaczoną zakładką Ustawienia wybierz teraz odnośnik Czytanie. W tej części ustawień możesz zdefiniować, czy na stronie głównej mają być zawarte najnowsze wpisy, czy ma być wyświetlana statyczna strona, którą wcześniej utworzyłeś. Możesz też zmienić liczbę wyświetlanych na blogu wpisów, które będą widoczne bez konieczności przechodzenia między stronami archiwum.
Krok 4
W lewym menu kliknij teraz odnośnik Bezpośrednie linki i w sekcji Popularne ustawienia wybierz jeden z dostępnych formatów zapisywania adresów URL. Jeżeli chcesz, aby w adresie witryny były zapisywane daty, zaznacz opcję Miesiąc i nazwa. Sugerujemy jednak zaznaczenie opcji, która będzie zawierała pełny tytuł wpisu Nazwa wpisu. Kliknij przycisk Zapisz zmiany. Tak ustawione adresy będą przyjazne dla wyszukiwarek i internautów.