Być na swoim
W komórce F2 wpisz następującą formułę:
=JEŻELI(A2<>””;PODAJ.POZYCJĘ($A2;A$8:A$1008)+7;””) i wciśnij [Enter].
Skopiuj jeszcze powyższą formułę z komórki F2 do komórek F3 do F6. Jak dotąd nic się nie stanie, co robi zatem formuła z komórki F2 (i jej pochodne w komórkach F3–F6)? Wyjaśnienie jest następujące: jeżeli komórka A2 nie jest pusta i zawiera nazwę elementu z bazy towarowej, to w komórce F2 pojawi się numer wiersza elementu w bazie towarowej (sama formuła PODAJ.POZYCJĘ podaje względną pozycję elementu, stąd dodanie liczby 7, gdyż baza towarowa w naszym przykładzie zaczyna się od wiersza 8).
W komórce B2 wpisz następującą formułę: =INDEKS($B$8:$B$1008;$F2–7) i skopiuj ją do komórek B3–B6. Zignoruj komunikat #ARG!, jaki się pojawi w tych komórkach.
W komórce C2 wpisz: =INDEKS($C$8:$C$1008;$F2–7). Podobnie postąp z komórkami D2 i E2 (zamieniając odpowiednio zakresy komórek z właściwej kolumny) i skopiuj formuły w każdej kolumnie do pozostałych komórek (z C2 do C3–C6; z D2 do D3–D6 itd.).
Gdy skończysz, zachowaj spokój. Wiemy, że arkusz wygląda dziwnie, gdyż jest wypełniony błędami #ARG!, ale kliknij tylko prawym klawiszem myszki na komórce A2 i wybierz z menu kontekstowego pozycję Wybierz z listy rozwijanej. Następnie wybierz dowolny element z listy produktów i kliknij go.
Z pewnością zauważysz, że komórki dotychczas wyświetlające błędy wypełnią się poprawnymi danymi wybranego towaru. Mechanizm ten wykorzystasz do automatycznego wstawiania danych wybranych towarów do finalnej faktury. Pamiętaj, że w obszarze wyboru towarów nie wpisujesz ich nazw, tylko wybierasz z listy (tak jak w kroku 5). Jeżeli zajdzie potrzeba wpisania na fakturze jakiegoś nowego towaru, najpierw dodaj go do bazy. I jeszcze jedno – zapisz skoroszyt ;-).