A A A

Cyfrowe wideo

PC Format 12/2007
Kiedy na rynku pojawiła się nagrywarka DVD, wypełniając lukę po zapomnianym magnetowidzie, jej cena była zbyt wysoka dla zwykłego odbiorcy. Teraz nagrywarki tanieją. Czy to oznacza, że stają się urządzeniami dla przeciętnego użytkownika? Niestety, o ich przydatności stanowi nie tylko cena.
W artykule znajdziesz:
 • Na co zwrócić uwagę, kupując nagrywarkę DVD
 • Cechy idealnego rekordera DVD
 • Jakich konstrukcji unikać
 • Wrażenia z testów nagrywarek
 • Opisy ośmiu urządzeń w cenie od 700 do 1800 zł

Taniejące odtwarzacze DVD czy DivX, choć zapewniają nieporównywalnie lepszą jakość obrazu, nie mogą się równać ze starymi magnetowidami. Nie pozwalają bowiem na zapisywanie dowolnych audycji telewizyjnych na płytach DVD. Możliwe jest to tylko dzięki nagrywarkom, których ceny były początkowo bardzo wysokie. Obecnie ustabilizowały się na poziomie przystępnym dla przeciętnego odbiorcy. Można już znaleźć sporo urządzeń w cenie poniżej 1000 zł, i to takich, które są wyposażone w dysk twardy. Przetestowaliśmy osiem nagrywarek z dyskami – urządzeń w cenie do 1800 zł, choć najtańsze można bez problemu nabyć nawet za 700 zł.

Nagrywarka jako odtwarzacz

Ponieważ przez większość czasu nagrywarka pełni rolę odtwarzacza, warto się zorientować w liczbie formatów, jakie obsługuje. Bardzo istotne jest również zwrócenie uwagi na liczbę odczytywanych odmian płyt CD i DVD. Na tym polu nagrywarki mają konkurencję w postaci stacjonarnych odtwarzaczy DVD/DivX, które odtwarzają dosłownie wszystko.

Na szczęście nagrywarki pod tym względem niewiele ustępują odtwarzaczom DivX. Doskonale sobie radzą z płytami DVD, filmami DivX i darmowym Xvidem, o czym informują napisy na czołowym panelu urządzenia. Potrafią wyświetlać zdjęcia JPG, odtwarzają płyty Audio-CD i pliki muzyczne MP3. Niektórym urządzeniom nie są obce także pliki WMA. Nie należy się jednak łudzić, że nagrywarki niższej klasy poradzą sobie z filmami HD Video o wysokiej rozdzielczości.

Funkcją idącą w parze z odtwarzaniem DivX/Xvid jest wyświetlanie napisów w filmach. Większość nagrywarek bez problemu odczytuje polskie „ogonki”, choć czasami bywa potrzebne uruchomienie odpowiedniej funkcji. Nie jest to jednak reguła. Dlatego przed zakupem musisz dokładnie sprawdzić w specyfikacji, czy interesujące cię urządzenie jest przystosowane do polskich napisów.

Przed zakupem warto przyjrzeć się złączom, które również wpływają na uniwersalność nagrywarki. Z reguły do dyspozycji jest SCART, S-Video i kompozytowe. Lepszą jakość zapewnia wyjście komponentowe czy HDMI, ale możesz z nich korzystać oczywiście tylko wtedy, gdy twój telewizor ma takie wejścia wideo. W przypadku HDMI można mieć dodatkowe korzyści: np. jeśli telewizor i nagrywarka będą tej samej marki, można nimi sterować przy użyciu jednego pilota.

Medialny rejestrator

Również przy nagrywaniu ogromne znaczenie ma uniwersalność urządzenia. W celu rejestrowania programów telewizyjnych nagrywarka musi być wyposażona w czuły tuner, pozwalający na uzyskanie wysokiej jakości obrazu telewizyjnego, nawet przy słabym sygnale telewizyjnym. Ponadto tuner taki musi sprawnie i szybko przeszukiwać pasma telewizyjne oraz podołać wyszukiwaniu kanałów telewizji kablowej.

Standardem w nagrywarkach jest funkcja OTR (One Touch Recording) – rozpoczęcie nagrywania jednym przyciskiem. Kilkakrotnym wciśnięciem tego przycisku można ustawić czas zakończenia nagrywania. Możliwe jest też programowanie czasu jego rozpoczęcia i zakończenia, a w wielu modelach można skorzystać z nagrywania cyklicznego (np. w czwartki o danej godzinie).

Zaawansowane urządzenia udostępniają nagrywanie z użyciem funkcji ShowView lub system VPS/PDC. Niestety, są one przydatne tylko przy korzystaniu z zewnętrznych tunerów telewizji satelitarnej, i to nie wszystkich kanałów. Pierwsza funkcja pozwala na szybkie programowanie czasów nagrania: wystarczy wprowadzić kod audycji podawany w niektórych gazetach z programem telewizyjnym. Niestety, stosunkowo niewiele kanałów korzysta z tego rozwiązania. Z kolei system VPS/PDC pozwala na programowanie audycji (nie czasów), a więc nagranie zawsze właściwego programu telewizyjnego, nawet jeśli został przesunięty w czasie lub przerwany innym programem.

Wyposażenie

Przy nagrywaniu mogą się przydać dodatkowe wejścia wideo lub FireWire. Dzięki nim można podłączyć do urządzenia np. analogową lub cyfrową kamerę i przenieść z niej film na dysk twardy nagrywarki lub zapisać go na płycie. Dla wygody wejścia te powinny być ulokowane na czołowym panelu urządzenia, by podłączenie kamery było maksymalnie uproszczone.

Jeśli masz zamiar gromadzenia wielu filmów i muzyki na dysku twardym nagrywarki, zwróć uwagę na jego pojemność (dostępne są modele od 80 do 500 GB), a także na możliwość ustawienia stopnia kompresji (z reguły można wybrać kilka ustawień o różnej jakości). Ważne są też sposoby przenoszenia nagrań na płyty DVD oraz w drugą stronę.

Komfort użytkowania

Jest to ważna cecha podczas użytkowania nagrywarek. Nawet najlepszy zestaw funkcji nie jest w stanie zrekompensować fatalnej obsługi urządzenia. Zatem jeżeli masz możliwość, poproś sprzedawcę o podłączenie nagrywarki do telewizora i wypróbuj działanie sprzętu. Przede wszystkim sprawdź, czy funkcje i komentarze menu ekranowego są zrozumiałe (najlepiej, jeśli zostały przetłumaczone na język polski). Przyjrzyj się szacie graficznej interfejsu. Jeśli jest wykonana niedbale i okraszona błędami, obsługa urządzenia będzie pewnie daleka od intuicyjnej. Jeżeli producent nie zadbał o wygląd menu, jest prawdopodobne, że ucierpi wygoda obsługi urządzenia.

Przejrzyj również instrukcję obsługi. Nie może to być kilka kartek, na których pobieżnie opisano funkcje nagrywarki. Te bardziej zaawansowane są z reguły mocno zagnieżdżone w wewnętrznych strukturach menu i być może bez pomocy instrukcji do nich nie dotrzesz.

Zwróć uwagę na pilota – nie może mieć dziesiątków miniaturowych, źle opisanych przycisków. Musi dobrze leżeć w dłoni.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (2)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
avatar
CHRISTOPHER
opera
24 listopada 2007, 11:57
bardzo słaby test
Po przeczytaniu testu sie mocno zawiodłem bo myslałem że w końcu ktos zrobił porzadny test nagrywarek tym bardziej ze przymierzam sie do kupna takiej . Niestety modele sa zle dobrane najdrozsze z najtańsza tandetą.4 miejsce tandety z chin Manty mozna miec wrazenie ze na zamówienie pisane ale mysle ze to raczej test zle przeprowadzony. Najwieksza jego wada jest brak firmy panasonik.W tescie wszystkie modele powinny miec jednakową pojemność dysku twardego np 160GB lub same 250GB. dlatego brak modeli Np LG G RH 277 H, LG RH 278 H,jakiego kolwiek modelu panasonica,czy np sony SONY RDR-HX650,oraz inne. To co jest najwazniejsze w nagrywarkach video jakość obrazu potraktowaliscie jako drobiazg ,o jakości kompresji w poszczególnych trybach nie wspomnieliscie ani troche.Przykleiliscie sie głównie do meni choc to wazne ale nienajwazniejsze.Szukam alternatywy dla Panasonica ale obecnie nieznajduje.Bo ma najwyzszą jakość obrazu przy wyzszej kompresji,oraz przejrzyste i proste meni.Pozostaja mi jak widze nadal testy w innych gazetech zajmujacych sie głównie tematyka wideo.
zgłoś do moderacji »
avatar
pnn
opera
5 listopada 2007, 21:36
nagrywaka manta emperor dvd-037
Jestem bardzo zadowolony z nagrywarki MANTA z HDD 250GB nagrywa z każdego podłączonego źródła .Szkoda żę nie mozna jednocześnie nagrywać kilku programów TV.
zgłoś do moderacji »
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

 • 2023
 • 2022
 • 2021
 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto