A A A

Film w plenerze

PC Format 8/2008
Są wakacje. Masz sporo wolnego czasu. Mógłbyś oglądać ulubione filmy. Jest to jednak utrudnione, bo wiele czasu spędzasz poza domem, a nie zabierzesz ze sobą w plener stacjonarnego odtwarzacza i telewizora. Ale są przecież urządzenia przenośne. Wystarczy odpowiednio skonwertować materiał filmowy.

Dopasuj rozdzielczość filmu do swojego urządzenia przenośnego

Każde przenośne urządzenie umożliwiające wyświetlanie filmów jest oczywiście wyposażone w ekran. Niewielkie ekraniki charakteryzują się określoną rozdzielczością (liczbą punktów, czyli pikseli, które są zdolne wyświetlić jednocześnie). Przykładowo rozdzielczość filmu DVD w standardzie PAL wynosi 720x576 pikseli; żadne z wykorzystywanych przez nas urządzeń nie ma ekranu o takiej rozdzielczości. Najwięcej pikseli potrafi wyświetlić urządzenie firmy Apple – 480x320 pikseli. Dlatego też podczas konwersji warto pamiętać o zmniejszeniu obrazu w pliku wideo – dzięki temu zaoszczędzisz miejsce w pamięci urządzenia przenośnego. Ponadto niektóre urządzenia (jak np. wykorzystywany przez nas Creative ZEN) mają ograniczenie powodujące, że mogą odtwarzać filmy tylko w określonej rozdzielczości. W przypadku ZEN-a jest to 320x240 pikseli – tyle, ile wynosi rozdzielczość wbudowanego w to urządzenie ekranu. Taką samą rozdzielczością charakteryzuje się używany przez nas telefon Sony Ericsson W910i.

Proces konwersji materiału wideo na urządzenia przenośne pokazujemy na konkretnych przykładach. Podczas naszych działań przyjęliśmy następujące założenia. Po pierwsze komputer, na którym jest przeprowadzana konwersja, pracuje pod kontrolą systemu Windows XP, a po drugie film źródłowy, czyli ten, który chcesz skonwertować na urządzenie przenośne, bez problemu odtwarza się na komputerze. Innymi słowy, założyliśmy, że masz zainstalowane wszystkie niezbędne kodeki. Jeżeli tak nie jest, proponujemy instalację zamieszczonego na naszym krążku zestawu kodeków ACE Mega Codec Pack.

Jest wiele przenośnych urządzeń zdolnych do odtwarzania wideo. Wybraliśmy trzy: Creative ZEN, Apple iPod Touch oraz multimedialny telefon Sony Ericsson W910i. Urządzenie Creative’a odczytuje pliki wideo z rozszerzeniem .avi kodowane w popularnych formatach DivX/XviD, a także pliki Windows Media (WMV). Odtwarzacz firmy Apple akceptuje filmy i wideoklipy typu MP4 (MPEG‑4 oraz H.264). Natomiast wybrany telefon komórkowy rozpozna plik wideo typu MP4 oraz 3GP. Wybór takich urządzeń został podyktowany mnogością formatów, do jakich są dostosowane. Najprawdopodobniej twój przenośny player jest przystosowany do jednego z wymienionych standardów kodowania wideo, zatem będziesz mógł wykorzystać nasze wskazówki.

Konwertowanie filmu na iPody oraz konsole Sony PSP

Kolejnym programem, jakim się posłużymy do konwersji, jest znakomity, darmowy i prosty w obsłudze program Videora iPod Converter. Jak łatwo wywnioskować z nazwy, jest narzędziem przeznaczonym przede wszystkim dla posiadaczy iPodów, ale nadaje się również do konwersji filmów np. na konsole Sony PSP.

Przygotowania do konwersji


Jeżeli zamierzasz konwertować film, do którego napisy dialogowe są w odrębnym pliku, upewnij się, że w komputerze jest zainstalowany program DirectVobSub. Bez niego skonwertowany film będzie pozbawiony napisów.


Zainstaluj program Videora iPod Converter z naszej płyty. Proces instalacji przebiega standardowo. Dwukrotnie kliknij ikonę videoraipodconverter_Installer. Uruchomi się instalator. Potwierdź w nim poszczególne etapy instalacji, klikając przyciski Next, I Agree, Install. Na koniec zaznacz pole wyboru Run Videora iPod Converter. Zakończ kliknięciem przycisku Finish.


Jeśli planujesz konwersję z pliku wideo (a taki właśnie przypadek rozpatrujemy), pamiętaj, by plik wideo i plik z napisami miały identyczną nazwę (różniącą się tylko rozszerzeniem). Dla pewności odtwórz jeszcze film w standardowym Windows Media Playerze. Odtwarzarka Microsoftu nie rozpoznaje napisów w pliku tekstowym, ale powinieneś zobaczyć napisy, co oznacza, że zainstalowany wcześniej filtr DirectVobSub działa.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

 • 2023
 • 2022
 • 2021
 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto