A A A

Galeria on-line

PC Format 11/2013
Przy okazji porządkowania wakacyjnych fotografii warto się zastanowić nad umieszczeniem ich w galerii on-line. To nie tylko najwygodniejszy sposób pokazania zdjęć znajomym, ale także świetne zabezpieczenie fotografii przed utratą, na przykład, w wyniku awarii twardego dysku. BARTŁOMIEJ MROŻEWSKI

Wprawdzie do pokazania znajomym kilkudziesięciu zdjęć z wycieczki w zupełności wystarcza Facebook, ale ten serwis, jak wynika z zamieszczonej niżej tabelki, ma poważna wadę, jeśli chodzi o kopię zapasową. Chociaż zdjęcia można umieszczać w nim bez ograniczeń, są one skalowane do niewielkich rozmiarów 2048 px, co w przypadku fotografii z nowoczesnych aparatów fotograficznych oznacza utratę większości informacji zapisanych przez matrycę. Zresztą interfejs do przeglądania zdjęć na Facebooku, a także wygląd samej galerii, pozostawia sporo do życzenia. Nie jest przystosowany do prezentacji dużych kolekcji. Poza tym w porównaniu do konkurencjyjnych serwisów jest mało atrakcyjny wizualnie.

Jeśli nie Facebook, to co?

Znacznie lepiej pod tym względem wypada Google+. Częścią profilu jest moduł Zdjęcia, w którym podobnie jak na Facebooku, możesz bez ograniczeń przechowywać fotografie o rozmiarach zmniejszonych do 2048 px, ale dodatkowo możesz przesłać wielkie ilości zdjęć w pełnej rozdzielczości. Jeśli 15 GB darmowej przestrzeni dyskowej nie wystarcza, za kilka dolarów miesięcznie możesz powiększyć ją do 100 GB. Są także plany profesjonalne, które pozwalają rozszerzyć pojemność konta do rozmiarów liczonych w terabajtach.

Oprócz tego serwis współpracuje z desktopowym menedżerem zdjęć Picasa, który pozwala łatwo przesyłać do sieci całe katalogi ściągnięte z aparatu, zarówno w pełnym, jak też w zmniejszonym formacie. Za pomocą specjalnej aplikacji Google+ może „zasysać” zdjęcia ze smartfonu (taką funkcję ma także Facebook), zwalniając użytkownika z okresowego ściągania zdjęć przez USB. Szczegóły korzystania z tego wygodnego serwisu prezentujemy w warsztacie.

Dyski na zdjęcia

Pod względem wygody użytkowania dobrze wypadają także serwisy do przechowywania plików w chmurze: SkyDrive i DropBox. Ich zaletą są automatyczne aplikacje, pozwalające synchronizować kolekcję na dysku oraz w smartfonie z albumami w chmurze. Wadą natomiast – relatywnie mała, szczególnie w przypadku DropBoksa, pojemność darmowego konta.

Poza tym w obydwu dyskach internetowych interfejs do prezentacji zdjęć jest dodatkiem do menedżera plików, a nie podstawowym, dopracowanym interfejsem jak w Google+.

A może portfolio?

Pod względem interfejsu prezentacji i obsługi albumów z Google+ może konkurować jedynie Flickr. Po ostatnim odświeżeniu formuły jego użytkownicy otrzymali niemal nieograniczoną pojemność konta. Niestety ze względu na brak narzędzi do automatycznej synchronizacji kolekcji lokalnej z chmurą trudno tak wielkie konto zagospodarować. Przegrywanie dziesiątków tysięcy plików za pomocą interfejsu WWW to syzyfowa praca. Dlatego Flickr można polecić przede wszystkim do stworzenia portfolio oraz nawiązywania kontaktów z ludźmi o podobnych zainteresowaniach.

Do portfolio świetnie nadaje się też serwis Wordpress. W tym silniku blogowym od ubiegłorocznej wersji 3.5 można automatycznie generować efektowne galerie zdjęć. To, w połączeniu z odpowiednim szablonem, pozwala niewielkim nakładem pracy stworzyć własną galerię z fotografiami, których mogą być aż 3 GB, bo tyle wynosi pojemność bezpłatnego konta. Jak to zrobić, opisujemy w drugim warsztacie.

Adresy internetowe

http://plus.google.com
http://picasa.google.com
www.pinterest.com
www.tumblr.com
www.wordpress.com


Ocena:
Oceń:
Komentarze (1)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
avatar
Nintendo
26 lutego 2014, 14:47
"Dlatego Flickr można polecić przede wszystkim do stworzenia portfolio oraz nawiązywania kontakt z ludźmi o podobnych zainteresowaniach" Zgodzę się z tym stwierdzeniem, aczkolwiek 1TB darmowego areału na zdjęcia to oferta trudna do odrzucenia, pod warunkiem że mowa o zdjęciach które może oglądać każdy. Panie Bartłomieju, nie wiem czy zapomniał Pan, czy też nie słyszał o serwisie USE.com który nie ma żadnych limitów (zdjęć). W USA jest bardzo znany pod kątem umieszczania galerii do serwisach aukcyjnych. Jest idealnym rozwiązaniem własnej galerii zdjęć. Należy również zwrócić szczególną uwagę na fakt, iż ów serwis umożliwia włączenie prywatnej galerii, która nie jest dostępna dla innych. Warto sprawdzić. Uważam, że ten serwis zasługuję na wzmiankę w Waszym czasopiśmie, które dosyć regularnie kupuję.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto