A A A

Idealnie namalowany

PC Format 05/2015
Wykonanie fotografii, która wygląda jak realistyczny portret wykonany przez malarza, nie wymaga zdolności artystycznych i umiejętnego operowania wirtualnym pędzlem. Wystarczy dobry kadr, odpowiednie filtry i odrobina czasu. Mateusz Nosel


Zamówienie portretu u artysty to całkiem spory wydatek – obraz może kosztować kilkaset złotych. O wiele tańszym rozwiązaniem jest przekształcenie gotowej fotografii odpowiednimi filtrami w programie graficznym i wydrukowanie jej na płótnie.
W tej części kursu pokazujemy, jak przekształcić zdjęcie portretowe w realistycznie wyglądające dzieło sztuki, które wyróżnia się szczególną dbałością o szczegóły. Cyfrowo malowany obraz nie wymaga zdolności artystycznych ani nie zmusza do precyzyjnego operowania wirtualnym pędzlem. W warsztacie pokazujemy sposoby użycia podstawowych narzędzi GIMP-a oraz dodatkowych filtrów graficznych, które wykonają za ciebie większość pracy potrzebnej do uzyskania zadowalającego efektu. Zdjęcie przekształcone zgodnie z naszymi poradami może być prezentem na dowolną okazję – urodziny, chrzciny lub komunię. W internecie znajdziesz wiele firm oferujących wydruki zdjęć na płótnie. Tego typu usługi świadczą m.in.   www.cewe-fotoksiazka.pl i   www.empikfoto.pl, gdzie kosztuje to ok. 49 złotych. Taniej jest na Allegro – już od 16 zł za pracę o wymiarach 40x30 cm.

Realistyczny malowany portret

Do wykonania tego ćwiczenia potrzebujesz dowolnej fotografii portretowej. Jeśli chcesz komuś sprawić prezent, poproś o odpowiednie zdjęcie lub wykonaj je samodzielnie na potrzeby tego warsztatu. Jeśli nie dysponujesz idealnym ujęciem, postaraj się uzyskać podobny efekt, wykorzystując narzędzie do kadrowania.

Nakładanie filtru HighPass

Zanim uruchomisz program GIMP i rozpoczniesz ćwiczenie, z adresu  http://pcformat.pl/u/1796 pobierz dodatkowy skrypt pełniący rolę filtra, High Pass Filter. Wykorzystasz go w tym warsztacie. Pobrany plik ma nazwę high-pass.scm. Skopiuj go kombinacją klawiszy Ctrl+C. Następnie otwórz lokalizację, w której przechowywane są skrypty programu GIMP. Domyślnie jest to lokalizacja C:\Users\NazwaUzytkownika\.gimp-2.8\scripts, gdzie NazwaUzytkownika jest nazwą twojego konta w systemie Windows. Po otwarciu folderu scripts przekopiuj do niego skopiowany wcześniej skrypt – użyj kombinacji Ctrl+V.


Uruchom program GIMP i z menu Plik wybierz opcję Otwórz. W otwartym oknie Otwarcie obrazu wybierz z dysku zdjęcie, np. portret.jpg, i kliknij przycisk Otwórz.


W okienku warstw kliknij prawym przyciskiem warstwę źródłową i z menu kontekstowego wybierz Duplikuj warstwę.


Na początku wykonaj podstawową obróbkę kolorystyczną, wykorzystując wiedzę zdobytą dzięki poprzednim częściom kursu. Do tego celu wykorzystaj takie narzędzia jak Krzywe, Poziomy, Barwa i nasycenie, Balans kolorów. Są one dostępne po rozwinięciu menu Kolory. W naszym przykładzie wykorzystaliśmy narzędzie Krzywe, modyfikując krzywą w taki sposób jak poniżej. Po wykonaniu prostej obróbki portret wygląda tak jak na obrazku.


Teraz wykonaj duplikat warstwy z ulepszoną kolorystyką, a następnie z menu Filtry wybierz kolejno OgólneHigh Pass Filter. Jeżeli filtr nie jest dostępny, spróbuj odświeżyć listę skryptów, wybierając z menu Filtry kolejno opcje Script-Fu i Odśwież skrypty. Jeżeli ten zabieg nie pomoże, upewnij się, czy pobrany plik high-pass.scm umieściłeś w dobrej lokalizacji.



W okienku High Pass Filter ustaw suwak Filter Radius na wartości np. 25 przy zdjęciu źródłowym o szerokości minimum 2500 pikseli (w przypadku mniejszych zdjęć wybierz wartość z przedziału 10–20). Następnie rozwiń listę Mode i wybierz z niej opcję Greyscale. Kliknij OK.


Powiększ obszar roboczy do takiego stopnia, aby wyraźnie widzieć twarz postaci. W naszym przykładzie efekt wygląda tak jak na poniższym obrazku. Teraz zmień Tryb warstwy na Twarde światło. Od razu zauważysz, że zdjęcie zostało bardzo mocno wyostrzone. Dla porównania niżej zdjęcia przed i po zastosowaniu filtra.



Kliknij prawym przyciskiem na warstwie z użytym filtrem High Pass i wybierz opcję Połącz w dół.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

 • 2023
 • 2022
 • 2021
 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto