A A A

Kopie bezpieczeństwa

PC Format 8/2008
O tym, że warto wykonywać backup, przynajmniej tych najważniejszych danych, chyba nikogo nie trzeba przekonywać. Proces backupu nie jest skomplikowany. Musisz jedynie określić, jakie dane mają dla ciebie szczególną wartość i wybrać docelowy nośnik dla kopii zapasowych. Natomiast w kwestii wyboru wygodnego i prostego w użyciu narzędzia zaufaj nam.

Kopia zapasowa rejestru Windows

Oprócz twoich prac, zdjęć i innych ważnych plików, które chcesz chronić, wykonując ich kopię zapasową, warto przy okazji zabezpieczyć rejestr Windows. Zagwarantuje to sprawność systemu nawet wtedy, gdy rejestr zostanie uszkodzony. Na płycie dołączonej do bieżącego wydania znajdziesz archiwalny artykuł dotyczący wykonywania kopii zapasowej i przywracania sprawności tego niezbędnego składnika systemu Windows. Oprócz tego warto pamiętać o wykonywaniu kopii choćby pojedynczych kluczy rejestru podczas jakichkolwiek modyfikacji kluczy i wartości przechowywanych w rejestrze.

W artykule proponujemy dwa programy doskonale się nadające do domowych zastosowań. Pierwszy to Idle Time Backup, drugi – Sync-Back Freeware.

Idle Time Backup to bardzo wygodny program dla tych, którzy nie mogą samodzielnie uruchomić o wyznaczonej porze zadania backupu. Nawet ustawienie automatycznego przeprowadzania backupu za pomocą wbudowanego w Windows Harmonogramu zadań niewiele da, gdyż komputer jest zwykle wyłączany, zanim ustawiony czas backupu wreszcie nadejdzie. Program ten wykonuje kopie zapasowe wskazanych przez użytkownika danych w czasie, kiedy komputer nie jest używany, a ściślej: gdy uruchamia się wygaszacz ekranu (wykonywany jest tzw. backup pełny , a następnie backup przyrostowy ). A takich chwil podczas codziennego korzystania z komputera jest mnóstwo.

Drugi program, SyncBack Free-ware, to narzędzie przeznaczone dla nieco bardziej zdyscyplinowanych użytkowników komputera, gdyż nie wykonuje kopii podczas działania wygaszacza, lecz proces jej wykonywania trzeba uruchomić ręcznie bądź zaplanować (program wykorzystuje do tego celu wbudowany w Windows mechanizm zaplanowanych zadań). Z drugiej strony SyncBack Freeware oferuje więcej możliwości w zakresie decydowania, co i w jaki sposób ma być zabezpieczone przez wykonanie kopii zapasowej (obsługuje także backup różnicowy).

Kopia w programie Idle Time Backup

Idle Time Backup wykonuje kopię zapasową w czasie bezczynności komputera. Oto, jak efektywnie korzystać z tego darmowego (w przypadku użytku niekomercyjnego) narzędzia.


Programu Idle Time Backup nie trzeba instalować. Aby go uruchomić, kliknij dwukrotnie ikonę itbackup. Zobaczysz okno Witaj w programie ITBackup. Kliknij w nim przycisk OK.


Jedynym wyraźnym objawem działania programu jest widoczna w zasobniku systemowym na pasku zadań ikona. Kliknij ją prawym klawiszem myszki, by wywołać menu kontekstowe. Wybierz z niego pozycję Otwórz okno Idle Time Backup. Alternatywnie okno to możesz wywołać dwukrotnym kliknięciem wspomnianej ikony.


Zobaczysz okno Idle Time Backup. Układ tego okna jest podobny do doskonale ci zapewne znanego Eksploratora Windows. Po lewej stronie jest widoczne drzewo dysków i katalogów. W centralnej części, na razie jeszcze pustej, są wyświetlane foldery wybrane do backupu. Załóżmy, że twoim zadaniem jest skonfigurowanie zadania backupu folderów Moje dokumenty i wszystkich jego podfolderów dla każdego konta użytkownika zdefiniowanego w systemie. W praktyce oznacza to wykonanie backupu foldera Document and Settings.


Z drzewa dysków i katalogów rozwiń dysk systemowy, a następnie przeciągnij myszką folder Documents and Settings na obszar centralny. Przy okazji, jeżeli chcesz sprawdzić, ile miejsca zajmuje na dysku folder Documents and Settings, kliknij go (w drzewie folderów) prawym klawiszem myszy, a następnie wybierz z menu kontekstowego Właściwości.


W oknie Właściwości: Documents and Settings, pod zakładką Ogólne sprawdź wartości Rozmiar i Rozmiar na dysku (powinny być bardzo zbliżone). Co najmniej tyle miejsca, ile pokazuje parametr Rozmiar na dysku, musisz zarezerwować na docelowym nośniku (dysku zewnętrznym USB, pamięci flash itp.). Kliknij OK.


Po przeciągnięciu foldera na obszar Archiwizowane foldery kliknij przycisk Przeglądaj... widoczny w sekcji Indywidualne miejsce docelowe.


W oknie Przeglądanie w poszukiwaniu folderu wskaż docelowy folder dla archiwizowanych folderów. Oczywiście na zewnętrznym dysku lub pamięci flash podłączonej do gniazda USB. Jeżeli nie podłączyłeś jeszcze zewnętrznego dysku, zrób to teraz, a następnie powtórz krok 6. Po wybraniu docelowego folderu kliknij OK.


Powrócisz do głównego okna programu. Możesz już kliknąć Zamknij. Program Idle Time Backup rozpocznie automatyczne archiwizowanie danych ze wskazanego przez ciebie folderu w czasie, gdy aktywny będzie wygaszacz ekranu.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto