A A A

Łatwiej, ładniej, szybciej

PC Format 04/2010
Prawdziwa siła Firefoksa najpopularniejszej w Polsce przeglądarki internetowej tkwi w olbrzymiej liczbie dodatków zwiększających możliwości tego programu. Prezentujemy najciekawsze wtyczki. [Agnieszka Serafinowicz]

Co nowego w Firefoksie 3.6?

Dużą zmianą w nowej wersji Firefoksa jest zintegrowanie z nim dodatku Personas. Dzięki niemu możesz modyfikować wygląd przeglądarki, wybierając spośród ponad 30 tysięcy dostępnych motywów. Najnowszy Firefox jest także szybszy od poprzednich wydań. Jest też bezpieczniejszy dzięki wbudowanej w program funkcji automatycznego powiadamiania o nieaktualnych wtyczkach. Programiści pracujący nad wydaniem 3.6 zapewniają, że Firefox jest teraz znacznie stabilniejszy, głównie dzięki temu, że zmieniono sposób integracji zewnętrznych programów z przeglądarką. Wadliwie działający dodatek nie powinien już spowodować awarii całej przeglądarki.

W pierwszym warsztacie zaprezentujemy sposób modyfikacji interfejsu, by przypominał to, czym w początkowych szkicach projektantów i programistów Fundacji Mozilla ma być Firefox 4.0. Proponowane przez nas zmiany dotyczą nie tylko estetyki. Polegają także na zapożyczeniu wygody i funkcji znanych z projektów czwartej generacji Firefoksa.

Dzięki naszym propozycjom dowiesz się również m.in., jak uzyskać łatwy i szybki dostęp do niemal wszystkich programów i usług oferowanych przez Google, jak łatwo wydobyć prawdziwy adres URL z dowolnego linku na każdej stronie czy jak przyspieszyć pracę Firefoksa. Zwracaliśmy szczególną uwagę na to, by wtyczki były zgodne ze sobą i stabilne. Jeżeli zachodziło prawdopodobieństwo, że któraś wtyczka może działać niestabilnie lub spowodować niezgodność z innymi dodatkami, informujemy o tym.

Artykuł opracowaliśmy na podstawie najnowszej, stabilnej wersji Firefoksa oznaczonej numeracją 3.6. Wersję tę zamieściliśmy na naszym CD. Zawsze najnowsze wydanie znajdziesz na serwerach Fundacji Mozilla (www.firefox.pl); więcej informacji o tym wydaniu przeczytasz w ramce pt. „Co nowego w Firefoksie 3.6?”.

Zmień samodzielnie Firefoksa 3.6 w Firefoksa 4.0

Zaczynamy od zmiany wyglądu wersji 3.6 Firefoksa. Dodamy mu trochę funkcji, które są przygotowywane dopiero w wydaniu 4.0 tej przeglądarki. Do naszych działań będziesz potrzebował kilku rozszerzeń: Strata40, StrataBuddy oraz Tab Progress Bar. Uwaga! Proponowana przez nas modyfikacja zmienia rozmieszczenie elementów interfejsu przeglądarki, co powoduje, że przestają działać dodatki Personas. Jeżeli wolisz modyfikacje kolorystyczne przeprowadzane za pomocą Personas, pomiń ten warsztat.

Instalacja rozszerzeń


Zacznij od instalacji pierwszego z potrzebnych rozszerzeń – o nazwie Strata40. Uruchom przeglądarkę Firefox i z menu Narzędzia wybierz pozycję Dodatki.


W oknie Dodatki kliknij ikonę Pobierz dodatki, a następnie w polu wyszukiwania wpisz Strata40 i kliknij ikonę z lupką.


Na liście wyników, na pierwszym miejscu pojawi się poszukiwany dodatek  Strata40. Kliknij widoczny po prawej stronie okna przycisk  Dodaj do programu Firefox....


Pojawi się okno Instalacja oprogramowania, w którym zobaczysz nazwę instalowanego dodatku. Kliknij przycisk Zainstaluj. Gdy dodatek zostanie zainstalowany, zobaczysz w oknie komunikat Instalacja ukończona. Kliknij przycisk Uruchom ponownie program Firefox, by uaktywnić dodatek.


Po ponownym uruchomieniu przeglądarki powinieneś zobaczyć natychmiast różnicę w wyglądzie, choćby po zmodyfikowanym zestawie przycisków nawigacyjnych. W analogiczny sposób zainstaluj dodatki StrataBuddy oraz Tab Progress Bar.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

 • 2023
 • 2022
 • 2021
 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto