A A A

Lekcje z internetu

PC Format 10/2015
Jeśli tylko znasz język angielski, to w internecie możesz nauczyć się wszystkiego. Wiedzę i umiejętności najlepiej zdobywać w serwisach edukacji online. Oferowane tam kursy nie tylko stoją na wysokim poziomie często są dostępne zupełnie za darmo. Grzegorz Kubera


Szybki rozwój technologii cyfrowych, a także innowacje w nauce i inżynierii stworzyły przepaść między potrzebami firm, umiejętnościami świeżo upieczonych absolwentów i ofertą powszechnego szkolnictwa. Z tego powodu powstało wiele serwisów edukacyjnych oferujących, często bezpłatnie, kursy pozwalające zdobyć nowe umiejętności. Obejmują one zwykle wiedzę związane z pracą przy komputerze – możesz nauczyć się programowania, tworzenia stron i usług internetowych, a nawet przygotowywania gier.

Korzyści z e-lekcji

Korzystanie z serwisów edukacji online wiąże się też z dodatkowymi korzyściami. Dla przykładu mieszkaniec niewielkiej miejscowości ma nikłe szanse, aby znaleźć pracę w renomowanej firmie, ponieważ w jego miejscu zamieszkania odpowiednie szkolenia po prostu nie są dostępne. Kursy online znoszą tę barierę – każdy może stać się specjalistą z danej dziedziny, jeśli tylko wystarczy mu zapału. Co więcej, wiele firm, w tym Microsoft, Google, Facebook czy Adobe, respektuje coraz więcej certyfikatów wystawianych przez serwisy edukacyjne. Można je wymieniać w CV i mają one realną wartość dla pracodawców.

Kolejną zaletą kursów online jest możliwość zdobywania wiedzy w dowolnym czasie. Możesz np. pracować na etacie, a po pracy zdobywać nowe kompetencje, albo przeznaczać na naukę weekendy. Z drugiej strony sam musisz się motywować do nauki, ponieważ ani twórca kursu, ani właściciel serwisu nie będą zachęcali cię do tego, aby dokończyć dany materiał.

Niektóre serwisy oferują kursy bezpłatnie, ale zapłacić należy za certyfikat potwierdzający ich ukończenie. Kursy oferowane mogą być w ramach opłaty abonamentowej, są też organizacje non-profit utrzymujące się z darowizn. Biorąc pod uwagę, że studia na Harvardzie kosztują o wiele więcej niż wykupienie dostępu do kursów przygotowanych przez harvardzkich profesorów, korzystanie z serwisów edukacji online i tak się opłaca.

Należy jednak wziąć pod uwagę, że wszystkie serwisy udostępniają kursy prawie wyłącznie w języku angielskim. Co zatem zrobić, jeśli nie znasz angielskiego? Na szczęście możesz się go nauczyć, oczywiście za pomocą jednego z dostępnych kursów. Wiedza ta z pewnością ułatwi ci nie tylko korzystanie z kursów online.

Zacznij od nauki języka angielskiego

Jeżeli twoja biegłość językowa nie jest na poziomie B2 lub wyższym, to przygodę z edukacją online radzimy zacząć od przejrzenia kilku kursów języka angielskiego. Wejdź na stronę http://bbc.co.uk/learningenglish i w zakładce Courses wskaż interesujący cię poziom, np. Lower Intermediate. Bezpłatny kurs składa się z pięciu sesji, z których każda zawiera różne ćwiczenia. Zacznij od sesji Welcome!.

Kurs BBC jest nie tylko bezpłatny i przygotowany przez profesjonalistów. Dzięki zróżnicowaniu zadań nauka nie jest nudna – są tu zarówno materiały wideo, jak i praca z tekstem czy tworzenie zdań z gotowych słów, które należy ułożyć w dobrej kolejności. Kursy językowe znajdziesz jeszcze m.in. w serwisach Futurelearn.com oraz Alison.com. Są one bardzo dobrym sposobem na poprawę znajomości j. angielskiego.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (2)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
avatar
FionaG
5 stycznia 2016, 11:35
Ja też uczę się z BBC! Bardzo fajne kursy. W ogóle polecam wykorzystywanie nowinek w nauce języków! Wszystkie aplikacje mobilne jak najbardziej też! Po sobie widzę , że zawsze coś w głowie zostaje. a odkąd wgrałam kurs metodą Emila Krebsa na telefon to nawet zaczęłam uczyć się systematycznie. Zawsze w drodze do pracy jedną lekcję :D Także internet, telefon co tam macie w ruch ;)
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto