A A A

Mapa w telefonie

PC Format 3/2008
Jesteś w obcym mieście i szukasz bankomatu, kina lub jakiegoś adresu. Twój telefon komórkowy może ci pomóc odnaleźć potrzebne miejsce, a bywa, że i wskazać drogę do niego. Co ważne, nie musi być wyposażony w moduł GPS. Potrzebujesz tylko aplikacji z mapą lub lokalizatorem, np. Google Maps Mobile czy Targeo Mobi.

My Location

Funkcja wbudowana w Google Maps Mobile, która umożliwia zlokalizowanie położenia telefonu komórkowego w czasie rzeczywistym. Komórka nie musi być wyposażona w moduł GPS ani połączona z odbiornikiem GPS. My Location określa położenie telefonu na podstawie lokalizacji stacji bazowych BTS (stacje nadawczo-odbiorcze sieci komórkowych), w których zasięgu telefon się znajduje. Na razie jest dostępna wersja beta funkcji, która działa w centrach dużych miast Polski, na telefonach Nokia z systemem Symbian Series 60 3rd Edition, wielu telefonach z systemem Windows Mobile oraz na niektórych nowych modelach Sony Ericsson i Motorola. My Location wyświetla na ekranie telefonu jego przybliżone położenie. Obszar, w którym się znajduje, jest zaznaczony okręgiem o promieniu 1700 lub 5000 metrów.

Lokalizatory i mapy do telefonów komórkowych, typu Google Maps Mobile czy Targeo Mobi, będą działać na telefonach przystosowanych do Javy, tzn. na większości modeli komórek. Programy te zajmują niewiele miejsca w pamięci telefonu, np. Google Maps Mobile ok. 250 kB, a Targeo Mobi ok. 140 kB, ponieważ mapy i inne informacje (np. lista kin, ich repertuar) są ściągane na bieżąco z sieci w zależności od potrzeb użytkownika.

Z czasem jednak objętość aplikacji w telefonie może się zwiększać. To dlatego, że część danych o mapach, pobieranych podczas użytkowania aplikacji, jest zapisywana w pamięci. Mapy Targeo obejmują całą Polskę, a Google Maps cały świat i w obu przypadkach są dostępne za darmo. Płacisz jedynie niewielkie kwoty za pobieranie danych (opłatę dolicza do miesięcznego rachunku operator), np. w Erze w taryfie Nowa Era Moja 60 gr za 100 kB, a w Play 0,05 gr za 10 kB. W Google Maps Mobile możesz kontrolować te wydatki dzięki licznikowi, który wyświetla ilość pobranych kilobajtów.

Dostępne są też aplikacje, które umożliwiają pobranie do pamięci telefonu całej mapy konkretnego obszaru. Przykładem jest Imapa, która oferuje plany kilku dużych miast Polski. Użytkownik pobiera z sieci wskazaną mapę, płacąc wcześniej za nią SMS-em (10,98 z VAT).

Co potrafią mobilne mapy

Funkcje Imapy ograniczają się do wyszukiwania na mapie punktów o konkretnym adresie. Google Maps Mobile i Targeo Mobi potrafią znacznie więcej. Oba mogą pracować jako lokalizatory, tzn. gdy użytkownik wyznaczy swoje położenie, programy te wskażą najbliżej znajdujący się hotel, bank, teatr albo kino. Targeo Mobi wyświetla dodatkowo repertuar kina, i to z zaznaczonymi pozycjami filmów, na które jeszcze zdążysz dotrzeć przed ich rozpoczęciem, a także szczegółowe mapki i informacje o kurortach narciarskich w Polsce.

Aby wyznaczyć aktualne położenie telefonu bez GPS-u, użytkownik może np. wyszukać ulicę, na której się znajduje, wpisując jej nazwę, a następnie – już na mapie – wskazać, na którym rogu stoi. W niektórych telefonach pomoże mu w tym funkcja My Location – patrz ramka.

Określenie położenia jest też niezbędne, aby skorzystać z funkcji wyznaczania trasy w Google Maps. Wtedy należy jeszcze określić punkt docelowy, podając jego adres lub wskazując go na mapie.

Tylko na smartfony

Duże możliwości ma również aplikacja Map24 Mobile, ale działa ona wyłącznie na telefonach z systemami operacyjnymi Windows Mobile 5.0, Symbian series60 2 nd i 3rd edition. Alikacja jest bezpłatna, a potrzebne mapy (obejmujące niemal cały świat) i informacje są pobierane z sieci. Map24 Mobile pozwala na wyszukiwanie adresów oraz wyznaczanie trasy oraz wyświetlanie na mapie użytecznych punktów POI.

Ciekawą funkcją – dostępną również w Google Maps Mobile – jest wyświetlanie informacji o utrudnieniach w ruchu. Niestety, w Polsce ona nie działa, o jej przydatności przekonasz się dopiero w podróży, np. do Niemiec. Inną interesującą opcją jest wyświetlanie mapy pod takim kątem, że widać horyzont, co ułatwia orientację w terenie.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (2)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
avatar
kamilek.17
opera
15 lutego 2008, 15:04
Komentarz
To niezły artykuł.Wasze artykuły zawsze mnie zaskakują.
zgłoś do moderacji »
avatar
kaples
opera
1 lutego 2008, 19:49
N70
Ciekawe jak to będzie działało w NOKII N-70.
zgłoś do moderacji »
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

 • 2023
 • 2022
 • 2021
 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto